Iš Seimo vicepirmininko pareigų praėjusį penktadienį atleistas M.Bastys tą pačią dieną buvo susitikęs su Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovu Dariumi Jauniškiu.
Politikas „Lietuvos rytui“ tvirtino išgirdęs rekomendaciją vengti ryšių su Rusija arba su nusikalstamu pasauliu siejamais asmenimis, kurie minimi VSD pažymoje, ir žadėjo jos laikytis.
Socialdemokratas taip pat nusprendė laikinai sustabdyti narystę partijoje.
O Seimo opozicija pirmadienį pradėjo rinkti parašus dėl apkaltos M.Basčiui.
Praėjusią savaitę Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pranešė, kad M.Basčiui iškilo kliūčių gauti leidimą dirbti su slapta informacija. VSD atsisakė išduoti tokį leidimą.
Paviešintame septynių puslapių VSD rašte buvo išvardyta daug socialdemokrato nuodėmių, kurios šį politiką esą padaro pažeidžiamą. Todėl D.Jauniškis viešai pareiškė, kad pasitikėti M.Basčiu negalima: „Informacija gali būti nutekinama.“
Daugiausia M.Basčiui kliuvo dėl jo ryšių su Jevgenijumi Kostinu, kuris Lietuvoje atstovauja Rusijos energetikos koncerno „Rosatom“ interesams ir rūpinosi jo statomo Astravo atominės elektrinės įvaizdžiu.
J.Kostino prašymu M.Bastys organizavo šios kompanijos atstovo Aleksandro Mertenso susitikimą su tuomečiu Seimo pirmininku Vydu Gedvilu.
VSD taip pat padarė išvadą, kad pavojų valstybės paslaptims gali kelti ir M.Basčio ryšiai su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.
Su buvusiu „Dujotekanos“ viceprezidentu politiką supažindino J.Kostinas.
Saugumui užkliuvo ir M.Basčio ryšiai su verslininku Saturnu Dubininku, Jo sūnų parlamentaras 2009–2013 metais buvo įdarbinęs savo padėjėju. S.Dubininkas politiką supažindino su Kremliaus propagandininku Ernestu Mackevičiumi.
M.Basčiui taip pat prikaišiojama pažintis su prieštaringai vertinamu verslininku Vadimu Pachomovu. Politiko žmona Renata ir V.Pachomovo sutuoktinė turi bendrą verslą.
– Kaip vertinate Seimo pirmininkui pateiktą ir paviešintą informaciją? – „Lietuvos rytas“ vakar paklausė M.Basčio.
– VSD pateikta išvada yra subjektyvi, nors departamentas turi teisę turėti subjektyvią nuomonę – toks jų darbas.
Ar galėčiau tiems asmenims, su kuriais bendrauju, perduoti kokias nors valstybės paslaptis? Tikrai to niekada nedaryčiau. Aš suprantu priesaikos reikšmę ir niekas manęs negali paveikti taip, kad galėčiau daryti darbus, kurie pakenktų mūsų šaliai.
Mano ryšiai su minimais asmenimis neperžengia įstatymų, tiesiog man metamas šešėlis.
– Ar anksčiau esate buvęs įspėtas vengti tų ryšių, kurie jums dabar užkirto kelią gauti leidimą dirbti su slapta informacija?
– Nebuvau. Be to, pavyzdžiui, apie profesorių J.Kostiną man buvo susidaręs įspūdis, kad jam rūpi Lietuvos ateitis, nes jis dalijosi informacija, kurią gaudavo iš JAV verslininkų, taip pat iš „Rosatom“ atstovų apie įstrigusius Ignalinos atominės elektrinės uždarymo reikalus.
– Gal galėtumėte paaiškinti, kodėl J.Kostinas susirado būtent jus?
– Jis nėra toks baisus, koks piešiamas.
Mano žiniomis, profesorius bendrauja su daug kuo. Jis – iš akademinės visuomenės, dirbo Vilniaus universitete.
J.Kostinas tiesiog siekė, kad elektrinės uždarymas būtų sprendžiamas išvengiant konfliktų ir kaip galima sparčiau.
Teigiama, esą aš 2015 metais dalyvavau J.Kostino knygos pristatyme Maskvoje.
Tai šiurkšti klaida – manęs ten nebuvo. Rusijai okupavus Krymą ir kilus įtampai tarp šalių, būtų buvę kvaila taip elgtis.
Nuo 2000 metų, kai pirmą kartą buvau išrinktas į Seimą, man teko nuolat bendrauti su daugybe žmonių.
– Tačiau ne kiekvienam Seimo nariui gali mesti šešėlį tai, kad jis bendrauja su nusikalstamo pasaulio šulais.
– O jūs pasakykite, kuo yra ar buvo kaltinamas S.Dubininkas? Tokių faktų nėra.
– Bet VSD jį įvardija kaip nusikalstamo pasaulio autoritetą.
– Nepamenu, kokiomis aplinkybėmis susipažinau su S.Dubininku, bet pažinojau jį kaip aktyvų žmogų, remiantį sportininkus, besidomintį ir politiniu gyvenimu.
Man labai keista, kai į pažymas įrašomos tokios formuluotės.
– Nieko nežinojote apie jo ryšius su nusikaltėliais?
– Man tik dabar VSD pareigūnai pasakė, kad jis kažkada, apie 1990 metus, galbūt priklausė Žaliakalnio nusikalstamai grupuotei.
Bet tie patys asmenys taip pat nurodė, kad S.Dubininkas pats nukentėjo nuo reketininkų. O man jis pasirodė esąs patriotiškas pilietis.
– Ar tiesa, kad bendravo ir jūsų tėvai?
– Mano tėvas Juozas Bastys (buvęs Seimo narys 1992–1995 m.) ir S.Dubininko tėvas buvo pažįstami nuo tų laikų, kai abu vadovavo kolūkiams. Apie tėvų bičiulystę išgirdau, kai buvau supažindintas su S.Dubininku.
– Kodėl jo sūnų įdarbinote Seime savo padėjėju?
– Ir pats S.Dubininkas rodė norą aktyviau dalyvauti politinėje veikloje, bet vis neapsispręsdavo.
Bet jis paklausė, ar aš sutikčiau įdarbinti aukštuosius mokslus baigiantį jo sūnų. Man jis tiko.
– Praėjusią kadenciją buvote Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas.
Ar turėjote leidimą dirbti su slapta informacija?
– Neprašiau tokio leidimo, nemačiau poreikio. Prašymą užpildžiau tapęs Seimo vicepirmininku.
– Ar po jums mesto šešėlio matote galimybę likti politikoje?
– Jei dalyvausiu rinkimuose, tai turėtų vertinti rinkėjai. Bet mane žeidžia dabar skleidžiama informacija. Jaučiuosi blogai.
Tikiuosi, kad tašką šioje istorijoje pavyks padėti Generalinei prokuratūrai, į kurią ketinu kreiptis. Galbūt Konstitucinis teismas viską sudėlios į vietas, nes Seimas, matyt, pradės apkaltos procesą.
Vis dėlto manau, kad ji nepavyks, nes įstatymų nepažeidžiau.
– Nemanote, kad vis dėlto geriau būtų išvengti apkaltos ir pasitraukti tyliai?
– Aš neturiu pasirinkimo. Žinoma, galiu pasitraukti, bet tada ir likčiau su tuo šešėliu. O prasidėjus apkaltos procesui galiu tikėtis, kad VSD išvadoje minimi mano veiksmai ar susitikimai, pokalbiai nebus vertinami kaip priesaikos sulaužymas.
Apygardos žmonės manimi pasitiki. Jiems dar prieš rinkimus buvo žinomi mano veiksmai organizuojant šalies pareigūnų susitikimus su „Rosatom“.
– Kaip aiškinate tai, kodėl tokia pažyma nebuvo pateikta anksčiau, prieš svarstant jūsų kandidatūrą į Seimo vicepirmininkus?
– Manau, tai būtų buvę logiška, todėl įžvelgiu tam tikrą politinį susidorojimą.
Ir manau, kad tokios institucijos kaip VSD vis labiau daro įtaką šalies politiniam gyvenimui. To neturėtų būti.
Ypač keistai nuskamba pareigūnų užuominos, kad tai – dar ne viskas, gali būti kai kas ir daugiau. Tokiu atveju tampi sistemos įkaitu.
Keisčiausia, kad 2006–2008 metais, kai dirbau patarėju tuometinio premjero Gedimino Kirkilo komandoje, man buvo suteikta teisė dirbti su slapta informacija, nors jau tada pažinojau tiek J.Kostiną, tiek S.Dubininką. Kodėl tada tokį leidimą gavau?
Seksualinis priekabiavimas gali atsirūgti
Premjeras S.Skvernelis vakar pareiškė palaikantis apkaltos inicijavimą Seimo „tvarkiečių“ frakcijos atstovui Kęstučiui Pūkui, sulaukusiam kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo.
Premjero teigimu, K.Pūko veiksmus turėtų įvertinti teisėsauga.
Šį parlamentarą seksualiniu priekabiavimu apkaltino kelios merginos, kurias politikas rinkosi kaip kandidates į savo padėjėjas.
Seimo Moterų grupė kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją su prašymu išnagrinėti K.Pūko elgesį ir įvertinti apkaltos procedūros galimybę.
„Tvarkos ir teisingumo“ frakcija pasmerkė savo nario galimą priekabiavimą prie moterų ir paragino atsiprašyti.
Po frakcijos posėdžio K.Pūkas išplatino viešą atsiprašymą, nors anksčiau sakė nejaučiantis jokios gėdos dėl savo poelgių.