Komiteto posėdyje – vėl aistros dėl Civilinės sąjungos: A. Širinskienė prakalbo apie „politinį turgelį“ ir sulaukė kirčio atgal

2024 m. liepos 17 d. 11:15
Ketvirtadienį, Seimo pavasario sesijai visiškai priartėjus prie pabaigos, į parlamento darbotvarkę gali būti sugrąžintas Civilinės sąjungos įstatymo, arba kitaip – partnerystės klausimas. Jis buvo nepaliestas nuo praėjusių metų pavasario, kai įveikė antrąją – svarstymo – stadiją.
Daugiau nuotraukų (7)
Kad dėl visuomenėje ir pačiame Seime prieštaringai vertinamo įstatymo projekto galimai bus sprendžiama jau šį ketvirtadienį, tikino ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Galimai. Tai priklauso nuo įvairių dalykų“, – „Žinių radijui“ trečiadienio rytą teigė V.Čmilytė-Nielsen.
„Šiandieną šis klausimas yra Teisės ir teisėtvarkos komiteto darbotvarkėje. Pirmiausia komitetas turi apsispręsti dėl pakankamai kosmetinių pataisų. Tas klausimas rytoj galėtų būti darbotvarkėje, bet tai priklauso nuo daugelio faktorių“, – pridūrė ji.
Posėdyje – vėl ginčai
Tačiau komiteto posėdis, kuriame vėl išgirstas partnerystės klausimas, nepraėjo be aštrių diskusijų. Trečiadienį posėdyje Civilinės sąjungos klausimą į paviršių iškėlė Laisvės partijos atstovas, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.
Posėdžio metu norėta suderinti kelis šio įstatymo formalumus – pasak pačių „laisviečių“, jam reikia kelių pakeitimų, kad įstatymo projektas būtų teisiškai tvarkingas ir galėtų keliauti ant stalo.
„Mano pasiūlymai yra susiję su minoriniais pataisymais dėl įsigaliojimo datos, nes iš esmės įpareigojimas Vyriausybei parengti įgyvendinamuosius teisės aktus yra praėjęs. Aš siūlau terminą numatyti iki 2024 m. spalio 31 d.“, – pristatė T.V.Raskevičius.
Visgi komiteto narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Algirdas Stončaitis T.V.Raskevičiaus ir posėdyje taip pat dalyvavusios Laisvės partijos vadovės Aušrinės Armonaitės iš karto pasiteiravo, „iš kur tokia milžiniška skuba“.
„Tikriausiai yra grynas absoliutus atsitiktinumas – aš taip įsivaizduoju. Tai nėra politinis turgus, o dar kitaip galima galbūt turinį privesti prie kažkokio paprekiavimo. Tikriausiai to nėra, ar ne? Paneikite gal“, – ironiškai svarstė A.Stončaitis, taip netiesiogiai primindamas apie kalbas, esą Laisvės partija Civilinės sąjungos įstatymą primins konservatoriams, kai reikės tvirtinti eurokomisaro kandidatūrą.
Konservatorė, komiteto pirmininkė Irena Haase kolegai paaiškino, kad komitetas dėl šio įstatymo yra gavęs atitinkamus siūlymus, o kadangi klausimas pasiekė priėmimo stadiją ir pati Seimo sesija artėja prie pabaigos, norima, kad visi pasiūlymai būtų apsvarstyti.
Tačiau klausimų dėl Civilinės sąjungos galimo atsiradimo darbotvarkėje iškėlė ir parlamentarė Agnė Širinskienė. Ji tikino ką tik perskaičiusi Seimo pirmininkės interviu, kur ši teigė, kad politiniai mainai nepagerina nei partnerystės klausimo šansų, nei šansų Lietuvai turėti gerą eurokomisarą.
„Matyt, jau ir Seimo pirmininkei to politinio kregždučių turgaus yra per daug, jei jau atsiranda tokie pasisakymai viešai. Atrodo labai prastai situacija, kuomet bandoma partneriams išlaužyti rankas, kojas – nežinau ką.
Suprantu, kad tie partneriai ir gyventi nori, ir G.Landsbergį išsiųsti lengvesnės komisaro duonos valgyti, bet situacija tokia valstybės prasme žiūrint tikrai labai apgailėtina“, – kalbėjo A.Širinskienė.
Politikė taip pat pridūrė, kad kvietimas į komiteto posėdį ją pasiekė tik vėlai vakare.
„Kuomet jau paprastai žmonės tikrai ne apie komiteto posėdį, kurio nėra, galvoja. Tas toks bėgimas, blaškymasis, ar jis priduos kažkokių balsų posėdžių salėje – tikrai didelis klausimas“, – svarstė A.Širinskienė.
Opozicionierei atsikirto konservatorių frakcijos seniūnas Andrius Vyšniauskas.
„Man atrodo, kad mes esame Teisės ir teisėtvarkos komitetas, o ne Agnės Širinskienės sąmokslo teorijų komitetas.
Aš suprantu, kad visada norima iš bet kokio klausimo padaryti čia kažkokią didžiulę intrigą, naują sąmokslo teoriją, kuri pakeis valstybės, politikos ir kitų dalykų raidą, bet mes šiandien svarstome gana techninius pakeitimus, kuriuos svarbu apsvarstyti tiesiog užregistravus Tomui Vytautui pasiūlymą“, – aiškino A.Vyšniauskas.
Į tai atsakydama A.Širinskienė komitetą pavadino „politinio turgelio komitetu“.
Laisvės partijos pirmininkė A.Armonaitė savo ruožtu svarstė, kad keista girdėti iš kolegų priekaištus, jog reikia dirbti sesijos metu.
„A.Širinskienė yra viena darbščiausių mūsų Seimo kolegių, ir puikiai žino, kad trečiadieniais vyksta Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžiai. Šiandien kaip tik yra tokia diena, kada reikia svarstyti svarbius klausimus.
Dabar nieko negirdėjome nei iš kolegės Agnės, nei iš kolegos Algirdo apie pačius Tomo Vytauto pasiūlymus – ar datas, ar kitus teisės, technikos klausimus. Girdime geriausiu atveju politologines spekuliacijas, šiaip politikavimą“, – pastebėjo A.Armonaitė.
Pasak jos, kaip jau susiklostys balsavimas Seime, priklausys nuo pačių Seimo narių.
„Tai aš siūlyčiau politologiją palikti politologams, o mes, politikai, Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai, balsuokime dėl pasiūlymų, priimkime sprendimus ir eisime į salę“, – ragino A.Armonaitė.
Galiausiai T.V.Raskevičiaus pateiktiems pasiūlymams komitetas pritarė.
Ieško tinkamos progos
Apie tai, kad Civilinės sąjungos įstatymo priėmimui pavasario sesijoje teliko tik savaitė, neseniai rašė ir portalas lrytas.ltLaisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas pripažino, kad galimybė šį klausimą grąžinti ant parlamento stalo išties svarstoma.
„Mes vertiname galimybę tiek dabar, tiek ir rudenį tą klausimą svarstyti, ir kada ta galimybė bus, kai sprendimui balsų bus pakankamai, tada tas klausimas ir atsiras Seimo darbotvarkėje. Tikrai nesistengsime eiti į salę neturint aiškios paramos šio įstatymo projekto priėmimui, nes teliko vienas balsavimas“, – kalbėjo V.Mitalas.
Tačiau, politiko teigimu, bus svarbu atlikti ir dar vieną svarbią procedūrą – patvirtinti, jog apskritai šį klausimą būtų galima svarstyti pavasario sesijoje, nes jis iš darbų programos buvo išbrauktas.
„Nieko kažko konkretaus pasakyti negaliu – galimybes mes vertiname prieš kiekvieną posėdį, ir žiūrime, kokios yra Seimo narių nuotaikos. Kada bus geriausias laikas, tada prašysime, kad Seimas rastų tam vietą darbotvarkėje“, – komentavo V.Mitalas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.