Ekspertų teigimu, nors ši pareigybė politikui yra labai svarbi, ją užpildyti sunku, nes ne visi ryžtasi sėstis į karštą kėdę.
Viena vertus, specialistų gali netenkinti atlyginimo klausimas ar pačios I.Šimonytės per metų metus išsiugdytas komunikavimo stilius, kurį pakeisti gali būti sunku, kita vertus, premjerė savo komandą turi rinktis labai atsakingai ir ne bet kas iš pageidaujančių į ją gali patekti.
Kėdė vis dar laisva
Iš premjerės I.Šimonytės politinės komandos rugsėjo pradžioje pasitraukė patarėja ryšių su visuomene klausimais R.Jakilaitienė. Tuomet ji teigė, kad jos apsisprendimui nebeužimti politinio pasitikėjimo pareigų įtaką turėjo vyro Edmundo Jakilaičio karjeros planai. Jis pranešė grįžtantis į žurnalistiką.
Daugiau nei mėnesį ministrės pirmininkės atstovo spaudai kėdė – laisva. Kol kas I.Šimonytei atsakyti į žurnalistų klausimus talkina jos patarėjai, Vyriausybės kanceliarijos bei Vyriausybės komunikacijos departamento Ryšių su visuomene ir žiniasklaida skyriaus ekspertai.
„Kaip įprasta, į visus dalykinių žinių reikalaujančius žiniasklaidos paklausimus padeda atsakyti atitinkamą sritį kuruojantys ministrės pirmininkės patarėjai arba Vyriausybės kanceliarijos patarėjai ir specialistai.
Komunikacijos procese, įskaitant ir atsakymus į asmeniškai ministrei pirmininkei adresuojamus klausimus, dalyvauja ir Vyriausybės komunikacijos departamento Ryšių su visuomene ir žiniasklaida skyrius“, – portalui lrytas.lt nurodė Vyriausybės komunikacijos departamento atstovai.
Jie atkreipė dėmesį, kad žiniasklaida bus informuota, kai tik bus surastas naujasis premjerės atstovas spaudai.
Primename, kad po skandalo dėl „Kitokių pasikalbėjimų“ iš atstovo spaudai pareigų pasitraukus sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėjai Aistei Šukstai, į šią poziciją specialisto ieškota beveik metus.
Neatsiranda galinčių ar norinčių?
Komunikacijos specialistas Andrius Šuminas pabrėžia, kad atstovo spaudai pareigybė kiekvienam politikui, o ypač užimančiam tokias aukštas pareigas, yra be galo svarbi.
„Kalbant apie šį konkretų atvejį, galima sakyti, kad turbūt niekas labai nesiveržia į šią poziciją, nes mato, jog situacija yra pakankamai sudėtinga, iš esmės kritinė situacija, kuri reikalauja didelių kompetencijų. Tai turbūt yra pagrindinė priežastis, kodėl taip ilgai nėra paskelbiamas naujas žmogus.
Galima daryti prielaidą, kad jo tiesiog nepavyksta rasti“, – portalui lrytas.lt komentavo A.Šuminas.
Jo teigimu, premjerei šiuo atveju yra reikalingas itin kompetentingas asmuo, o tokių specialistų gali nevilioti ir nekonkurencingi atlyginimai viešajame sektoriuje. Lieka neaišku, kurios pusės labiau netenkina ant stalo pateiktas pasiūlymas.
„Galima drąsiai sakyti, kad viskas yra susiję“, – svarstė komunikacijos specialistas.
Anot A.Šumino, Vyriausybės vadovė pati turi labai ryškų komunikavimo stilių, kuriam išlieka ištikima, nors ir sulaukia nemažai kritikos dėl tam tikros arogancijos, tačiau dirbti be žmogaus, kuris galėtų jai patarti bendravimo su visuomene, žurnalistais klausimais ji tiesiog negali.
„Patarėjas yra ne tik tas žmogus, kuris padeda valdyti informacijos srautus, bet ir patarinėja aukščiausiame strateginiame lygmenyje. Tokie žmonės yra be galo svarbūs“, – tvirtino pašnekovas.
Darbas – ne visiems
Ką reiškia patarinėti premjerui komunikacijos klausimais, žino politologas Virgis Valentinavičius. 2009-ųjų pabaigoje tuometinio premjero Andriaus Kubiliaus patarėjo ryšiams su visuomene pareigas paliko Ridas Jasiulionis. Dalį jų perėmė premjero patarėju dirbti pradėjęs V.Valentinavičius, iki tol dirbęs žurnalistu.
Pasak jo, sunku pasakyti, kodėl premjerės talkininko komunikacijai vieta vis dar tuščia, tačiau, kaip pažymėjo V.Valentinavičius – mėnuo nėra toks jau ilgas laiko tarpas, anksčiau ar vėliau kažkas šią kėdę užims.
„Dažniausiai atstovais spaudai tampa žurnalistai. Sunku rasti žurnalistą, kuris nori prarasti žurnalistinę nepriklausomybę, eidamas dirbti atstovu spaudai. Tai yra perėjimas į kitą barikadų pusę“, – pastebėjo politologas.
Tiesa, anot V.Valentinavičiaus, greičiausiai problema slypi tame, kad I.Šimonytė šiuo metu yra per daug užimta naujo komandos nario paieškoms. Jos darbotvarkėje dabar svarbiausi dalykai yra biudžetas, pagalbos gyventojams energetikos krizėje paketas, karas Ukrainoje.
Kita vertus, būti premjero atstovu spaudai taip pat gali ne kiekvienas išmanantis komunikacijos vingrybes.
„Atstovo spaudai pozicija yra tokia, kurioje yra patiriama daug streso, yra daug skirtingų interesų, nemenka įtampa. Ne visiems šitie dalykai patinka“, – portalui lrytas.lt sakė pašnekovas.
Paklaustas, kiek erdvės apskritai tokioje pozicijoje šalia asmens, turinčio ryškų komunikavimo stilių, turi šios profesijos atstovas, V.Valentinavičius pripažino, kad jam greičiausiai tenka tik pagalbininko vaidmuo.
„Čia erdvės būtų tik praktiškai tokioms patarnaujančioms rolėms, nes I.Šimonytė komunikuoja pati ir ji tai daro ryškiai bei savitai. Nemanau, kad kas nors gali ją priversti komunikuoti kitaip“, – sakė jis.
Politologas teigė manąs, kad apskritai I.Šimonytė ir visa jos Vyriausybė komunikuoja ganėtinai gerai ir kritika jos atžvilgiu esą yra nepelnyta.
Komunikuojama gerai, kaip aiškino V.Valentinavičius, tuomet, kai turima ką pasakyti, nors žinios ir ne visada būna labai malonios.
„Aš neįsivaizduoju I.Šimonytės kalbant aptakiai. Ji tokiam kalbėjimui yra per garbingas ir per sąžiningas žmogus“, – įsitikinęs jis.