Už 5 procentų brūkšnio likusi Laisvės partija šįkart sulaukė 55 tūkstančių 854 balsų ir nepaneigė visuomenės apklausų prognozių, kaip tai padarė 2020-aisiais.
Tuomet naujai užgimusi partija tiesiog įsiveržė į Seimą, kai su 107 tūkst. 93 balsais (9, 11 proc.) iškovojo 8 mandatus, o partijos lyderė Aušrinė Armonaitė kėdę Seime užsitikrino vienmandatėje.
„Lietuvos ryto“ užsakymu atlikta „Vilmorus“ apklausa rinkimų išvakarėse Laisvės partijai prognozavo likimą už brūkšnio. Rinkėjų apklausa parodė, kad Laisvės partiją palaiko 2,3 proc. rinkėjų – šiuo atžvilgiu „laisviečiai“ pasirodė geriau, tačiau nepakankamai, kad galėtų atsiriekti pyrago dalį.
„Pirmo turo pasirodymą vienareikšmiškai vertiname kaip nesėkmę. Matyt, tokia jauna partija, kuriai iš karto teko išbandymas – valdžia – turėjome papildomų išbandymų rinkimų metu“, – pirmadienio rytą naujienų agentūra ELTA citavo valdančiosios daugumos partijos lyderę A.Armonaitę.
35-erių politikė atvirai sakė, kad po antrojo rinkimų turo – spalio 27 dieną – nuspręs, ar ir toliau vadovaus Laisvės partijai.
„Šie rinkimai Laisvės partijai, kaip matome, nepasisekė. Ir čia yra puikus klausimas (ar turėtų trauktis iš partijos pirmininkės posto – ELTA) į kurį aš atsakysiu pasibaigus Seimo rinkimams. Spalio 27 d. dar mums reikia būtinai iš visų jėgų dalyvauti antrame ture trijose vienmandatėse apygardose“, – kalbėjo A.Armonaitė.
Tai – ne vienintelis klausimas dėl A.Armonaitės.
Dėl išlikimo kovos prieš konservatorius
Per antrąjį turą paaiškės ne tik, ar Laisvės partijos lyderė bus tarp Seimo narių. Išlikimo kovoje pasirodys ir dar du „laisviečiai“. Simboliška, bet visais trimis atvejais Laisvės partijos atstovai stos į kovą prieš savo didžiuosius valdančiosios koalicijos brolius konservatorius. Pirmasis turas Laisvės partijai nieko gero neprognozuoja.
Geresnius šansus Seime išlikti turi tik A.Armonaitė.
A.Armonaitė pateko į antrąjį turą pasaulio lietuvių apygardoje. Kurį laiką pirmavusią politikę jau skaičiuojant paskutinių diplomatinių atstovybių balsus į antrąją poziciją nustūmė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovė Dalia Asanavičiūtė.
Pastaroji surinko 29,43 proc. rinkėjų balsų (8684). A.Armonaitė surinko 29,17 proc. (8608). Skirtumas – tik 76 balsai.
Trečioje vietoje liko 7,88 proc. balsų (2277) surinkęs Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovas Linas Jonauskas.
A.Armonaitė ir D.Asanavičiūtė pasaulio lietuvių apygardoje susirėmė ir 2020-aisiais. 2020 metais pirmajame ture A.Armonaitė turėjo ryškią persvarą – 34,9 proc. rinkėjų balsų (12640). D.Asanavičiūtė – 25,4 proc. (9200).
Antrajame ture A.Armonaitė sulaukė 53,49 proc. (16625), o D.Asanavičiūtė – 44,23 proc. (13747) balsų.
Antrajame ture paaiškės ir ar Seime išvysime „laisvietį“ Tomą Vytautą Raskevičių. Naujamiesčio-Vilkpėdės apygardoje jis į antrąjį turą pateko antruoju numeriu – su 20,58 proc. balsų (3492).
Šioje apygardoje geriau pasirodė TS-LKD atstovas Žygimantas Pavilionis – 25,8 proc. (4377).
Antruoju numeriu kovos vežime lieka ir Morgana Danielė. Žirmūnų apygardoje ji sulaukė 15,02 proc. balsų (2891), tačiau konservatorė Paulė Kuzmickienė čia turi gerokai didesnį palaikymą – 30,83 proc. (5932).
Rinkimų štabe – akivaizdūs nuotaikų pokyčiai
Kaip klostysis antrasis rinkimų turas A.Armonaitė neprognozavo, tačiau Laisvės partijos nuotaikų kaita rinkimų vakarą ir naktį buvo akivaizdi.
Dar 21 valandą vytautas Mitalas atmetė nesėkmės galimybę: „Per visą kampaniją panaudojome daug energijos ir ta energija, aš manau, šį vakarą virsta apčiuopiamais rezultatais: iš mažųjų apylinkių matau pirmus rezultatus, kad esame netoli 5 proc. barjero, tai leidžia tikėtis, kad bendras rezultatas bus gerokai virš penkių procentų.“
Kelios valandos po vidurnakčio A.Armonaitė jau kalbėjo kitaip ir pabrėžė, kad „sėke laikys patekimą į Seimą.“
„Iš tų rezultatų, kuriuos dabar matome, matosi, kad Lietuva atsisuko į kitas partijas, tas, kurios nebuvo valdžioje. Mums, naujai Laisvės partijai, kliuvo milžiniškas iššūkis – būti valdančiojoje koalicijoje per visas krizes. Man atrodo, kad mes tą išbandymą išlaikėme, o lengvų pergalių po tokių laikų ir darbų – nebūna“, – kalbėjo partijos pirmininkė.