Nekaltą žmogų išpurvinę tyrėjai pabruko uodegą

2019 m. birželio 5 d. 06:06
Atleistas iš pareigų kaip įtariamasis, bet nė karto nekviestas į apklausas, o pasaulyje paskleistas jo, kaip susitepusio tarptautinio eksperto, įvaizdis. Taip trejus metus gyveno buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas 61-erių Jonas Milius.
Daugiau nuotraukų (8)
„Aš nuo pat pirmos tyrimo dienos sakiau, kad tai yra juoką kelianti nesąmonė, kažkieno sukurta istorija“, – taip buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius J.Milius „Lietuvos rytui“ kalbėjo apie jam pareikštus įtarimus.
Tiek žurnalistams, tiek teisėsaugos pareigūnams tai jis kartojo daugybę kartų, tačiau buvo atleistas iš darbo, politikų ir pareigūnų viešai išvadintas korumpuotu valdininku. Dėl neaiškių įrašų biografijoje sugriuvo ir jo tarptautinė karjera.
Po pareikštų įtarimų J.Milius turėjo atsisakyti tarptautinio eksperto pareigų, jis negalėjo dirbti ir Europos Komisijoje.
Antradienį, grįždamas iš susitikimų Italijoje ir Prancūzijoje, Rygos oro uoste J.Milius išgirdo, jog prokuratūra nutraukė jam prieš trejus metus pareikštus įtarimus.
„Į susitikimus Italijoje ir Prancūzijoje iš Lietuvos išvykau kaip įtariamasis, o grįžtu kaip normalus pilietis“, – antradienį pagaliau lengviau atsikvėpė buvęs VMVT direktorius.
Nors, J.Miliaus teigimu, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir prokurorų kurpta istorija jam kainavo daug nervų ir sveikatos, veiklos per tuos metus netrūko: „Su manimi sutartis buvo sudariusios privačios Ukrainos, Balkanų šalių įmonės.
Padedu jų verslininkams prisitaikyti prie ES reikalavimų, kad jų įmonės galėtų tapti eksportuotojomis.“
Šią savaitę Paryžiuje lietuvis dalyvavo renginyje, kur susitiko 125 šalių ekspertai.
„Pažinčių iš manęs niekas neatėmė. Skleidžiu savo sukauptą patirtį, padedu kitiems įžengti į rinką, dalinuosi žiniomis apie įvairių šalių reikalavimus maisto produktams“, – kalbėjo J.Milius.
Staiga pareiškė įtarimus
Prieš trejus metus STT tuomečiam VMVT vadovui J.Miliui pareiškė įtarimus dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir prekyba poveikiu.
Pareigūnai tyrė įtarimus, esą šaldytus maisto produktus gaminanti Kauno bendrovė „Judex“ per Seimo narį Petrą Gražulį siekė paveikti VMVT, kad tarnyba neskirtų nuobaudų už pažeidimus.
Buvo įtariama, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba arba jai pavaldžios įstaigos galėjo gauti informacijos iš Rusijos apie „Judex“ produkcijoje rastas listerijų bakterijas, tačiau šį faktą nuslėpė ir nesiėmė jokių veiksmų.
Tyrėjai trypčiojo 3 metus
2016 metų liepą apie įtarimus J.Miliui viešai ištrimitavę STT pareigūnai netrukus tarsi pamiršo, kad jie buvo pareikšti.
Trejus metus buvęs VMVT direktorius nesulaukė nei kvietimų į apklausą, nei pranešimų apie vykdomą tyrimą.
Jis buvo apklaustas tik pačioje tyrimo pradžioje.
Apie nutrauktą tyrimą J.Milius taip pat pirmiausia sužinojo iš žiniasklaidos.
Generalinė prokuratūra antradienio pavakarę pranešė, jog gavus atsakymus iš Rusijos ir įvertinus kitus duomenis nustatyta, kad VMVT apie rastas listerijas turėjo tiek pat informacijos, kiek ir Rusijos tarnybos – vadinasi, dokumentų nesuklastojo ir nieko nenuslėpė.
Anot prokurorų, šis tyrimas užtruko dėl ilgai lauktų Rusijos atsakymų.
Tačiau, J.Miliaus nuomone, tų atsakymų laukti net nereikėjo: „Jau pirmąją dieną buvo aišku, kad tų listerijų nebuvo niekur. Viskas dokumentuose aiškiai nurodyta.“
Teisėjai prašo pagalbos
Ar pagaliau įtarimų atsikratęs J.Milius neturėtų būti grąžintas ir į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pareigas?
Šį klausimą teismai nagrinėja iki šiol. Gegužės mėnesį dėl J.Miliaus antrą kartą kreiptasi į Konstitucinį teismą. Šįkart išaiškinti Konstituciją paprašė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), nagrinėjantis buvusio tarnybos vadovo skundą dėl atleidimo.
J.Milius buvo atleistas 2016 metų rudenį, kai Prezidentūros paraginta Algirdo Butkevičiaus vadovauta Vyriausybė nepritarė jo veiklos atskaitai.
J.Miliaus skundą išnagrinėjęs LVAT Vyriausybės paaiškinimuose pasigedo konkrečių pagrindų, dėl kurių nutarta nepritarti ataskaitai.
Vyriausybė teismui atsakė, jog ataskaita buvo vertinama kitos turimos informacijos ir dokumentų kontekste, tačiau kokie tai dokumentai, nenurodė.
Dar 2017-ųjų balandį į Konstitucinį teismą kreipėsi ir Vilniaus apygardos administracinis teismas, kuriam kilo abejonių, ar sprendimas atleisti J.Milių galėjo būti priimtas be oficialaus Vyriausybės nutarimo.
Nepritarė, nors nesvarstė
J.Milius visą laiką tvirtino, jog tai, kad Vyriausybė nepritarė jo veiklos ataskaitai, – tik formali jo atleidimo priežastis. Teismuose jis siekė įrodyti, kad šios ataskaitos niekas net nesvarstė.
„Buvau pasiruošęs šimto puslapių ataskaitą, bet pastebėjau, kad ministrai nelabai jos klausosi. Aš kalbėjau ne savo, o tarptautinių organizacijų vardu, vardijau JAV, Japonijos ir kitų valstybių audito išvadas, bet premjeras mane nutraukė ir pasakė, kad dabar svarstys kažkokią pažymą“, – apie Vyriausybės posėdį yra pasakojęs J.Milius.
Parengti veiklos ataskaitą tuomečio VMVT vadovo buvo prašoma po to, kai STT pateikė korupcijos rizikos vertinimo šioje tarnyboje analizę.
Vėliau atsirado dar vienas STT dokumentas – slapta pažyma, kurią gavęs tuometis premjeras A.Butkevičius ėmė įkalbinėti žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę atleisti J.Milių iš pareigų. Kas buvo rašoma šioje pažymoje, taip ir liko nežinoma.
V.Baltraitienė teisme yra pasakojusi, jog patyrė A.Butkevičiaus spaudimą kuo greičiau atleisti J.Milių. Buvusiai ministrei buvo grasinta, kad jei taip nebus pasielgta, atsiras STT pažyma ir apie ją.
Prokuroras kreipėsi į Seimą dėl P.Gražulio
Šioje istorijoje minimo Seimo nario P.Gražulio nemalonumai dar tik laukia. Antradienį generalinis prokuroras E.Pašilis pateikė prašymą Seimui leisti patraukti P.Gražulį baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Prokuratūros teigimu, ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad P.Gražulis nuo 2015 m. gegužės iki 2017 m. vasario, veikdamas bendrovės „Judex“ interesais ir siekdamas turtinės naudos, galimai piktnaudžiavo Seimo nario tarnybine padėtimi, dėl to valstybė patyrė didelę žalą.
P.Gražuliui šioje byloje anksčiau buvo suteiktas specialiojo liudytojo statusas, bet duoti parodymus jis atsisakė.
Šiuo metu tebevykstančiame ikiteisminiame tyrime įtarimai pareikšti vienam asmeniui – buvusiam „Judex“ generaliniam direktoriui.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.