Žiemą dėl stipresnio vėjo jūroje kyla didžiulės bangos ir blaško pripučiamas valtis, kuriomis kontrabandininkai gabena į Europą plūstančius pabėgėlius.
Sąlygos pavojingesnės, todėl Turkijoje veikiantys kontrabandininkai prasto oro dienomis siūlo plaukti už mažesnę kainą. Norinčių atsiranda, o kartu ir skęstančiųjų.
2015-aisiais į Europą sukorę tokį pavojingą kelią atvyko maždaug 1 mln. migrantų. Dar apie 3,7 tūkst. jų mirė pakeliui.
Manoma, kad šįmet atvykstančiųjų skaičius gali būti panašus, nes srautai nepaisant kai kurių valstybių įvestų pasienio apribojimų ar sudėtingų oro sąlygų labai ryškiai nesumažėjo.
Žvarbumas ir pavojai neatbaido
„Migrantų srautai nemažėja. Kai oras būna ne toks prastas, jų srautai būna dar didesni, – pasakojo Graikijos migracijos ministras Ioannis Mouzalas. – Tai problema, kuri parodo, kad Turkija nesugebėjo susidoroti – nesakau, kad nenorėjo – su įsipareigojimai kontroliuoti srautus ir kontrabandininkus, veikiančius prie šios šalies krantų“.
Kai oras tampa švelnesnis ir bangavimas kiek aprimsta, atvykstančių migrantų skaičius išauga.
Tačiau visų blogiausia, kad kontrabandininkai žmones gabena net ir tada, kai jūra nenuspėjama ir yra didžiulė grėsmė, kad valtis apsivers.
„Paskutinę savaitę situacija darosi labai sudėtinga, nes oras šąla, o vėjas labai stiprus. Žmonės labai rizikuoja“, – pasakojo Lesbo saloje apsilankęs kinas žmogaus teisių aktyvistas Ai WeiWei.
Žiemą gresia dar vienas pavojus: iškritus iš valties ir belaukiant pagalbos šaltame vandenyje juos gali ištikti hipotermija – organizmo funkcijas sutrikdantis kūno atšalimas.
„Žiemą jūra banguoja labiau ir padidėja tikimybė, kad valtys apsivers, – pasakoja Abby Dwommoh iš tarptautinės migrantų organizacijos. – Žiemą egzistuoja hipotermijos grėsmė. Be to, daugybė migrantų nemoka plaukti“.
O ir gelbėjimosi liemenes ne visuomet gelbsti: Turkijoje ne vienas pinigų neturintis ar apgautas migrantas įsigyja padirbinius, kurie net neišlaiko oro ir vandenyje gelbsti ne daugiau, nei paprasta liemenė.
Serga migrantų vaikai
Kaip teigia BBC, paskutiniu metu valtimis į Europą plūsta dar daugiau pabėgėlių su mažais vaikais ir kūdikiais.
Nepratę prie šalčių, po sunkios kelionės vandeniu ar ilgai laukiantys savo eilės valstybių pasieniuose migrantų vaikai ėmė sirgti. Peršalimo ligų padaugėjo ir pabėgėlių stovyklose.
Graikijos pakrantėse ėmė dirbti ir gydytojai, kurie apžiūri sergančius migrantų mažylius. Migrantų stovyklose dabar dalijami šilti rūbai ir antklodės.
Tačiau baiminamasi, kad migrantų padėti dar labiau komplikuos žiemą atsiradusios ligos, tokios kaip bronchitas ar plaučių uždegimas.
„Glaudžiuosi kaip valkata“
27-erių marokietis elektrikas Abusaidas nerimauja, kaip išgyvens žiemą. Jis paliko namus svajodamas susirasti darbo Vokietijoje ar netgi toliau – JAV.
Kaip dešimtys tūkstančių kitų jis iš Maroko nukeliavo į Turkiją ir lapkritį perplukdytas per jūrą gumine valtimi išsilaipino Graikijos Lesbo saloje.
Iš ten jis nuvyko iki Makedonijos pasienio, tačiau ten sužinojo, kad šalis įsileidžia tik tuos, kurie yra iš Sirijos, Afganistano ar Irako. Todėl dabar marokietis kasnakt kovoja su šalčiu glausdamasis palapinėje po vienu medžiu prie senojo Atėnų oro uosto.
„Gyvenu čia kaip valkata. Bet aš toks nesu, – liūdnai kalbėjo jaunas vyras. – Esu nevedęs, mano tėvai seni. Norėčiau darbo. Mes juk nekeliame sunkumų, tik norime dirbti“.
Keli kiti jo draugai nebegalėdami pakęsti šalčio ir bado jau rengiasi grįžti į Maroką. Finansinės krizės randų išvagotoje šalyje jie nebesitiki surasti darbo.