Ukraina iki savo nepriklausomybės nuėjo ilgą kelią. Šios valstybės formavimosi istorija turi tūkstantmetę tradiciją.
Ji prasidėjo nuo Antų valstybės egzistavimo, polanų genties valstybinio susivienijimo, vėliau – Kijevo Rusios susikūrimo dar IX a.
Subyrėjus Kijevo Rusiai, valstybingumo tradicijos perėjo Galicijos-Voluinės kunigaikštystei. Vėliau atsirado Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, kurioje Kijevo ir Voluinės žemės turėjo didelę autonomiją.
XVII a. dabartinės Ukrainos teritorijoje pradėjo formuotis kazokų valstybė. Daugiau kaip šimtą metų kazokai kovojo dėl Ukrainos nepriklausomybės, tačiau jiems taip ir nepavyko jos pasiekti. XVIII a. ukrainiečiai prarado valstybingumą ir ateinančius du šimtus metų gyveno dviejų imperijų – Rusijos imperijos ir Austrijos imperijos – sudėtyje.
XIX-XX a. pradžioje išsivystė ukrainiečių nacionalinis judėjimas, kuris lėmė 1917–1921 m. Ukrainos revoliuciją ir Ukrainos valstybingumo atgimimą. Buvo sudaryta Ukrainos centrinė taryba, kuri savo Trečiuoju visuotiniu susirinkimu paskelbė Ukrainos liaudies respublikos įkūrimą. Ketvirtuoju visuotiniu susirinkimu buvo paskelbta Ukrainos Liaudies Respublikos nepriklausomybė.
1919 m. Ukrainos Liaudies Respublika ir Vakarų Ukrainos Liaudies Respublika pasirašė Suvienijimo aktą ir paskelbė Ukrainos žemių vienybę.
Tačiau Ukrainos Liaudies Respublika gyvavo neilgai. Įsigalėjus Sovietų Sąjungai ukrainiečių tauta prarado galimybę turėti savo valstybę iki pat XX a. pabaigos.
Po rugpjūčio pučo Maskvoje, matydama Ukrainai gresiantį pavojų ir tęsdama tūkstantmetę valstybės kūrimo tradiciją, 1991 m. rugpjūčio 24 d. neeiliniame Ukrainos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausiosios Rados posėdyje buvo paskelbta Ukrainos nepriklausomybė.
Tai reiškė, kad Ukrainos valstybė turi savo nedalomą ir neliečiamą teritoriją, kurioje galioja tik Ukrainos Konstitucija ir įstatymai. Visišką teisinę valstybės nepriklausomybę Ukraina įgijo po 1991 m. gruodžio 1 d. įvykusio nacionalinio referendumo, kai už jos nepriklausomybę balsavo 90,32 proc. piliečių.
Patvirtindami Ukrainos nepriklausomybės paskelbimo aktą visos šalies referendume, žmonės suteikė šiam dokumentui realią galią ir pradėjo naują Ukrainos istorijos raidos etapą.
Šiemet Ukrainos nepriklausomybės diena – ypatinga ir nerami šventė turint omenyje, jog nuo plataus masto Rusijos karinės invazijos į šią šalį praėjo lygiai šeši mėnesiai – jau pusę metų Ukrainos gynėjai savo šalies teritorijoje kovoja prieš Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiųstą okupantų kriuomenę, taip vėl stengdamiesi apginti savo nepriklausomybę.
Šiandien Motinos Tėvynės paminklas Kijeve ir kitos svarbios vietos nušvis Ukrainos nacionalinės vėliavos spalvomis. Taip pat Stačiatikių religijos lopšiu ir vienu svarbiausių ir seniausių soborų pasaulyje laikomame Sofijos sobore visų bažnyčių kunigai melsis už Ukrainą.
Tuo tarpu Chreščiatiko gatvėje vyks sunaikintos Rusijos karinės technikos paroda.
Tačiau Ukrainos valdžios institucijos paragino ukrainiečius šią savaitę išlikti ypač budriems, laikytis saugumo taisyklių ir per oro pavojaus signalus slėptis požeminėse slėptuvėse. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad Rusijos veiksmai per Ukrainos nepriklausomybės dieną gali būti ypač žiaurūs.
Šalies vadovybei teigiant, kad Rusijos raketų atakų ir provokacijų grėsmė išlieka didelė, Kijeve ir daugelyje kitų Ukrainos miestų šiandien neleidžiama rengti masinių šventinių susibūrimų.
Kovos iki galo
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį savo kreipimesi Nepriklausomybės dienos proga pažadėjo, kad šalis iki galo kovos su Rusijos invazija ir nedarys „jokių nuolaidų ar kompromisų“.
„Mums nerūpi, kokią kariuomenę turite, mums rūpi tik mūsų žemė. Kovosime už ją iki galo“, – sakė V.Zelenskis vaizdo kreipimesi, paskelbtame Nepriklausomybės dienos proga.
Šįmet Ukrainos nepriklausomybės diena sutampa su Rusijos invazijos pradžios vasario 24-ąją pusės metų sukaktimi.
„Tvirtai laikomės jau šešis mėnesius. Sunku, bet mes sugniaužėme kumščius ir kovojame už savo likimą“, – kalbėjo V.Zelenskis.
„Kiekviena nauja diena yra priežastis nepasiduoti. Po tokios ilgos kelionės neturime teisės neiti iki galo“, – tęsė jis.
Kalbėdamas apie agresorę Rusiją, V.Zelenskis sakė: „Dabar mes neieškosime tarpusavio supratimo su teroristais, o karas baigsis tik [ukrainiečių] pergale.“
„Mums Ukraina – tai visa Ukraina, visi 25 regionai – be jokių nuolaidų ar kompromisų“, – pabrėžė šalies prezidentas.
Parengta pagal „Ukrinform“ inf.