Jau po pirmojo šių metų egzamino abiturientai tradiciškai pasidalino į dvi stovyklas – vieniems egzaminas pasirodė lengvas, o kiti abejojo, ar pavyko išspausti viską, kad gautų maksimalų pažymį.
Tačiau šiemet abiturientų nuotaikų vien pažvelgus atspėti buvo neįmanoma – nors Lietuvoje karantinas baigėsi birželio 17 dieną, į egzaminą teko atsinešti kaukes.
Tebevykstančią kovą su koronavirusu skelbė ir išdėlioti dezinfekcinio skysčio buteliukai.
„Kiek teko kalbinti išeinančius kandidatus apie saugumo priemones, dauguma sakė, kad viskas yra gerai. Jie galvojo, kad bus baisiau. Kitas egzaminas kandidatui bus ramesnis, nes žinos, kaip reikės elgtis. Moksleiviai laikėsi rekomendacijų ir nesirinko anksčiau laiko“, – lrytas.lt sakė Vilniaus „Minties“ gimnazijos direktorius Jonas Kietavičius.
Taisyklių laikymasis – ir moksleivių brandos įrodymas
Šiemet egzaminų laikymo tvarka organizuojama pagal Nacionalinės švietimo agentūros nustatytas rekomendacijas. Dezinfekcinio skysčio talpos buvo padėtos priešais įėjimą į egzamino centrą bei prie laukimo, ruošimosi, atsakinėjimo patalpų.
Tarp moksleivių egzaminų patalpose privalėjo būti dvejų metrų atstumas.
Tačiau per patį egzaminą buvo leidžiama kalbėti be kaukės, nes kalbėjimo metu vertinama tarimas, dikcija, artikuliacija.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius teigė, kad anglų kalbos kalbėjimo egzaminas vyksta sklandžiai.
„Labiausiai norėtųsi, kad abiturientai būtų gerai nusiteikę. Dabar brandos egzaminas tuo pačiu yra ir brandos įrodymas, kaip saugant save ir kitus tinkamai išlaikyti egzaminus. Ketiname padėti ir tiems, kurie pasirinkę studijas užsienyje. Parengsime reikalingus dokumentus, kad Lietuvoje egzamino sesija vyksta vėliau. Lyginant su praeitų metų abiturientais, šiemet daugiau planuoja likti Lietuvoje“, – pasakojo A.Monkevičius.
Pirštu rodo į karantiną
Su lrytas.lt kalbėjusi moksleivė Julija Litvinkovič neslėpė, kad karantinas turėjo įtakos pasiruošimui egzaminams – šalį sukausčius pandemijai dingo motyvacija. Po egzamino ji pasakojo, kad šis buvo sudėtingas, tad tikisi gauti bent septynetą, o ir ruošėsi tik dieną prieš.
„Užeini į klasę ir lauki. Tas laukimas buvo labai sudėtingas. Žiūrėjau į laikrodį kaip jis tiksi ir kiek dar liko laukti. Vėliau iškvietė į kitą klasę, kur vyksta pasiruošimas. Ten sėdi keturi kandidatai dvejomis grupėmis ir ruošiasi 15 minučių. Vėliau tave pakviečia ir eini šnekėti. Kai įeini ir išeini iš mokyklos reikia būti su kauke. Pasiruošimo klasėje bei kalbant galima kaukę nusiimti“, – įspūdžiais dalinosi J.Litvinkovič.
Iš egzamino išėjęs abiturientas Danielius Kozlovskis vylėsi šiek tiek geresnio pažymio – bent aštuoneto. Jaunuolis sakė, kad pasiruošimui daug laiko neskyrė, nes pasitiki savimi, o ir anglų kalbą pradėjo suprasti dar vaikystėje.
Jis įsitikinęs – koronaviruso pandemija sumaišė kortas pasiruošimui.
„Karantinas paveikė mokslus, nes buvo nesklandumų su užduotimis. Vėliau pavyko su viskuo susitvarkyti. Jeigu nebūtų karantino geriau pasiruoščiau egzaminui, nes daugiau bendraučiau gyvai su mokytojais ir galėčiau daugiau aptarti iškilusius klausimus“, – sakė D.Kozlovskis.
Jis po dvyliktos klasės planuoja likti Lietuvoje.
Pasitikėjimu spinduliavo ir Paulius Malčiauskas. Jis egzaminui ruošėsi tik prie mokyklos durų. Pauliaus pašnekovas į egzaminą neatėjo, todėl turėjo kalbėti su mokytoja.
„Atėjau, pakalbėjau ir išėjau. Pasirinkau šį egzaminą, nes žinau, kad matematikos egzamino neišlaikysiu. Tikėjausi, kad nereikės dėvėti kaukės, nes karantinas jau baigėsi prieš savaitę“, – patirtimi dalijosi P.Malčiauskas.
Labiausiai trūko bendravimo
Abiturientė Ieva Stelmakavičiūtė daugiausia streso patyrė laukiant egzamino. Egzaminas jai nebuvo sudėtingas, nes žinojo ko tikėtis. Gavo temą apie suaugusius žmones, kurie naudoja bent vieną socialinę platformą Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jos pašnekovas mokėjo anglų kalbą, todėl nebuvo sudėtinga bendrauti.
Tačiau Ieva teigė, kad karantinas pasunkino mokymosi sąlygas, nes namuose buvo sudėtingiau susikaupti ir nebuvo gyvo kontakto su mokytojais.
Kitokiomis nuotaikomis pasižymėjo dar eilės į egzaminą laukiantys abiturientai. Gabrielė Asanavičiūtė pasakojo, kad laikyti egzamino nebijo. Savaitę prieš ji ėjo į mokyklą ir ruošėsi kalbėjimui, tačiau neslėpė, kad karantinas išmušė iš vėžių, tad stovėdama eilėje jaudulį jaučia.
Gabrielės draugė Paulina Siniauskaitė per karantiną pasigedo gyvo bendravimo ir susikaupimo. Prieš egzaminą ji jaudinosi, kad neužgožtų pašnekovas.
Populiariausias egzaminas
Anglų kalbos egzaminą laiko 18 tūkstančių 653 kandidatai. Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos tai – populiariausias valstybinis egzaminas. Anglų kalbos egzaminas susideda iš kelių dalių – kalbėjimo, rašymo, skaitymo ir klausymo.
Pagrindinė brandos egzaminų sesija baigsis liepos 21 dieną.
Pakartotinė sesija vyks liepos 22 – rugpjūčio 4 dienomis.