Savo misiją baigusiems Lenkijos ir Prancūzijos karinių oro pajėgų kariams ceremonijoje dėkojo bei atvykusius kontingentus sveikino krašto apsaugos viceministrė Greta Monika Tučkutė. Padėkojusi sąjungininkams už indėlį į regiono saugumo užtikrinimą, viceministrė pabrėžė poreikį šalia NATO oro policijos misijos sukurti rotacinį oro gynybos modelį bei dislokuoti Baltijos šalyse papildomus pajėgumus.
„Prastėjant saugumo situacijai, sąjungininkų įsipareigojimas mūsų kolektyvinei gynybai yra itin svarbus. Turime judėti į priekį stiprindami NATO priešakinę gynybą, įskaitant oro erdvę. Rengiantis NATO viršūnių susitikimui Vilniuje, vienas iš mūsų prioritetų – sustiprinti NATO integruotą oro ir priešraketinę gynybą sukuriant rotacinį oro gynybos modelį ir dislokuojant Baltijos šalyse papildomas oro pajėgas, naikintuvus bei antžeminės oro ir priešraketinės gynybos sistemas“, – sakė G. M. Tučkutė.
NATO rotacinio oro gynybos modelio sukūrimas leistų vykdyti sąjungininkams oro gynybos treniruotes bei gerintų pasirengimą sklandžiam perėjimui iš oro policijos į oro gynybą krizės atveju. Siekdama sudaryti geras sąlygas papildomam NATO sąjungininkų oro pajėgų priėmimui, Lietuva investuoja į Lietuvos kariuomenės KOP Aviacijos bazės Šiauliuose infrastruktūros gerinimą. Be to, Lietuva kartu su Latvija ir Estija pagerino oro pratybų ir treniruočių sąlygas Baltijos regione, tarp Baltijos šalių įsteigtos į vientisą oro erdvės bloką susijungiančios regioninės karinės oro erdvės, rašoma pranešime.
Artimiausius keturis mėnesius NATO oro policijai Baltijos valstybėse vadovausiantys Portugalijos karinių oro pajėgų kariai vykdo misiją šeštąjį kartą, o juos sustiprinsiantys rumunai – antrąjį. Rumunijos karinės oro pajėgos į Lietuvą sugrįžo pirmą kartą nuo 2007 metų.
Misiją baigę Lenkijos kariai oro erdvės apsaugą vykdė su keturiais naikintuvais F-16. Misijoje dalyvavo apie 150 lenkų karių, tarp kurių – lakūnai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupės, komunikacijos ir kitų sričių specialistai. Misiją stiprinę Prancūzijos karinių oro pajėgų kariai Baltijos šalių oro erdvę pirmą kartą saugojo su keturiais naikintuvais „Rafale“, o personalo skaičius siekė apie 100.
Šiauliuose dislokuoti kontingentai misijos metu bendravo su Šiaulių miesto visuomene, priiminėjo moksleivių ir studentų ekskursijas bei dalyvavo miesto renginiuose, teikė paramą Šiaulių miesto kūdikių namams, pažymima pranešime.
NATO oro policijos misija Baltijos šalyse vykdoma nuo 2004 m. Reaguojant į Rusijos karinę agresiją, nuo 2014 m. oro policijos pajėgumai yra sustiprinti papildomais kontingentais Lietuvoje, o taip pat – Estijoje ir Lenkijoje.