„Žinių radijo“ laidoje buvusios parlamento vadovės susiginčijo tiek dėl to, kaip visuomenei ir politikams reikėtų reaguoti į R.Žemaitaitį, tiek dėl prezidento Gitano Nausėdos vaidmens šioje situacijoje.
„Glumina ir gąsdina“
Iš politikos pasitraukusi, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narė Irena Degutienė laidos metu kalbėjo, kad šiuo metu valstybėje susiklosčiusi situacija ją labai neramina.
I.Degutienė ketvirtadienį, naujų Seimo narių priesaikos dieną, pastebėjo, kad nuotaikos turėtų būti šventiškos.
„Bet daliai visuomenės ir man asmeniškai yra toks nerimas, nes viskas prasidėjo nuo apgaulės, nuo netiesos sakymo – pradedant nuo to, kad socialdemokratai vietoje V.Blinkevičiūtės siūlo G.Palucką, paskui sakė, kad su „Nemuno aušra“ ir jos vadovu R.Žemaitaičiu į koaliciją tikrai neis“, – vardijo buvusi Seimo pirmininkė.
I.Degutienė pastebėjo, kad antisemitine retorika pasižymėjęs R.Žemaitaitis ir toliau kalba nieko nė kiek nebijodamas.
„Dar stulbina tai, kad žmogus, kuris sulaužo priesaiką, vėl dės ranką ant Konstitucijos. Tai ko verta ta priesaika? Ir kas gali garantuoti, kad tie žmonės, kurie šiandien prisiekė, padėjo ranką ant Konstitucijos, po mėnesio ar kelių tos Konstitucijos nesulaužys?“ – retoriškai klausė ji.
I.Degutienė tikino, kad tokios neapibrėžtos situacijos, tokio nerimo Lietuvoje dar nėra buvę. Anot jos, anksčiau Lietuva buvo rimta, demokratinė ir europinė valstybė, o dabar užsienio partneriai nerimauja, kas Lietuvoje bus toliau, ar bus sakoma viena, o daroma kita.
„Toks neapibrėžtumas šiek tiek glumina ir gąsdina“, – kalbėjo politikos senbuvė.
Ragino nusiraminti ir neeskaluoti
Tuo metu buvusi Seimo ir Darbo partijos pirmininkė Loreta Graužinienė laidos metu ragino visus nusiraminti.
„Norėčiau visus paraginti nusiraminti, nurimti. Kas liečia užsienio politikos klausimus, tai tikrai jau visos užsienio ambasados surašė viską į ataskaitas, viskas yra išsiųsta, mes nieko nebepakeisime.
Kuo mažiau patys eskaluosime tą temą, kas susiję su užsienio politika, tuo bus Lietuvai geriau. Turime susitelkti ir žiūrėti valstybiškai į visus šiuos klausimus.
R.Žemaitaičio laukia teismo procesas, palaukime teismo, bus taškai sudėti, ir tada klausimai spręsis savaime. Nereikia visada papildomai kelti žmonėms to nerimo, nes to nerimo ir taip yra labai daug, žmonės po visų rinkimų pavargo ir tiesiog nori ramybės, darbų, o ne skandalų ar tokio triukšmo“, – kalbėjo L.Graužinienė.
Paklausta, kas tą nerimą iš tiesų kelia – ar pats R.Žemaitaitis, ar jo oponentai, L.Graužinienė kalbėjo, kad visi prie to prisideda.
„Iš tiesų R.Žemaitaitis turi nurimti – vienareikšmiškai. Patyręs politikas negali taip elgtis, ypatingai šiandien davęs priesaiką“, – nurodė ji.
Tuo pačiu L.Graužinienė teigė mananti, kad ir prezidentas Gitanas Nausėda elgiasi neteisingai, nurodęs, kad netvirtins nė vieno „Nemuno aušros“ partijos kandidato į ministrus.
„Konstitucija sako, kad negalima diskriminuoti pagal politines pažiūras. Vienoje vietoje sakome, kad čia yra blogai daroma, pažeidžiamos tam tikros grupės žmogaus teisės, o kitoje vietoje pats prezidentas vaikšto ties Konstitucijos pažeidimo riba.
Visi turime nurimti ir galvoti, ką šnekam, nes žmonės reaguoja ir visada stoja į to pusę, kur yra nuskriautasis“, – kalbėjo L.Graužinienė.
I.Degutienė apgynė prezidentą
Tokiai nuomonei paprieštaravo I.Degutienė.
„Žinot, vien tas pasakymas, kad R.Žemaitaitis yra nuskriaustas, na, aš atsiprašau, bet niekaip nesuprantu.
Taip, teisminis procesas bus, bet labai aiškus Konstitucinio Teismo sprendimas jau yra, kur aiškiai pasakyta, kad buvo pažeista Konstitucija. Tai kodėl reikia abejoti Konstitucinio Teismo sprendimu?“ – klausė konservatorė.
I.Degutienė tęsė, kad, be abejo, visi nori ramiai ir taikiai gyventi, bet ne visuomenė sukėlė šį šaršalą, o vienas žmogus.
„Norėčiau pasakyti ir dėl prezidento pozicijos. Prezidentas, kaip valstybės vadovas, vertindamas visas grėsmes mūsų valstybei, turi teisę išreikšti savo nuomonę ir savo poziciją.
Tik apgailestauju, nes gal tą nuomonę ir poziciją reikėjo griežčiau pasakyti, kalbant tiek su socialdemokratais, tiek su Demokratais „Vardan Lietuvos“ prieš koalicijos pasirašymą“, – kalbėjo I.Degutienė, pabrėžusi savo nusivylimą socialdemokratais.
Savo ruožtu L.Graužinienė nurodė, kad I.Degutienė nesuprato, ką ji bandė pasakyti.
„Aš norėjau pasakyti, kad žmonės tą žmogų, kurį puola, visada galvoja, kad reikia ginti. Tai nereiškia, kad aš sakau, kad R.Žemaitaitis yra auka“, – paaiškino L.Graužinienė.