Vienuoliktasis klasikinės ir džiazo muzikos vasaros festivalis „Marijampolė Music Park“ rugpjūčio 14 – 29 dienomis pristatys šešis įspūdingus koncertus ir parodą.
Kaip ir visuomet, pagrindiniai festivalio akcentai: nekintamas laikas – vasaros pabaiga; muzikinės tradicijos – klasika, džiazas, elektroninė muzika; erdvės – ne tik įstabūs Marijampolės parkai, bet ir netikėtos meno raiškai atsiveriančios erdvės; išskirtinės ir išieškotos muzikinės istorijos, atsispindinčios kiekvienais metais kintančioje festivalio temoje. Šiais metais ji – „Nauji kontekstai“. Nors festivalis vyks jau vienuoliktąjį kartą, tačiau jame vis dar yra pirmųjų kartų, atradimų, negirdėtų sąskambių, netikėtų muzikinių posūkių pavirstančių į „Naujus kontekstus“.
Festivalis atsivers publikai paroda ir koncertu
Festivalio atidarymo dieną, rugpjūčio 14-tąją, „Spindulio“ kino teatro fojė bus atidaryta kompozitoriaus ir dailininko Antano Jasenkos darbų paroda „Surfaces“ („Paviršiai“).
„Dažnai daiktas, peizažas paliekami nagrinėti kaip paviršių brutalumas ir su banalumo ženklu. Galbūt sutapimas, bet šiandien, kai kyla karas ir daiktiškasis pasaulis netenka savo svorio, šitie raini paviršiai ypatingu būdu prabyla apie gyvenimą ir mirtį, džiaugsmą ir skausmą“, – apie A. Jasenkos parodą sako filosofas, teologas Ervinas Koršunovas. Pažiūrėti kompozitoriaus ir dailininko sukurtų „Paviršių“ festivalio lankytojai galės viso festivalio metu.
Tą patį rugpjūčio 14 d. vakarą Poezijos parke „Marijampolė Music Park“ atsivers ir su muzika. Grieš pripažinimo sulaukęs, aukšto meistriškumo styginių kvartetas „Mettis“ – tai smuikininkai Kostas Tumosa ir Bernardas Petrauskas, altininkas Tomas Petrikis bei violončelininkas Rokas Vaitkevičius. Jie kartu su saksofonininku Kęstučiu Vaiginiu pristatys programą „Džiazo portretai“. Atlikėjų nuomone: „muzikos esmės neįmanoma įsprausti į skirtingų žanrų rėmus – muzika, kaip gyvenimas, yra daugiaveidė, tad ir festivalyje skambės ypatingai platus repertuaras, apjungiantis kelis, ne vieną muzikos stilių“.
Koncertų erdvės – originalus scenografinis laukas
Visiškai išskirtiniai vakarai festivalyje publikos laukia rugpjūčio 17 ir 22 dieną dėl išieškotos koncertų koncepcijos, originalių erdvių ir apšvietimo dermės. Rugpjūčio 17-os vakarą dvi koncertų erdvės susilies į vieną: jauki, balta ir nedidukė Marijampolės evangelikų liuteronų bažnyčia, o iš jos pravėrus duris – aikštė ir „Spindulio“ kino teatro stogo terasa.
Abiejose erdvėse skambės „Kosminė muzika“, tačiau tiek savo žanru, tiek stilistika kardinaliai skirtinga, bet tuo pačiu ir panaši, nes jas vienijantis kodas – „erdvinis garsas“ arba elektroninė muzika. Rugpjūčio 17 d. į festivalį atvyks japonų smuikininkė Mayumi Kanagawa. Ji yra Piotro Čaikovskio, Long-Thibaud Crespin, Princesės Astrid, Jaschos Heifetz ir Irvingo Kleino konkursų pirmosios premijos laureatė. Smuikininkė šiuo metu groja „Wilhelm“ – Antonio Stradivarijaus smuiku (1725 m.), kurį dosniai paskolino „Nippon Music“ fondas. Muzikiniame pasaulyje įsitvirtinusi kaip įvairiapusė ir rafinuota solistė bei kamerinės muzikos atlikėja, M. Kanagawa pasižymi savita Johano Sebastiano Bacho (Johann Sebastian Bach) kūrinių interpretacija. Festivalio koncerte Evangelikų liuteronų bažnyčioje ji pristatys ne tik solinę J.S. Bacho programą, tačiau kartu su pianiste ir festivalio meno vadove bei organizatore Egle Kasteckaite atliks Arvo Parto (Arvo Pärt) bei kompozitoriaus Antano Jasenkos specialiai festivaliui sukurtą premjerą „Surfaces“ („Paviršiai“) smuikui, fortepijonui, fonogramai ir elektronikai. „Tai mano naujausias opusas tema – Kosmosas. Drąsiai galiu tvirtinti, kad tiek Bachas, tiek Partas yra tokios temos muzikos kūrėjai. Parto sukurta „tintinnabuli“ (lot. – varpeliai) sistema ir yra naratyvas į begalybę.
O Bacho dialogas su Biblijos simboliais taip pat nukreiptas link Universumo ir tikrojo Perpetuum Mobile (lot. – amžinai judantis). Mano muzikinės kūrybos sisteminis principais yra „pusiausvyros“ modelis, kai muzikoje kūrimo priemonės pasiskirsto tolygiai. Kūrinyje „Surfaces“ išnaudoju ir barokinį mašinizmą, ir Parto ambientiškumą, garsų tekėjimą kaskadomis. Mano tikslas buvo sujungti šių dviejų muzikos genijų sistemas į vieną mano išgirstą garsų srautą“, – sako kompozitorius A. Jasenka, tą vakarą kartu su smuikininke M. Kanagawa bei pianiste E. Kasteckaite atliksiantis savo kūrinį.
Rugpjūčio 17 d. vėlų vakarą, prasivėrus Evangelikų liuteronų bažnyčios durims klausytojai pateks į kitą koncertą. Vienoje iš ypatingų festivalio erdvių – nuo „Spindulio“ kino teatro stogo skambės profesionalaus būgnininko, elektroninės muzikos kūrėjo Ado Gecevičiaus ir dainininkės Viltės Ambrazaitytės lietuvių liaudies muzikos albumas „Dėl žalio žolyno“. Čia lietuvių senosios folklorinės dainos persipins su elektroninės muzikos aranžuotėmis ir improvizacijomis. Duetas specialiai šiam projektui suvienijo jėgas, kad lietuvių tautosaka atgimtų naujuose amplua.
Rugpjūčio 22-oji – tai dar vienas įspūdingas vakaras festivalyje: „Kelionių muzika“, kultinis amerikiečių kompozitoriaus kūrinys styginių kvartetui ir fonogramai „Different Trains“ („Skirtingi traukiniai“), jaunatviškas Klaipėdos styginių kvartetas „Kopa“ – smuikininkai Konrad Levicki ir Tomas Cinelis, altininkas Ivan Bertash, violončelininkė Kornelija Kupšytė ir gražusis Marijampolės geležinkelio stoties peronas. „Marijampolės geležinkelio stoties pastatas yra išskirtinis savo architektūriniu grožiu, tai vienas iš retų modernizmo pavyzdžių, originaliai dekoruotas ir turintis vandentiekio bokštą. Kitos tokios gražios geležinkelio stoties Lietuvoje nerasite!“, – sako festivalio meno vadovė ir organizatorė E. Kasteckaitė ir tęsia, – „seniai svajojau šį pastatą vienam vakarui paversti festivalio koncerto scenografijos lauku ir koncerto scena. Prieš kelis metus pavyko, atrodo, kad sumanymas išsipildys ir šiais metais – Marijampolės geležinkelio stoties pastato langai atsivers tiesiai į sceną, o peronas virs skambančia „Kelionių muzika“. Koncertas skiriamas Marijampolės vardo susigrąžinimo 35 metų sukakčiai!
Festivalio pabaigos akcentai – džiazas ir kitokia klasika
Jau vienuolika metų neatsiejama festivalio „Marijampolė Music Park“ dalis – „Džiazo naktys“. Jose yra koncertavusios daugelis Lietuvos džiazo žvaigždžių bei puikūs muzikantai iš įvairių pasaulio šalių – net Brazilijos ir Pietų Afrikos. Šiais metais klausytojai galės pasidžiaugti Lietuvos džiazo pianisto Egidijaus Buožio subtiliu ir elegantišku fortepijono skambesiu bei jo suburtu džiazo kvartetu, kuriame gitaromis groja Artūras Chalikovas bei Artūrs Duckis, o mušamaisiais instrumentais Darius Rudis. Rugpjūčio 24 d. džiazo klausytis susitiksime Vytauto Didžiojo parke saulei leidžiantis.
Na ir kaip visuomet, festivalio uždarymui – kažkas ypatingo ir džiuginančio. „(Ne)tikėtas duetas“ – taip vadinasi uždarymo vakaras, nes jame – tikrai ne kasdien girdimas skambesys. Lūpinė armonikėlė Lietuvoje nėra labai populiarus instrumentas, o ir daugelis ją pažįsta tik iš filmų, nesusimąstydami, kad ja galima groti ir džiazą ar net klasikinę muziką. Ar esate kada klausę lūpinės armonikėlės ir klasikinio orkestro muzikavimo? Ne? „Marijampolė Music Park“ uždarymo koncertas – puiki galimybė tai išgirsti pirmą kartą! Šio vakaro atlikėjai – lūpinės armonikėlės virtuozas iš Italijos Gianluca Littera ir Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergej Krylov). Koncertas vyks rugpjūčio 29 d. 18 val. Marijampolės kultūros centre.
Visi festivalio koncertai nemokami, tačiau į uždarymo koncertą būtina registracija. Registracija bus paskelbta festivalio facebook paskyroje: https://www.facebook.com/solartis.lt
Esant blogam orui parkuose ir perone vyksiantys koncertai gali būti keliami į Marijampolės kultūros centrą, ant „Spindulio“ kino teatro stogo vyksiantis koncertas – į jo fojė.
Išsamią festivalio programą rasite: https://www.solartis.lt/festivalis/festivalis-2024/
Iki malonaus susitikimo festivalyje „Marijampolė Music Park“!