Svarbaus svečio kalba Seime įspūdį paliko ne visiems: keli parlamentarai spruko iš salės T. V. Raskevičius: gaivaus oro gurkšnis pripliekusioje Seimo kasdienybėje

2022 m. balandžio 28 d. 16:23
Gaivaus oro gurkšnis pripliekusioje Seimo kasdienybėje, – tokiais žodžiais ketvirtadienį parlamente nuskambėjusią Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) pirmininko Roberto Spano kalbą apie demokratijos svarbą ir prievolę ginti mažumų teises apibūdino Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, Laisvės frakcijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.
Daugiau nuotraukų (14)
Tiesa, šis oro gurkšnis gaivus pasirodė ne visiems Seimo nariams. Keli parlamentarai, neapsikentę tiek pačios kalbos turinio, tiek ryžtingo tono, kuriuo ji buvo pasakyta, demonstratyviai spruko iš Seimo salės.
„Demokratija vertina visus vienodai“
Seime apsilankęs EŽTT pirmininkas R.Spano savo kalbą pradėjo griežtai pasmerkdamas Rusijos agresiją Ukrainoje. Pabrėždamas demokratijos svarbą, jis atkreipė dėmesį, kad brutalius smurto veiksmus demonstruojantys totalitariniai režimai įsitvirtina būtent tuomet, kai sistemingai ribojama asmens žodžio laisvė, opozicijos teisės.
Vienu ryškiausių akcentų EŽTT pirmininko kalboje tapo dėmesys mažumų teisėms. Pasak R.Spano, privaloma ginti mažumų, įskaitant seksualinių mažumų, teises, nes, vadovaujantis vien tik daugumos nuomone, jos dažnai būna paminamos.
„Demokratija vertina visus vienodai, net jeigu dauguma to nedaro“, – kelis kartus iš eilės garsiai pakartojo jis.
„Mūsų demokratijos kokybė vertinama pagal tai, kaip mes gerbiame tuos, kurie yra pažeidžiamiausi. Demokratija reiškia pagarbą visiems, ne tik stipriausiems“, – pridūrė EŽTT pirmininkas.
Patiko ne visiems
Tačiau su tokiais R.Spano žodžiais nenorėjo sutikti keli opozicijos atstovai. Vienas jų – parlamentaras Mindaugas Puidokas, kuris buvo vienas tų, kurie EŽTT pirmininko pasisakymo metu atsistojo ir paliko Seimo salę.
„Ne vienas kolega kalbėjo, kad ta kalba skambėjo kaip propagandinė. Tie pasisakymai, kad daugumos nuomonė nėra prioritetas demokratijoje tikrai kelia nuostabą ir labai dideles abejones.
Tokie pasisakymai piktina, nes, jei tai yra demokratinė valstybė, yra privalu atsižvelgti į daugumos žmonių nuomonę, negalima jos ignoruoti ir valstybės sistemą formuoti pagal mažų asmenų grupių norus bei pageidavimus“, – portalui lrytas.lt savo sprendimą komentavo M.Puidokas.
Politikas aiškino, kad jo kantrybės taurė persipildė, kai EŽTT pirmininkas savo „sakinius pradėjo kartoti net po kelis kartus“. „Tikrai bendravome su ne vienu kolega ir jų nuomonė buvo analogiška. Jie tiesiog atsistojo ir išėjo“, – tvirtino M.Puidokas.
R.Spano pasisakymas labai supykdė ir Regionų frakcijos atstovą Valdemarą Valkiūną. Supykdė tiek, kad šis pakomentuoti EŽTT pirmininko žodžius nusprendė prieš visą Seimo salę.
„Nejaučiu demokratijos Lietuvoje. Tik psichologinis smurtas, paniekinimas, asmens orumo, siekių ignoravimas, mafijinių organizacijų plėtra ir stiprinimas. Roberto sako – pareigos, įsipareigojimai pagal subsidiarumo principą. Tai diktatas, psichologinė prievarta, primetimas iš Europos Sąjungos hibridinės demokratijos.
Roberto sako – žmogaus teisių kūrimas, skatinimas. Mes žinome, kokią Europos Sąjunga skatina kultūrą – homoseksualų, narkomanų ir kitų deformacijų“, – rėžė V.Valkiūnas.
Išėjo ne dėl kalbos?
Keli Seimo nariai tikino matę, kaip iš parlamento posėdžių salės EŽTT pirmininko kalbos metu išsliūkino ir valstietė Guoda Burokienė. Tiesa, portalui lrytas.lt vėliau ji aiškino, esą Seimo salę paliko visai ne dėl pasisakymo turinio.
„Tikrai ne. Turėjau paskyrusi susitikimą, tai turėjau išeiti. Atidžiai klausiau kalbos, pagrindinę mintį supratau ir girdėjau. Tikrai neišėjau specialiai“, – pažymėjo G.Burokienė.
Paklausta, kaip tuomet vertina R.Spano kalbą, valstietė atsakė pritarianti daugeliui jos idėjų, tačiau ne visoms: „Kalba kaip kalba. Tikrai išklausėme apie demokratiją, kokia ji turėtų būti, kokia turėtų būti parlamento demokratija. Aš pritariu daugeliui nuostatų, bet ne visoms. Kiekvienas turi savo įsitikinimus.“
Parlamentarai nurodė matę ir kaip Seimo salę paliko Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovė Laima Nagienė, tačiau pati politikė patikino niekur neišėjusi ir išklausiusi pasisakymo iki galo.
„Gaivaus oro gurkšnis pripliekusioje Seimo kasdienybėje“
Lietuvoje viešinčio EŽTT pirmininko kalba tikrai patiko Žmogaus teisių komiteto pirmininkui T.V.Raskevičiui. Jis, taip pat ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, su R.Spano susitiko ir asmeniškai.
T.V.Raskevičius sakė iš EŽTT pirmininko išgirdęs pozityvų Lietuvos politinių procesų, kurių darbotvarkės dalis yra ir žmogaus teisių klausimai, vertinimą. Ypač pasidžiaugta pagaliau išspręstu vadinamuoju Rolando Pakso klausimu.
„Aš tą kalbą pavadinčiau taip, – tai buvo gaivaus oro gurkšnis pripliekusioje Seimo kasdienybėje“, – portalui lrytas.lt tokį apibūdinimą pateikė Laisvės frakcijos narys.
Kartu jis sukritikavo nepagarbą svarbiam svečiui parodžiusius Seimo salę palikusius kolegas.
„Vertinu tai kaip labai nepagarbią ir nemandagią laikyseną. Kai viena Signatarų klubo narė skleidė atvirą homofobiją, visiems tiko, o kai atvažiavo žmogus iš institucijos, kurios dalimi, taip pat ir europietiškos kultūros, Lietuva nori būti, Seimo nariai atsistojo ir išėjo“, – stebėjosi T.V.Raskevičius.
R.Spano ketvirtadienį susitiko ir su prezidentu Gitanu Nausėda.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.