Dėl Jono Miliaus atleidimo – sensacingas Virginijos Baltraitienės liudijimas: „Jaučiau spaudimą“

2017 m. kovo 30 d. 11:25
Buvusio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo Jono Miliaus skundą dėl atleidimo iš pareigų nagrinėjantis Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) apklausė du ankstesnės Vyriausybės ministrus – buvusį vidaus reikalų ministrą Tomą Žilinską ir buvusią žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę.
Daugiau nuotraukų (22)
Iš Veterinarijos tarnybos pareigų J.Milius atleistas pernai spalio pradžioje, kai Vyriausybė rugsėjį nepritarė jo veiklos ataskaitai.
J.Milius teisme prisiminė, jog tądien, kai Vyriausybė svarstė jo veiklos ataskaitą, posėdžių salėje buvo tik premjeras Algirdas Butkevičius ir šeši ministrai, nes šis klausimas buvo svarstomas paskutinis.
J.Milius buvo pasiruošęs šimto puslapių ataskaitą, bet jam pasirodė, kad ministrus ji nelabai domina.
„Kalbėjau ne savo, o tarptautinių organizacijų vardu, vardinau JAV, Japonijos ir kitų valstybių audito išvadas, bet premjeras mane nutraukė ir pasakė, kad dabar svarstys kažkokią pažymą“, – prisiminė J.Milius.
Jis ir dar keli posėdžio dalyviai buvo išprašyti už durų, o salėje liko tik Vyriausybės vadovas ir ministrai. Kurį laiką palaukęs už durų J.Milius išvažiavo.
Kad Vyriausybė nepritarė jo veiklos ataskaitai, J.Milius išgirdo iš savo vairuotojo.
Šiame pasitarime dalyvavusi tuometė žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė teigė, kad dėl pačios J.Miliaus ataskaitos niekas priekaištų neturėjo.
Rugsėjo 28-ąją vykusiame Vyriausybės posėdyje tuometis krašto apsaugos ministras Juozas Olekas J.Miliui pasiūlė pačiam parašyti prašymą atleisti iš darbo, kad visiems būtų paprasčiau.
Kodėl neįtinka Vyriausybei, J.Milius teigė klausęs savo tiesioginės vadovės žemės ūkio ministrės V.Baltraitienės.
„Premjeras nepatenkintas“, – tokį atsakymą jis išgirdo iš ministrės.
Tuomet jie abu nusprendė susitikti su A.Butkevičiumi.
„Aš visada jaučiau premjero spaudimą dėl J.Miliaus – jei jo neatleisiu, esą pateiks kažkokias slaptas pažymas ir prieš jį, ir prieš mane. Šiame susitikime A.Butkevičius teigė jokių priekaištų neturintis, bet po to žiniasklaidai jau kalbėjo kitaip“, – teisme pasakojo V.Baltraitienė.
Priekaištų iš A.Butkevičiaus teigė neišgirdęs ir J.Milius: „Jei premjeras man būtų pasakęs nors vieną dalyką, nebūtinai teisinį, bet ir moralinį, būčiau atsistatydinęs, bet nė vieno priekaišto neišgirdau. Šioje tarnyboje dirbau 37 metus ir nesu turėjęs jokių nuobaudų, bet turiu daug apdovanojimų ir tarptautinių įvertinimų.“
J.Miliaus advokatas Paulius Čelkis teigė, jog Vyriausybės sprendimas atleisti J.Milių iš pareigų – nemotyvuotas, nes kiekvienas asmuo turi žinoti, kodėl atleidžiamas.
Teisininkas įsitikinęs, jog motyvai jį atleisti nėra svarūs: „Vienas iš motyvų – Specialiųjų tyrimo tarnybos (STT) įslaptinta pažyma, kitas – visuomenės nuomonė ir nepasitikėjimas.“
Teisme iškilo klausimas, kiek ministrų turėjo dalyvauti svarstant VMVT vadovo veiklos ataskaitą.
Vyriausybės atstovė Eglė Izokaitytė aiškino, jog ataskaita buvo svarstoma ne Vyriausybės posėdyje, o pasitarime. Jos teigimu, jokiame įstatyme nėra numatyta, kad svarstant valstybinių įstaigos vadovo ataskaitas reikalingas kvorumas.
Tai patvirtino ir V.Baltraitienė: „Procedūros, kaip turi būti svarstomos ataskaitos, niekur nėra aprašytos.“ Nors niekur nėra nurodyta, kiek ministrų turi dalyvauti svarstant ataskaitas, V.Baltratienė įsitikinusi, kad tai turėtų daryti visi ministrai, o svarstant J.Miliaus veiklą nemažai ministrų buvo pakeitę viceministrai.
Buvusi ministrė taip pat abejojo, ar toks Vyriausybės sprendimas buvo teisėtas: „Nebuvo jokio balsavimo. Premjeras pasakė „nepritarti“, ir nepritarta. V.Baltraitienė prašė, kad būtų nušalinta nuo šios procedūros, tačiau A.Butkevičius nesutiko. Vėliau per Vyriausybės posėdį J.Miliaus atleidimui nepritarė tik V.Baltraitienė ir tuometė švietimo ministrė Audronė Pitrėnienė.
Buvęs vidaus reikalų ministras T.Žilinskas teigė, jog svarstant veiklos ataskaitas paprastai visi Vyriausybės nariai dalyvaudavo retai.
Jis pripažino nedalyvavęs J.Miliaus veiklos ataskaitos svarstyme, nes posėdis užtruko ilgiau, nei planuota, o jis turėjo išvykti.
Vyriausybės atstovė E.Izokaitytė teigė, jog apie tai, kad VMVT vadovas J.Milius pareigas atliko netinkamai, pirmiausia buvo nurodyta STT korupcijos analizės išvadoje. Ji teismui siūlė atmesti J.Miliaus skundą: „Pareiškėjas susitapatino su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, o tai nėra tas pats. STT nurodė, kad jis ne viską darė tinkamai.“
Sprendimą dėl J.Miliaus atleidimo VAAT priims balandžio pabaigoje.
VMVT J.Milius vadovavo nuo 2010 metų spalio, po ketverių metų jis paskirtas antrai kadencijai, kuri turėjo baigtis 2018 metų spalio 4-ąją.
Klausimas dėl galimybės J.Miliui toliau eiti pareigas kilo, kai teisėsauga pateikė jam įtarimus piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu.
Pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą ir tiria įtarimus, kad šaldytus maisto produktus gaminanti Kauno bendrovė „Judex“ per parlamentarą „tvarkietį“ Petrą Gražulį siekė paveikti Maisto ir veterinarijos tarnybą, jog ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus.
J.Milius su tuomete žemės ūkio ministre prieštaringų vertinimų sulaukė ir dėl dalyvavimo vakarienėje bei medžioklėje su verslininkais. Galimą pareigūnų interesų konfliktą aiškinosi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.