Kaip ir pirmojo rinkimų turo metu, liberalai tautos verdikto laukė Vilniuje, Trakų gatvėje įsikūrusiame bare „Alaus biblioteka“. Į rinkimų štabą partiečiai ir bendraminčiai rinktis neskubėjo, sugužėjo tik kiek po 20 val. Tuo metu tarp susirinkusiųjų jau buvo galima išvysti Simoną Gentvilą. Kiek daugiau nei po valandos štabe pasirodė ir Eugenijus Gentvilas, Simonas Kairys, kiti partijos nariai.
Nuo pat vakaro pradžios štabe tvyrojo puiki nuotaika: rankose laikydami bokalus ar vyno taures svečiai nekantriai laukė pirmųjų rezultatų.
Antrajame rinkimų ture liberalai varžėsi 9 vienmandatėse apygardose.
Po pirmojo Seimo rinkimų turo Liberalų sąjūdis daugiamandatėje apygardoje surinko 7,7 proc. balsų ir užsitikrino 8 vietas parlamente.
Liberalų sąjūdžio lyderiai jau anksčiau yra griežtai pareiškę, jog į koaliciją neitų, jei joje būtų Ramūno Karbauskio bei Igno Vėgėlės vedami Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno aušra“.
Nors bendradarbystei su kitomis partijomis liberalai nėra tokie priešiški, klaustukų vis dar lieka daug.
Kaip pageidautinus koalicijos partnerius juos yra įvardijęs „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis, tačiau neaišku kaip Liberalų sąjūdis sutartų su dabartiniais rinkimų lyderiais socialdemokratais.
23:10 V.Čmilytė-Nielsen džiaugiasi rezultatais
Kiek po 23 val. partijos rinkimų štabe pasirodė Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Anots jos, partijos rezultatai džiugina.
„Rezultatas geras po pirmojo turo partijos rezultatas buvo geras ir šiandieną mes jį užtikrinome, turime 12 manadatų, liberalų balsas Seime bus labai stiprus“, – sakė partijos pirmininkė.
Anot jos, partija tampa vienu svarbiausiu liberalių balsų parlamente.
„Tą atsakomybę ir vaidmenį yra labai svarbu įgyvendinti“, – apie ateitį kalbėjo V.Čmilytė-Nielsen.
Ji pasidžiaugė ir S.Kairio pergalė. Šis politikas vienmandatėje apygardoje įveikė G.Landsbergį.
„Džiaugiuosi, kas Simonas laimėjo, tikėjau, kad tai yra įmanoma. Kai pamatėme šiandien, kad rinkėjų aktyvumas yra pakankamai aukštas, dar vakaro pradžioje tas tikėjimas virto tikrumu, džiaugiuosi, kad Simonas taps kolega Seime“, – teigė politikė .
Liberalų sąjūdžio pirmininkės nenustebino ir tai, jog šiuos rinkimus laimėjo socialdemokratai.
„Lietuvos politikoje bangos nėra naujiena. 2016 metais turėjom Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bangą, kuri šlavė viską, panašu, kad dabar tokia pati situacija yra su socialdemokratais, jie turės labai daug mandatų. Tokia yra tendencija“, – nuomonę išsakė V.Čmilytė-Nielsen.
Apie galimus koalicijos variantus politikė nedaugžodžiavo ir sakė, jog visus sprendimus partija priims antradienį.
„Išlieka nuostatos tos pačios, kurios buvo iki rinkimų ir visą rinkimų periodą, kad yra partijos, su kuriomis darbo mes nematome, tai yra, „Nemuno aušra“ ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga“, – kalbėjo V.Čmilytė-Nielsen.
Liberalų sąjūdžio pirmininkė tikino, jog kol kas skambučio iš Vilijos Blinkevičiūtės nesulaukusi.
22:30 S.Kairys įveikė G.Landsbergį
Į Seimą pateko Centro–Žaliakalnio apygardoje Gabrielių Landsbergį įveikęs Simonas Kairys.
Politiko pergalė pasitikta audringais aplodismentais.
Pasak politiko, pergalę lėmė ne tik sėkmė, tačiau ir įdėtas darbas.
„Labai džiaugiuosi, kad pavyko pabudinti kauniečius ir pavyko kalbėti apie tuos dalykus, kurių nepadarys žmogus, kuris Kaune nebūna, kuris Kaune nebuvo jau iš esmės tris kadencijas“, – sakė S.Kairys.
Dar vienas sėkmės faktorius – rinkėjų aktyvumas.
„Kai pamatėme, kad per išankstinius rinkimus ši apygarda buvo bene aktyviausia Lietuvoje, supratome, kad šampano butelius jau galime įsidėti į kamerą“, – sakė S.Kairys.
Tiesa, apie pergalę prieš G.Landsbergį daug kalbėti politikas nepanoro, tačiau tikino, jog prieš oponentą turėjo ne vieną pranašumą.
„Mes daug laiko skyrėme tiesioginiam darbui su žmonėmis. Jautėme, jog tas dėmesys ir kaunietiškumas veda mus į priekį. Apie kai kuriuos dalykus, kuriuos aš galiu kalbėti užsivedęs su emocijomis, mano oponentui Gabrieliui Landsbergiui buvo neįmanoma to padaryti“, – sakė politikas.
22:15 Savo apygardoje laimėjo E.Gentvilas
Suskaičavus Pašilaičių apygardos balsus paaiškėjo, jog į Seimą pateko E.Gentvilas. Jis aplenkė Tėvynės Sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatą Vytautą Kernag
Pergalė pasitikta audringais plojimais bei šūksniais.
21:14 Įvertino G.Landsbergio likimą
Kiek po 21 val. štabe pasirodęs Eugenijus Gentvilas tikino, jog pakartoti praėjusių rinkimų rezultatų, kuomet vienmandatėse apygardose partija iškovojo 7 mandatus, nepavyks.
„Duok Dieve, kad tie 5 mandatai būtų. Kol kas pirmauju dideliu atotrūkiu, tačiau labai drebėdamas kalbu, labiau galvoju apie tai, kiek partijai pavyks surinkti mandatų“, – kalbėjo E.Gentvilas.
Jis pridūrė, jog liberalai nėra sulaukę pasiūlymo tapti koalicijos partneriais bei pakartojo, jog partija nebendradarbiaus nei su R.Karbauskiu, nei su R.Žemaitaičiu.
„Jeigu reikės gelbėti Lietuvą nuo fašistų, tai mes, turbūt, gelbėsime. Aš esu išsakęs ir kitą variantą: jei efektyviai daugumai trūks balsų, mes galime nebūdami koalicijos nariais pasirašyti susitarimą dėl atskirų klausimų.
Malonu, kai kažkas pamini, kad mato mumyse politinę jėgą, su kuria galima kalbėtis. Turbūt vertina ir mūsų bendradarbiavimą su opozicija Seime, mes nerodome jiems špygų, pagarbiai vertiname. Deja, konservatoriai truputį pervertino savo jėgas“, – kritikos strėlių Tėvynės Sąjungai-Lietuvos krikščioniams demokratams negailėjo E.Gentvilas.
Vienmandatėje Centro–Žaliakalnio apygardoje liberalui Simonui Kairiui kol kas pralaimi Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis.
E.Gentvilas užsiminė, jog tai gali reikšti šio politiko karjeros pabaigą
„G.Landsbergio pralaimėjimas reikštų tolimesnį jo saulėlydį, kaip politiko, kaip partijos lyderio. Čia jau jo apsisprendimas, ką jis turėtų daryti“, – sakė liberalas.
20:31 Į koaliciją nesiverš
„Tikimės 4–5 mandatų antrame ture, kas leistų liberalams pakartoti praėjusių metų rezultatą“, – kalbėjo S. Gentvilas.
Pasak jo, partija į koaliciją nesiverš.
„Koalicijos formuojasi po antro turo, ne po pirmo, kaip kai kas bandė daryti, bet mes nesiveržiame. Dominuos kairieji, o mes turime aiškią dešinę pakraipą, bet suprantame, kad yra karo laikmetis ir mes esame valstybiška partija, orientuota į Europą“, – apie Liberalų sąjūdžio partijos galimybę tapti naujosios koalicijos nare kalbėjo S.Gentvilas ir pridūrė, jog partija rems Vakarietišką politiką.
„Mums artimiausi yra demokratai. Blinkevičiūtės kvietimo negavome, pas Prezidentą buvome“, – sakė politikas.
S.Gentvilas abejojo ar praėjusią savaitę paskelbtas galutinis nuosprendis „MG Baltic“ byloje, kurioje tarp nuteistųjų yra ir Liberalų sąjūdžio partija, rinkimams turės įtakos.
„Seniai taškas padėtas. Prieš kiekvienus rinkimus mums bandė sakyti, jog tai kažkaip darys įtaką, tačiau nemanau, kad taip bus“, – savo nuomonę išsakė S.Gentvilas.
Rinkėjai aktyvesni
Sekmadienį renkant Lietuvos parlamentą iki 20 val., Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, iš viso balsavo 41,31 proc. rinkėjų.
Pagrindinę rinkimų dieną iki 20 val. prie balsadėžių atėjo 30,52 proc. balso teisę turinčių Lietuvos gyventojų.
Tris dienas trukusio išankstinio balsavimo metu, specialiuose punktuose bei namuose jau balsavo 10,80 proc. nuo visų balsavimo teisę turinčių gyventojų skaičiaus.
2020 metais rinkdami Seimą iki 17 val. savo balsą atidavė 23,34 proc. rinkėjų, o bendras jų aktyvumas siekė 34,63 proc. Tąkart vykusiuose rinkimuose savo valią pareiškė 38,65 proc. rinkėjų.