Šį kartą įsūdingas technines galimybes ir lakią vaizduotę Jaakui padėjo išskleisti jo trio, kuriame susirgusį bosininką pakeitė lietuvis Vytis Nivinskas.
Įsimintinai festivalyje pasirodė ir du lietuvių gitaristai. Mindaugas Stumbras antrą kartą iš eilės privertė aikčioti Birštono salę savo svaiginamais pasažais. Šiemet efektingai pristatęs autorinę rafinuotos muzikos programą, įkvėptą ispaniško flamenko ir kitų pasaulio tautų folkloro, gitaristas pelnytai gali vadintis lietuvių Paco de Lucia.
Į Birštono sceną Mindaugas grįžo su tarptautinio kalibro palydovais – vienu vitališkiausių savo kartos perkusininkų argentiniečiu Minino Garay, garsia danų smuikininke ir kompozitore Line Kruse bei savitu jaunosios kartos lietuvių kontrabosininku Gediminu Stepanavičiumi, taip pat neabejotinai įkvėpusiais kvarteto lyderį.
Daug kam maloniu atradimu festivalyje tapo gitaristo Prano Kentros suburtas netradicinės sudėties ansamblis „Broken Glass 4tet“ (P. Kentra, trombonininkas Jievaras Jasinskis, tūbininkas Simonas Kaupinis ir būgnininkas Domantas Razmus), meistriškai grojęs lyderio ir J. Jasinskio kompozicijas, laviruojančias tarp šiuolaikinės ir improvizacinės muzikos.
Įdomia žanrų sinteze išsiskyrė ir bosininko Domo Aleksos autorinis projektas su soulo ir ritmenbliuzo dainininku Nnaji, kuriame greta džiazo meistrų Liutauro Janušaičio ir Augusto Barono muzikavo roko gitaristas Robertas Semeniukas.
Vokalo mėgėjus itin nudžiugino dieninis koncertas sekmadienį, pristatęs net tris dainininkus. Šiaulių bigbendo (vadovas Raitis Ašmanis) smagų džiazo standartų popuri pagyvino tarptautinių džiazo konkursų laureatas latvių vokalistas Daumantas Kalninis, o Latvijos meistrų „Modal Jazz Ensemble“ brandų, kokybišką džiazą savitai nuspalvino savo kūryba jaunosios kartos latvių džiazo vokalistė ir kompozitorė Santa Šillerė.
Prieš aštuonerius metus ši dainininkė, dar būdama pirmakursė, pasirodė Birštone bendrame Vilniaus kolegijos ir Latvijos Jazepo Vytuolio muzikos akademijos (LJVMA) projekte, kuriam vadovavo Vladimiras Čekasinas. Šiandien S. Šillerę kviečia bendradarbiauti patyrę džiazo meistrai, ji yra išleidusi savo debiutinį albumą ir sulaukusi pripažinimo ne tik kaip džiazo atlikėja. Iš koncerto scenos Santa vadino Birštoną ypatinga vieta, įkvėpusia ją siekti kūrybos aukštumų.
Šiemet, po aštuonerių metų pertraukos festivalio scenoje vėl išgirdome ir LJVMA bei Vilniaus kolegijos studentus, drauge parengusius savo originalių kompozicijų programą.
Į margą 22-ojo Birštono džiazo festivalio muzikos paletę įsipynė ir liūdesio gaidos: trombonininko ir kompozitoriaus Vytauto Pilibavičiaus folkdžiazo projektas „LT inspired Quartet“, kuriame dalyvavo du ukrainiečiai (bosininkas ir kompozitorius Igoris Zakus bei būgnininkas Aleksejus Gmyria), spindėjo subtilus Rasos Serra vokalas, santūriai priminė Ukrainos karo negandas.
Festivalyje į akis krito ir kvartetų gausa – vien šeštadienį jų pasirodė keturi. Paradą pradėjo šventės debiutantės pianistės Agnės Pasaravičienės tarptautinis kvartetas jos kompozicijomis, o šeštadienio kulminacija tapo išskirtinius improvizuotojus (estę Marią Faust, suomį Mikko Innaneną, švedą Fredriką Ljungkvistą ir lietuvį Liudą Mockūną) suvienijusio „Littorina“ saksofonų kvarteto bei saksofonininko Kęstučio Vaiginio kvarteto, į kurį pirmą kartą įsiliejo iškilus JAV būgnininkas Jonathanas Blake'as, vakaras.
Įspūdingai pasirodė ir atsinaujinusi Dainiaus Pulausko grupė – prie jos prisijungę saksofonininkas Tomas Botyrius ir būgnininkas Domantas Razmus įliejo gaivios energijos.
22-ajame Birštono džiazo festivalyje 16 projektų pristatė beveik pusantro šimto muzikantų iš 14-kos pasaulio šalių. Svečiai dėkojo šventės organizatoriui Birštono kultūros centro vadovui Zigmui Vileikiui už galimybę pasirodyti puošniame ir jaukiame renginyje, ne vienas liaupsino už kokybišką darbą koncertų garso režisierių Valdą Karpušką.
Atsisveikindamas su publika Z. Vileikis paskelbė lauksiantis jos sugrįžtant 2026 metų paskutinį kovo savaitgalį. Birštono kurorto valdžios pageidavimu ilgamečio Kultūros centro direktoriaus kadencija buvo pratęsta, tad festivalis gyvuos, kol darbuosis jo sumanytojas Z. Vileikis.