Knygas prie Seimo deginęs T. V. Raskevičius mano, kad I. Šimonytė ir Vyriausybė nebeturi pasitikėjimo

2023 m. lapkričio 7 d. 17:32
Antradienį Seimo priimtas sprendimas neleisti panaikinti draudimo nepilnamečiams pasakoti apie LGBTQI asmenis įsiutino Žmogaus teisių komiteto pirmininką, „laisvietį“ Tomą Vytautą Raskevičių.
Daugiau nuotraukų (21)
Iš karto po to, kai Seimas nepritarė šioms įstatymo pataisoms, T.V.Raskevičius paskelbė prie parlamento rūmų surengsiantis pilietinę akciją – pažadėjo deginti literatūros kūrinius, kuriuose pateikiama informacija apie LGBT asmenis.
„Surengsiu pilietinio nepaklusnumo akciją, kurios metu viešai sudeginsiu grožinės ir mokslinės literatūros kūrinius, kurie bus draudžiami Lietuvoje, nes juose pateikiama informacija apie LGBT asmenis“, – pranešė parlamentaras.
Kiek po 17 valandos T.V.Raskevičius būtent taip ir padarė.
Tiesa, trimis knygomis nešiną parlamentarą netrukus sustabdė keli policijos pareigūnai – šie T.V.Raskevičių įspėjo, kad šis turėtų knygas deginti ne prie Seimo, o paeiti toliau, prie Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos. Jie taip pat pasiteiravo, ar Seimo narys apie savo akciją pranešė savivaldybei.
„Ne, nepranešiau, bet administracinę atsakomybę galėsiu prisiimti, nes aš reaguoju tiesiog į Seimo priimtus sprendimus“, – atsakė T.V.Raskevičius, netrukus savivaldybei mobiliuoju telefonu išsiuntęs laišką.
„Šiandien aš esu priverstas ateiti prie Seimo ir organizuoti šią pilietinio pasipriešinimo akciją – knygų deginimo laužai yra istorijoje gerai žinomas atvejis. (...) Šiandien Seimas įstatymu įvedė cenzūrą – Seimo nariai pasakė, kad jiems reikalingas teisinis įrankis, siekiant cenzūruoti mūsų viešąją informaciją viešojoje erdvėje apie LGBT asmenis.
Tai reiškia, kad šie žmonės stumiami į teisės ir viešosios diskusijos užribį. Aš nesutinku su tokiu sprendimu, Europos Žmogaus teisių teismas nesutinka su tokiu sprendimu“, – kalbėjo „laisvietis“.
T.V.Raskevičius sudeginti nusprendė tris mėgstamas ir, pasak jo, labai jam brangias savo knygas – „Kuprotą kalną“, „Homoseksualumo prigimties istoriją“ ir „Vadink mane savo vardu“.
Žmogaus teisių komiteto pirmininkas taip pat suabejojo, ar dalis koalicijos partnerių, tarp kurių ir premjerė Ingrida Šimonytė, vis dar turi Seimo daugumos pasitikėjimą.
„Šiandien pateiktas įstatymo projektas buvo Vyriausybės projektas. Tai reiškiasi, kad jam buvo pritarta Vyriausybėje, Vyriausybė jį atnešė į Seimą. Prieš šį įstatymo projektą balsavo 18 Tėvynės sąjungos frakcijos narių ir 5 Liberalų sąjūdžio nariai.
Todėl aš šiandien valdančiajai koalicijai viešai užduodu klausimą – ar Vyriausybė, ministrė pirmininkė vis dar turi šios Seimo daugumos pasitikėjimą, kai eina kalba apie vertybinius ir žmogaus teisių klausimus?
Man atrodo, šios dienos balsavimo rezultatai parodo, kad ne“, – svarstė T.V.Raskevičius.
EŽTT kirtis Lietuvai
Primename, jog ant Seimo stalo antradienį atkeliavusi įstatymo pataisa, kuria buvo siūloma atsisakyti nuostatos, pagal kurią informacija apie tos pačios lyties asmenų santykius traktuojama kaip žalinga nepilnamečiams, patyrė fiasko.
Iniciatyvą nuspręsta atmesti – už įstatymo pataisą po pateikimo balsavo 50 Seimo narių, 56 siūlymui nepritarė, 19 susilaikė.
Tiesa, dar prieš svarstant šį klausimą Seime, į tai sureagavo ir prezidentas Gitanas Nausėda.
„Žinote, man nepriimtinas apskritai leidimas arba žalios šviesos uždegimas niekinti šeimą. Man atrodo, pakankamai aiškiai atsakiau“, – trumpai, bet griežtai komentavo G.Nausėda.
Vyriausybė spalio pabaigoje pritarė Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo pataisai, kuria siūloma atsisakyti nuostatos, kad neigiamą poveikį nepilnamečiams darančiai informacijai priskiriama viešoji informacija, kuria „niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia, negu Konstitucijoje ir Civiliniame kodekse įtvirtinta, santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata“.
Pataisą parengė Teisingumo ministerija, siekdama užtikrinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo įvykdymą, pagal kurį Lietuva pripažinta varžiusi rašytojos Neringos Macatės žodžio laisvę, kai 2014 m. iš prekybos išimta pasakų knyga „Gintarinė širdis“, kurioje buvo aprašyta homoseksualių porų meilė.
Sausio pabaigoje EŽTT paskelbė, jog Lietuva, 2013 m. uždrausdama vaikišką knygą „Gintarinė širdis“, pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje užtikrintą saviraiškos laisvės principą.
Knygos „Gintarinė širdis“ platinimas sustabdytas remiantis Žurnalistų etikos inspektoriaus raštu, kuriuo pripažinta, kad knyga, kurioje aprašoma ir homoseksualių porų meilė, žalinga vaikams iki 14 metų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.