Ministerijos darbuotojai suskato protestuotojus sušildyti. Į lauką išnešė arbatos ir patys išėjo pabendrauti. Nuotaikos iškart pasitaisė.
Protesto akcija surengta prieš ministrui A. Monkevičiui susitinkant su penkiomis profesinėmis sąjungomis ir prieš aptariant kolektyvinės sutarties įgyvendinimą.
„Surengėme savotišką šventinę preventyvinę akciją „Uždek šviesą moliūge“. Jei moliūgo galvoje galima uždegti šviesą, tai supratimas apie švietimo svarbą užsidegs ir politikų galvoje, kurie priims sprendimą dėl biudžeto“, – teigė Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius.
Švietimo darbuotojai grasina, kad neįvykdžius įsipareigojimų rasti daugiau lėšų švietimui valstybės biudžete, bus organizuojamas didžiulis streikas. Gali pasikartoti praėjusių metų žiemos scenarijus, kai į ministeriją buvo lipama per langą, daromas didžiulis spaudimas.
Ministras streiko nebijo
Antradienio rytą į lauką su protestuotojais išėjęs pasikalbėti ministras A.Monkevičius sakė streikų nebijantis, tačiau nenori, kad jis įvyktų.
„Streikas, man nėra kažkas tokio, ko turėčiau bijoti. Man labiausiai neramu, kad mokytojai ramiai galėtų atlikti savo pareigas ir gerinti pasiekimus. Streikas teisinėje valstybėje ir demokratinėje visuomenėje yra normali protesto forma.
Tas spaudimas man suprantamas, nes praėjusiais metais pats tokiu metu buvau auditorijoje dėstytoju. Puikiai suprantu, ką jaučia dėstytojas ir mokytojas“, – žiūrėdamas į protestuotojus aiškino ministras.
Švietimo atstovai grasina streiku
Švietimo darbuotojai teigė, jei nebus skirta daugiau pinigų švietimui biudžete – laukite streiko.
„Mūsų profesinės sąjungos taryba jau yra priėmusi sprendimą dėl streiko. Tai formali procedūra. Jau uždegta žalia šviesa organizuoti streiką, jei nebus įgyvendinti susitarimai“, – sakė A.Jurgelevičius.
Spredimas dėl streiko bus priimtas tada, kai pamatys iš Vyriausybės į Seimą ateinantį antrąjį pataisytą biudžeto projektą.
„Jei nebus ten įgyvendinti įsipareigojimai, Lietuvoje bus skelbiamas streikas“, – dar kartą perspėjo švietimo atstovas.
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) pirmininkas Egidijus Milešinas patikslino, kad biudžete neatsiradus 118 mln. eurų bus organizuojamas streikas. Jame dalyvautų apie 90 procentų švietimo įstaigų.
Aukštųjų mokyklų profesinės sąjungos susivienijimo pirmininkė Asta Lapinskienė teigė, kad naujas dalykas, kurį išgirdo, kad ministerija ruošiasi kovoti dėl lėšų, kurios švaistomos nevalstybinėms mokykloms, ruošiami įstatymų projektai.
„Ir aukštosios mokyklos jungsis į streiką, jei jis bus reikalingas. Jei tariantis ir derantis neiškovosime, tai streikas bus.
Jį palaikys ir kitos profsąjungos, taip pat Sveikatos apsaugos ministerijos profsąjungos, gaisrininkai. Tai bus didžiulis streikas“, – sakė A.Lapinskienė.
Protestuoja dėl svarstomo biudžeto
Simbolinę akciją „Uždek šviesą moliūge“ surengė Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS), jau anksčiau pranešusi apie planus šiemet rengti streiką.
Sąjungos darbuotojai tvirtino, kad Švietimo ministerija šiemet pasirašytoje švietimo ir mokslo šakos kolektyvinėje sutartyje įsipareigojo įvairių grandžių pedagogų algoms kitąmet papildomai skirti beveik 118 mln. eurų, tačiau 2020 metų valstybės biudžeto projekte papildomai numatyti tik 55,5 mln. eurų.
Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad rengiant biudžeto projektą ši sutartis nevykdyta, nes Švietimo ministerija nebuvo gavusi Vyriausybės įgaliojimų jai pasirašyti.
„Pasak švietimo darbuotojų, susitarimų, kurie buvo priimti vasarą yra privaloma laikytis. Susitarimai pasirašomi ne tik dėl parašo, bet kad jų būtų laikomąsi.
Vasarą vyko kolektyvinės sutarties papildymas su keliais žingsniais – atlyginimų padidinimu mokytojams, darželių auklėtojams, aukštųjų mokyklų dėstytojams, pagalbos specialistams.
Kai buvo pateiktas biudžeto projektas, mes pamatėme, kad susitarimo įgyvendinimui buvo skirta vos pusė reikalingų pinigų“, – sakė A.Jurgelevičius.
Pasak švietimiečių, Vyriausybė negali būti ta institucija, kuri nežino, ką daro kairė ir dešinė pusė. Ministras buvo įgaliotas vykdyti derybas su Vyriausybės atstovais.
„Manau, kad premjero toks pasakymas buvo daugiau emocinis, o ne politinis pareiškimas“, – sakė A.Jurgelevičius.
Ministras: trūksta 44 milijonų eurų
Ministras A.Monkevičius teigė, kad bandys didinti lešas švietimui biudžete. Numatyti 55 milijonai eurų jau yra, tačiau bus bandoma iš Vyriausybės prašyti skirti daugiau lėšų.
„Prie to, ką dabar turime, mano galva, dar trūktų apie 44 milijonų eurų. Tam, kad galėtume įgyvendinti darbo užmokesčio programą.
Padarysiu viską, kad tai būtų. Kalbėsimės, įtikinėsime. Tikiu, kad bendras tikslas bus pasiektas. Tai mano prioritetas, kai formuojamas biudžetas.
Nenoriu dabar sakyti, kad iš kultūros, krašto apsaugos ar sveikatos, ar pensijų kažką nuimti ir perrikiuoti mokytojų labui. Manau, kad turi būti balansas ir turime suprasti, kad mokytojų tema yra prioritetinė (…) Manau, kad Seimas nesuklys, jei šitą prioritetą palaikys.
Ta bendra suma susifokusuoja į tą 118 milijonų, kurie buvo atnaujintoje kolektyvinėje sutartyje.
Manau, kad iki šiol mes randame bendrą kalbą. Turime pozocijas, kurios yra bendros. Dar vasarą pagrindėme tai diskutuodami kaip turėtų atrodyti žingsniai iki 2025 metų.
Tikiuosi, kad po pirmo etapo, kai Vyriausybė pateikė biudžeto projektą Seimui, dabar ten vyksta diskusijos, jis vėl grįš į Vyriausybę ir, galiausiai, bus tvirtinamas Seime. Dar trys žingsniai.
Turime argumentų, atsakomybę ir įsipareigojimus, kad kiekvienas euras, kuris bus investuotas į švietimą, duos didelę grąžą“, – sakė A.Monkevičius.
Ministras mokytojų moliūgus parveš anūkams dovanų
Pasak ministro A.Monkevičiaus, akcija su moliūgais yra gražiu stiliumi pademonstruotas poreikis.
„Mano trys anūkai vakar irgi skaptavo moliūgus. Mokytojai sakė, kad man padovanos moliūgų, tai aš savo anūkams tris moliūgus kaip mokytojų dovaną parvešiu. Tikiu, kad ta šviesa yra geras simbolis ir šiek tiek praskaidrina mums tą rudens dieną.
Manau, kad čia gražiu stiliumi pademonstruotas aiškus poreikis, bet reikia dar daug ką padaryti, kad biudžete atsirastų tos galimybės“, – pridūrė A. Monkevičius.
Trečiadienį ministras A.Monkevičius buvo susitikęs su premjeru S.Skverneliu. Pasak ministro, premjeras patvirtino, kad yra labai svarbus santykis su BVP ir iš to išplaukiančios lėšos.
„Premjeras negali atsakyti už Seimą ir galutinius sprendimus dėl mokesčių. Kaip viską pavyks Seime sudėlioti. Premjeras palaiko tą požiūrį (dėl lėšų didinimu švietimui – aut. pastaba)“, – teigė ministras.
Po susitikimo: ministras žadėjo kovoti kaip liūtas
Po susitikimo su ministru LŠMPS vadovas Egidijus Milešinas teigė, kad pasikalbėjo visi, tačiau nieko konkretaus neišgirdo.
„Viskas dabar vyksta Seime, ieškoma Seimo narių iniciatyvų ir laukiama, kol biudžetas grįš į Vyriausybę. Mūsų profesinei sąjungai nieko naujo“, – sakė E.Milešinas.
Pasiteiravus, ką ministras pažadėjo padaryti, kai biudžetas bus gražintas Vyriausybei:
„Sakė, kad kovos kaip liūtas, kad tie susitarimai, tie 118 milijonų, kitų metų biudžete atsirastų“, – teigė profesinės sąjungos vadovas E.Milešinas.
Po susitikimo su švietimo darbuotojais, ministras sakė vengiantis metaforų, kai susitikime žadėjo kovoti kaip liūtas.
Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis po susitikimo teigė, kad išgirdo tas pačias teorijas – kad vyksta peripetijos su Finansų ministerija.
„Mūsų sąjungos pozicija ta, kad ministerija turi įgalinimų, bet ne tokių, kurių reikėtų. Ypač dėl mokinio krepšelio lėšų, kurios pervedamos į savivaldybes“, – sakė K.Juknis.