Balsavimo sulaukė ir dalyvavimą posėdyje tęsė trys valdančiųjų atstovai – „socialdarbietis“ Antanas Vinkus ir valstiečiai Virginija Vingrienė bei Antanas Bauras, kurie tikino elgęsi vadovaudamiesi ne politiniais susitarimais, o asmeniniu apsisprendimu.
Net negalvojo išeiti
Seimo salėje valdantiesiems pakilus likusi valstietė V.Vingrienė lrytas.lt tikino nežinojusi, kad bendražygiai ruošiasi išeiti iš posėdžių salės. Anot jos, dėl to iš anksto nebuvo susitarta.
„Aš tik pamačiau, kad visi išeina, o mano pasirinkimas buvo pasilikti. Aš priėmiau tokią poziciją, kad pasiliksiu, net negalvojau išeiti ar kažkaip kitaip – jokių svarstymų nebuvo“, – aiškino ji.
Politikei antrino ir jos frakcijos kolega A.Baura. „Nei niekas tarėsi, kad išeitume, nei niekas tarėsi, kad pasiliktume. Tiesiog ekspromtu – kas išėjo, tas išėjo, kas liko, tas liko“, – neeilinio posėdžio eigą komentavo jis.
Maža to, V.Vingrienės teigimu, Seimo nario pareiga yra dalyvauti posėdžiuose ir valdantieji turėjo išklausyti V.Pranckiečio pasisakymą.
„Jei jau mes tikrai pradėjome čia darbą ir jis (V.Pranckietis, – aut.past.) pasiruošęs buvo, aš manau, kad turėtume tikrai klausyti, žiūrėti ir dalyvauti tame procese.
Galiausiai nusprendžiau pasilikti, kad kažkas atstovautų pozicijai, juk galiausiai mes dviese su kolega ir pasilikome“, – argumentus, kodėl nepakilo su bendražygiais, išsakė V.Vingrienė.
Tuo tarpu socialdarbietis A.Vinkus akcentavo, kad su šiuo Seimo pirmininku sėkmingai dirbo trejus metus, todėl galimybės palikti salės nė nesvarstė.
Priekaištų iš kolegų kol kas nesulaukė
Valstietė V.Vingrienė tikino dėl pasirinkimo pasilikti salėje nesulaukusi priekaištų nei iš R.Karbauskio, nei iš kitų kolegų.
Paklausta, ar tai reiškia, kad ir balsavime būtų palaikiusi Seimo pirmininką, valstietė konkrečiai neatsakė.
„Balsavimas yra kiekvieno laisvas pasirinkimas, aš to nekomentuosiu, bet balsavime dalyvausiu. Mano pasirinkimas nepasikeitė, jis išlieka toks pats, kaip ir požiūris į visą tai, kas vyksta.
Aš manau, kad mes tikrai turime daug svarbesnių reikalų valstybės gyvenime, ir biudžeto dabar klausimas priėmimo, ir visi kiti klausimai, kuriuos tikrai turėtume prioriteto tvarka spręsti“, – kalbėjo V.Vingrienė.
A.Baura ragino nesureikšminti tokių išėjimų iš salės. „Nesu naujokas politikoje. Tokie išėjimai – ne naujiena“, – portalui lrytas.lt sakė politikas.
Reikšminga priešistorė
Antradienį pirmajai Seimo pirmininko pavaduotojai Rimai Baškienei buvo įteikta daugiau nei pusšimtis valdančiosios daugumos atstovų parašų dėl parlamento vadovo V.Pranckiečio atstatydinimo.
Į tai reaguodamas Seimo pirmininkas paprašė ketvirtadienį numatytą balsavimą dėl nepasitikėjimo atkelti į antradienio vakarą.
Po staigiai sušaukto Seimo valdybos posėdžio šiam prašymui buvo pritarta – nuspręsta 18 val. sušaukti neeilinį Seimo posėdį, kuriame būtų sprendžiamas parlamento vadovo likimas.
Pasklidus žiniai apie neeilinį posėdį ir valdančiųjų atstovams suprantant, kad gali pritrūkti balsų, kurie garantuotų parlamento vadovo atstatydinimą, valdantieji suskubo atsiimti savo parašus dėl V.Pranckiečio atšaukimo, kuriuos patys ir sudėjo.
Į tai sureagavo opozicija: į raštinę vienas po kito patraukė opozicinių partijų nariai, kurie pradėjo pasirašinėti V.Pranckiečio atšaukimo raštą vien dėl to, kad balsavimas įvyktų dar antradienį.
Balsavimas antradienį vakare įvyko, tačiau įsibėgėjus neeiliniam Seimo posėdžiui ir į tribūną stojus V.Pranckiečiui, iš Seimo salės pakilo beveik visi valdančiųjų atstovai.
Nors balsavimas buvo palankus V.Pranckiečiui, valdantieji jį apskundė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai tvirtindami, kad neeilinis posėdis buvo sušauktas neteisėtai.
Primename, kad valdančiąją daugumą pagal pasirašytą susitarimą tarp frakcijų Seime sudaro Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos, socialdemokratų darbo frakcijos, frakcijos „Lietuvos gerovei“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos atstovai.