Po seksualinio priekabiavimo skandalo – atvirkščias rezultatas: tėvai paaiškino, kodėl

2018 m. rugpjūčio 23 d. 12:17
Nors Vilniaus dailės akademiją (VDA) paskutinius mokslo metus purtė skandalai, norą mokytis joje šiemet išreiškė 12-a procentų daugiau būsimų studentų, nei pernai. Studentai ir jų tėvai pripažįsta apie seksualinio priekabiavimo skandalą galvoję, tačiau noras įgyti išsilavinimą nugalėjo baimes.
Daugiau nuotraukų (7)
Be to, pasak jų, ramiau ir dėl to, kad nei vienas iš trijų seksualiniu priekabiavimu kaltintų dėstytojų akademijoje nebedirba.
Specialistai sako, kad dailės akademija tvarkosi, tačiau situacija kitose aukštosios mokyklose nėra tokia gera.
Norinčių studijuoti skaičius auga
Vilniaus Dailės akademijos dėstytojai Jonas Gasiūnas, prašęs nesekioti, nes nėra „princesė Diana“, Gintautas Trimakas ir Arvydas Liepuonius metų pradžioje buvo apkaltinti seksualiai priekabiavę prie akademijos studenčių.
Visi jie po kilusio skandalo iš Vilniaus dailės akademijos pasitraukė. Nors kilę skandalai sukėlė didelį pasipiktinimą ir diskusijas, būsimų studentų nuo mokslų Dailės akademijoje tai neatbaidė.
„Šiemet stoja 12 procentų daugiau studentų. Pagal pirmąjį prioritetą stoja 468 studentai. Iš viso turime apie pusantro tūkstančio stojančiųjų“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė Vilniaus dailės akademijos prorektorė studijoms Eglė Ganda Bogdanienė.
Tėvai ramūs dėl vaikų
Akademijoje jau pasirašinėjamos ir pirmosios sutartys. Būsimi studentai sako, kad rinkdamiesi specialybę skandalų nepamiršo.
„Galvoju, kad gal viskas išsispręs gerai“, – sakė būsima studentė Rusnė.
„Lietuvos ryto“ televizijos VDA sutikta studentė Jorilė pridūrė: „Nebuvo labai neramu. Galiu savimi pasirūpinti. Manau, kad viskas bus gerai.“
 
Vaikų pasirinkimu neabejoja ir tėvai.
„Merginos irgi turi būti atsakingos už save. Dėstytojų tikrai nekaltinu. Aš jų nepažįstų, bet ir merginų situacijos įvairios. Vieno kalto nebūna. Nemanau“, – sakė Jorilės mama Inga.
Būsima studentė Saulė sakė, kad turi pažįstamų VDA studentų ir iš jų apie priekabiavimus nėra girdėjusi.
„Aš pasitikiu dukra. Ji labai ruošėsi ir džiaugiuosi, kad įstojo. Džiaugsmas mums visiems“, – pasakojo Saulės tėtis Rolandas.
Kalba tik apie tris pavardes
Be to, dauguma pripažįsta ir tai, kad menų studijų pasirinkimas – labai ribotas.
„Studentai, kurie nori įgyti aukštąjį universitetinį išsilavinimą dailės architektūros ar dizaino srityse, mokytis gali tik VDA. Kitos aukštosios mokyklos tokio universitetinio išsilavinimo nesuteikia“, – sakė vilnietė Edita Stanevičiūtė.
VDA sako, bendravimo su studentais tvarką pakeitusi, todėl tikisi, kad panašios istorijos nepasikartos. O apklausus studentus paaiškėjo, kad A.Liepuonius, G.Trimakas ir J.Gasiūnas – vieninteliai dėstytojai, kurių elgesiu skundžiamasi.
„Informacijos apie daugiau dėstytojų nesame gavę. Grįžtamojo ryšio anketose komentuojamas tiek vertinimo, tiek dėstymo turinys, tačiau dėl diskriminacijos ar priekabiavimo nusiskundimų daugiau negavome“, – sakė VDA komunikacijos skyriaus vedėjas Andrius Nenėnas.
Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė „Lietuvos ryto“ televizijai teigė: „Universitetai – akademiškai laisvos institucijos. Studijų kokybę, kuri apima ir akademinių santykių, ir akademinę etiką, pirmiausia prižiūri akademinės mokyklos. Kaip minėjau, VDA pati ėmėsi atsakomybės. Manome, kad tai yra svarbu ir reikalinga.“
Problemos – ir J.Vaitkui, ir Vilniaus universitetui
Seksualiniu priekabiavimu kaltinamas ir Muzikos ir teatro akademijos dėstytojas, režisierius Jonas Vaitkus. Apie jo priekabiavimą prabilo kelios merginos.
 
„Dar bus daugiau“, – teigė J.Vaitkus. Paklaustas, kodėl taip sako, jis pridūrė: „Todėl, kad merginos yra merginos.“
Viena iš merginų teigė, kad J.Vaitkus prašė ranka paliesti jo lytinį organą. Tiesa, dar neaišku, ar nuo rudens jis su studentais dirbs ir toliau, mat galutinį sprendimą priims rektorius, kuris iki rugpjūčio pabaigos atostogauja.
„Vertinant bendrai universitetų šio konkretaus sektoriaus situaciją, tai ji nėra labai gera, nes lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba darė apklausą, ar aišku, kas tai yra, ar į jų vidinius nuostatus įtrauktas seksualinis priekabiavimas. Aišku, vos viena kita aukštoji mokykla supranta, kas tai yra“, – sakė Žmogaus teisių centro komunikacijos vadovė Jūratė Juškaitė.
Galimą seksualinio priekabiavimo atvejį tiria ir Vilniaus universitetas. Dėl filosofijos fakultete dirbančio Skirmanto Jankausko yra pradėtas tyrimas.
Vyras dirbo ir Lietuvos aukščiausiajame teisme. Ten nustatyta, kad S.Jankauskas seksualiai priekabiavimo prie kolegės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.