Šventinę vakarienę - gastronominiai atradimai

2012 m. vasario 16 d. 10:37
lrytas.lt
Praėjusius Valentino dienai supratau, kad ta diena gali tapti ne tik jausmų atradimo (gal ir praradimo) laiku, bet ir gastronominiu stebuklu. Svarbu būti drąsiems, kartais atmesti nusistovėjusias taisykles, papročius ir nerti į pažinimo pasaulį.
Daugiau nuotraukų (1)
Taip vakar pasielgė keliolika žingeidžių „valentinų“ užsukusių į „Vyno klubo“ surengtą degustacinę vakarienę.
Įprasta meilės dieną sutikti su gaiviais, jaukiai dilginančiais burbuliukais. Ir šįkart tie burbuliukai buvo ne šampano, o ispaniško putojančio cava iš vienų geriausių „Agusti Torrelo Mata“ ir„Pares Balta“ vyninių. Prie jų patiekalus derino ir paruošė restorano „Šturmų švyturys“ meistrai.
Kaip rašoma portale vynozurnalas,lt, Cava - putojantis vynas iš Penedeso regiono Katalonijoje, apie 40 kilometrų nuo Barselonos. Šis gėrimas pradėtas gaminti apie 1860-uosius vyndario Josepo Raventos iš „Codorniu“ vyninės. Mat Josepas pakeliavo po Šampanės regioną ir jam kilo idėja pabandyti sukurti analogišką vyną gimtinėje, kuris netruko sužavėti patį Ispanijos karalių. Iš katalonų kalbos išvertus cava reiškia rūsys.
Šis vynas gaminamas iš "Macabeo" (ji neutrali, suteikia gaivumo, tvirtumo ir rūgšties), "Parellada" (obuolių, citrusų aromatai), "Xarel·lo" (stipriai aromatinga, turi žemės kvapų, vynui suteikia struktūros bei rūgštingumo.) Nuo nuo 1980 metų pradėta naudoti "Chardonnay", suteikianti vynui tirštesnį, gilesnį skonį. "Pinot Noir" veislės cava gamybą reguliuojančios taisyklės numato, kad iš šių vynuogių galima gaminti tik rausvąją cava. Gaminti baltąją iš minėtos veislės - viena iš Ispanijos vyndarių siekiamybių. "Trepat" rausvajam putojančiam duoda ryškų ir tuo pačiu minkštą, labai vaisinį skonį.
“Parés Baltà” vyninė, esanti Ispanijos Penedeso regione, su pasididžiavimu tęsia dviejų šimtų metų šeimynines vyno gamybos tradicijas. Šiandien du broliai, valdantys vyninę, koncentruojasi į darbus laukuose. Jų žmonos, vyno rūsio meistrės, atsakingos už vynuogių sulčių pavertimą vynu“,- pasakojo vakaro vedėjas, vyno žinovė Jolanta Smičienė.
Ūkis priskiriamas prie dvidešimties geriausių Ispanijos kylančių žvaigždžių ir paskutiniu metu sulaukęs itin gausaus tarptautinių vyno žinovų dėmesio ir pripažinimo (pavyzdžiui, Robertas Parkeris duoda 90, 91 balai).
“Parés Baltà” vyninėje verslas paremtas ekologine vyndaryste. Visi vynuogynai yra nacionaliniame parke.
Taigi, pirmas patiekalas trijų skirtingų žuvų ikrų keksiukai palydėtas „Pares Balta Cava Blanca Cusine Brut “ iš "Chardonnay" ir "Pinot Noir‘. Tikras gastronominis gėrimas, geltono aukso spalvos, dvelkia citrusais, riešutais, skrebučiu. Gaivi rūgštis puikiai „apdirbo“ sausoką keksą ir pagyvino žuviškus skonius. Tenka pripažinti, kad šioje dvikovoje nugalėtoju tapo cava.
Šviežio kepto starkio, kuris buvo užpiltas lengvo marinato drebučiais, laukė eksperimentas. Tai – po šešerių metų eksperimentų restoranų virtuvėse ir, žinoma, vyninėje „Agusti Torello Mata“ gimęs produktas „Solid cava“. Gėrimas, kurį mikroorganizmai gamybos metu paverčia putojančia, klampia, nepakitusio skonio ir stiprumo cava. Tai – unikalus, pasaulyje vienintelis produktas, puikiai derantis Ispanijos molekulinėje virtuvėje. Tačiau per vakarienę įsitikinome, kad lietuviška Kuršių marių žuvis ne ką prasčiau sutarė su solid cava. Žuviai ji suteikė daugiau šviežumo ir gaivumo. „Burnoje jaučiau sproginėjančius burbuliukus. Puikus jausmas“,- diskusijoje apie derinį kalbėjo vakaro viešnia.
„Agusti Torello Mata“ – viena žymiausių cava gamintojų. Jų strategija – būti tik geriausiuose restoranuose ir labai artimai bendrauti su virėjais. Garsusis „El Bulli“ restoranas kas savaitę išpilstydavo tris dėžes jų cava. Pats Agusti Torello atsakingas už Katalonijos someljė ruošimą. Jo supratimas apie vyno ir maisto derinimą yra išskirtinis.
„Agusti Torello Rosat Trepat Brut Reserva Cava DO 2009“ ir dviejų rūšių žuvies paštetai su karamelizuotomis morkomis bei paprikomis. Tai – labiausiai pavykęs vakaro derinys. Žuvies gabalėlius ragavome tai su morkomis, tai su paprikomis. Arba vienus. Ir visi dalinomės patirtais įspūdžiais. Tarp svečių buvo tokių, kurie primą kartą suprato, kad putojančiu vynu galima užgerti žuvies patiekalus, nes iki šiol jiems tokie gėrimai asociajavosi su tortu arba šokoladu. „Starkio paštetas – tikras gastronominis stebuklas. Jo tekstūra tokia švelni, subtili, tirpsta burnoje“,- kalbėjo Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos narė Ona Jurkšienė. Besibaigiant šventei loterijoje laiminga viešnia laimėjo garsaus austrų gamintojo „Riedel“ taurių rinkinį.
Vakaro kulminacija – avietės su traškiu morengu ir „Agusti Torello Rosat Solid Cava“. Išvada paprasta – solid cava bet kokiam produktui suteikia gaivumo, šviežumo. Avietės atrodė lyg būtų šviežios. Tiesa, buvo šiek tiek šaltokos, todėl priminė, kad už lango žiema ir avietynai dar nežaliuoja. Trapus morengas tarsi sušildė avietės ir gėrimo duetą bei suteikė jam deserto statusą.Viskas paprasta, lengva, bet labai solidu. Kita vertus, kur gi čia paprasta, juk maestro Agusti Torello net šešerius metus dirbo prie solid cavos!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.