Asmeninėmis patirtimis, iššūkiais ir džiaugsmais, derinant darbą aukštose politinėse pozicijose ir mamos vaidmenį šeimoje, su portalu lrytas.lt pasidalijo valstietė Rima Baškienė, konservatorė Irena Degutienė, liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir buvusi „Darbo partijos“ narė bei pirmininkė Loreta Graužinienė.
Savybės, be kurių neįmanoma
Seimo pirmininko pavaduotojos, užauginę po du vaikus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narė ir kūrėja R.Baškienė bei ilgametė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) narė, buvusi Seimo pirmininkė I.Degutienė vieningai sutarė, kad be moters noro, derinant karjerą ir šeimą, labai svarbus yra ir kitų šeimos narių vaidmuo.
Sėkmė, pasirenkant gyvenimo partnerį, – tokia formule valstietė R.Baškienė apibūdino galimybę būti ne tik mama, bet ir produktyvia politike.
„Viską suderinti įmanoma, jei yra darni šeima, supratimas, vienas kito palaikymas, pagalba, tai yra neatsiejami dalykai. Pasitikėjimas labai daug reiškia: šeima ir vyras liko gyventi Kuršėnuose, kiekvieną savaitę pirmadienį, priėmusi gyventojus, vykstu į Vilnių, grįžtu tik penktadienį, savaitgalį manęs dažniausiai laukia renginiai“, – apie savo šeimos gyvenimo ritmą kalbėjo LVŽS narė.
„Man labai pasisekė. Motinystė ir dalyvavimas politikoje būtų sudėtingi, bet man pasisekė, nes aš turiu puikų vyrą ir puikią šeimą. O tai reiškia, kad yra supratimas, yra palaikymas vienas kito, yra pagalba.
Niekada man nebūtų sekęsi politikoje veikti aktyviai, jeigu aš nebūčiau turėjusi to palaikymo ir to supratimo, kurį aš šiandien turiu savo šeimoje. Pirmiausia tai yra vyro didžiulis palaikymas ir didžiulė pagalba, o kai augo vaikai jis prisiėmė didesnę dalį ir leido man aktyviai veikti“, – teigė R.Baškienė.
Jai antrino ir I.Degutienė.
„Pagarba, supratimas, meilė ir harmonija tarpusavyje yra labai svarbi. Pačioje pradžioje, kai buvau išrinkta į Seimą, dukra buvo paauglė ir labai padėdavo namuose, gamindavo maistą.
Tas labai tamprus kontaktas su vaikais, jis buvo, yra ir, manau, bus. Norint, galima absoliučiai viską suderinti, bet tai turi būti abipusis noras, kad ir šeima tau padėtų ir tu pati nebūtum įsijungusi tik į darbą, o šeima ir vaikai antrame plane. Tai kažkaip man to nebuvo, todėl pasakyti, kad turėjau kažkokių didelių iššūkių, tikrai negalėčiau“, – patirtimi dalijosi ilgametė TS-LKD narė.
Be šeimos pagalbos neišsiverstų ir keturių sūnų mama, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) lyderė V.Čmilytė-Nielsen.
„Pamoka ta, kad, norint turėti daug pastangų reikalaujantį darbą, tai yra neįmanoma, jei neturi didelio palaikymo šeimoje. Kai esu darbe, tai darbo valandų neskaičiuoju. Tokią prabangą man suteikia kiti artimi žmonės – suaugę šeimos nariai, kurie rūpinasi vaikais“, – sakė liberalė.
Laikosi paprastos taisyklės
V.Čmilytė-Nielsen pripažino, kad suderinti karjerą ir šeimą daugelio moterų gyvenime yra vienas svarbiausių iššūkių.
„Mano atveju, laikas yra ribotas resursas ir laiką, esant įtemptai situacijai darbe, o dirbant politiku tų įtemptų situacijų pasitaiko nuolat, dažnai tenka atimti iš šeimos. Mano darbas ir gyvenimo būdas skatina ypatingai vertinti laiką, kurį galiu leisti su šeima ir kurio nėra tiek daug, kiek norėčiau“, – pasakojo politikė.
Šiauliuose su šeima gyvenanti, o sostinėje dirbanti LRLS pirmininkė, taip pat pasidalijo taisykle, kuria vadovaujasi savo šeimoje.
„Stengiuosi laikytis kelių pagrindinių taisyklių: kai esu namie ir esu su vaikais, visas dėmesys turi būti skiriamas jiems. Jie labai jautriai reaguoja, jei mintimis ar savo veiksmais fiziškai esu su jais, bet galvoju apie kažką kitą, apie darbinius reikalus.
Man svarbiausia maksimaliai išnaudoti laiką, kurį turiu su šeima“, – atviravo V.Čmilytė-Nielsen.
Iššūkis būti dukra
Seimo pirmininkės pareigas 2009–2012 m. ėjusi I.Degutienė atviravo, kad didesnis iššūkis nei būti mama, jai buvo būti dukra. Politikė pasidalijo jautria patirtimi ir istorija apie prieš beveik ketverius metus mirusią mamą.
„Turėjau mamą, kuri buvo su negalia ir gyveno kartu su manimi. Tas iššūkis man iš tikrųjų buvo ryškesnis, nes visą laiką, kai išeidavau į darbą, buvo rūpestis, kad ji lieka viena. Stengdavausi per pietų pertrauką grįžti ir pažiūrėti, kaip ji jaučiasi, paduoti jai pietus ir važiuoti atgal į darbą. Tai buvo nuolatinis nerimas, kad tik jai ko nors neatsitiktų.
Vieną kartą ryte, ruošiausi į darbą. Mama jau buvo su vaikštyne ir vaikščiojo tik po namus, jos miegamasis buvo antrajame aukšte ir kiekvieną rytą aš padėdavau jai nusileisti į pirmą aukštą, kad ji galėtų pirmame aukšte nueiti į virtuvę, į kitus kambarius. Jau rengiausi išeiti ir išgirdau, kad kažkas nukrito.
Nuėjau ir radau virtuvėje be sąmonės nukritusią mamą. Puoliau gaivinti, iškviečiau reanimacinę brigadą ir tai buvo Dievo laimė, kad aš dar nebuvau išėjusi į darbą. Mamai tą kartą buvo sutrikęs širdies ritmas, vežėme ją į ligoninę, jai buvo įdėtas stimuliatorius ir po to drauge su ja gyvenome dar porą metų. Bet tas nerimas, paliekant ją, visą laiką buvo“, – pasakojo I.Degutienė.
Šiuo metu konservatorė tikino besidžiaugianti, kad yra ne tik dukros ir sūnaus mama, bet jau turi ir šešis anūkus. Tik su jais būti ir bendrauti kol kas turi ne tiek daug laiko, kiek norėtų. Tačiau buvimui kartu išnaudoja visus savaitgalius ir šventes.
Pavyzdys vaikams
LVŽS atstovė, Seimo pirmininko pavaduotoja R.Baškienė džiaugėsi, kad šeimoje matytas pavyzdys teigiamai veikia ir jos sūnų gyvenimą.
„Džiaugiuosi, kad ir vaikai turėjo tokį požiūrį – neužkrauti papildomų rūpesčių mamai, kai galime padaryti patys. Turiu du suaugusius sūnus, jie menininkai, tai iš tikrųjų jie puikiai gamina, jie puikiai tvarkosi namus, nes jie to išmoko, suprasdami, kad reikia padėti mamai.
Manau, kad šitas dalykas leido jiems tapti puikiais vyrais – savo šeimose rūpestingais ir paslaugiais, nes matė tėvo asmenyje, kaip padedama žmonai, mamai“, – pabrėžė ji.
Nuoširdus L.Graužinienės patarimas
„Nei vienai moteriai, turinčiai mažamečių vaikų, nepatarčiau eiti į politiką, juo labiau į aukštus politinius postus. Tai nėra suderinimo klausimas. Tai yra kiti klausimai, kurie tiesiogiai atsiliepia šeimai“, – tokiu savo patirtimi grįstu patarimu pasidalijo Seimo ir partijos pirmininkės pareigas ėjusi „darbietė“ L.Graužinienė.
Du sūnus užauginusi moteris pasakojo, kad, galvojant apie darbo krūvio suderinimą, moterys yra tikrai išradingos. Todėl, jos teigimu, dėl darbo krūvio suderinimo kyla mažiausiai problemų, nes moterys išties geba suspėti visur.
„Didžiausi iššūkiai labiausiai susiję su darbo specifika, su tuo, kokiose pareigose tu esi, kokią informaciją tu valdai ir kiek tu esi įdomus kitiems subjektams. Jeigu kalbėtume apie viešąją erdvę, tai, einant į politiką, reikia jai nusiteikti.
Galbūt einant į politiką daug kas nepamąsto, kad viešoji erdvė būna ne tik graži, bet būna ir kitokia, kurioje naudojamos įvairios politinės kovos priemonės, veikiančios šeimą ir vaikus“, – tikino L.Graužinienė.