Dėl karantino kultūros įstaigoms užvėrus duris daugelis Lietuvos muziejų pasiūlė ekspozicijas aplankyti virtualiai. Tai ir įvairios edukacijos, ir įdomiausių eksponatų ar istorijos faktų pristatymai.
Šią savaitę prasidėjo naujas didžiulis muziejinis projektas internete – virtualūs turai, kurių metu galima specialia įranga sukurtoje trimatėje erdvėje pasivaikščioti po muziejus. Prisėdus prie kompiuterio ir nepažeidus karantino reikalavimų malonu saugiai ir nemokamai žvalgytis po Vilniaus, Palangos, Šilutės, Telšių, kitų miestų muziejus.
Projekto dalyvių – net 25
Projektas „Virtualus muziejus“ (https://turai.limis.lt/) suteikė galimybę susipažinti net su 25-ių Lietuvos muziejų ir Vilniaus pilių teritorijos saugomais turtais. Tarp jų – Lietuvos nacionalinio dailės, Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės, Vytauto Didžiojo karo, Lietuvos aviacijos muziejai, taip pat Laikrodžių muziejus Klaipėdoje, Šiutės Hugo Šojaus, Medininkų pilies muziejus.
Kaip pasakojo projekto vadovė, Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centro vadovė Danutė Mukienė, sumanymas leisti internetu pasivaikščioti po suskaitmenintų muziejų erdves kilo prieš penkerius metus, tačiau startavo tik 2017-ųjų vasarą. Lėšų jam buvo skirta iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) plėtros fondo.
Internete – lobiai
Internetu šiuo metu jau galima apžiūrėti unikalias dviračių, lėktuvų, senovinių ginklų kolekcijas. Smagu pasižvalgyti po įspūdingas XVI–XXI a. Lietuvos dailės ekspozicijas, pamatyti pavogtą ir susigrąžintą trečio pagal svorį gintaro luito Europoje 3D modelį.
Tarp virtualių turų įdomybių – vienas vertingiausių XV–XVII a. auksinių monetų ir brangiųjų metalų dirbinių lobių ir gražiausia išlikusi dvaro sodyba – buvusi kunigaikščių Oginskių rezidencija.
„Pavasarį karantino metu pristatėme kelis bandomuosius virtualius turus ir pamatėme, kad susidomėjimas išties didelis. Juos peržiūrėjo tūkstančiai žmonių.
Buvo net tokių dalykų, kai privačios turizmo svetainės surado ir paskelbė dar iki galo neparuoštų ir viešai neskelbtų virtualių muziejų turų serverių adresus. Tai buvo vagystė, tačiau ji liudija, kad žmonės jų ieško“, – pasakojo D.Mukienė.
Anot muziejininkės, šiuolaikinės technologijos leido sudaryti tokius maršrutus, kad lankytojai galėjų patys eiti iš vienos salės į kitą. Kiekvienas muziejus atrinko po 50 įdomiausių eksponatų, kurie virtualiuose turuose pažymėti raudonais taškais. Juos galima apžiūrėti iš arčiau, perskaityti informacinį tekstą arba pasiklausyti jo įrašo.
Poetas veda ekskursiją
Virtualiuose muziejuose yra ir gidai, kurie veda ekskursijas. Poetas, publicistas ir vertėjas Tomas Venclova pristato lankytojams savo vaikystės namus, kuriuose dabar įkurtas muziejus. Aviacijos muziejaus gidė – gerai techniką išmananti lakūnė.
Profesionalių gidų vedami virtualūs turai sėkmingai gali būti pasitelkti nuotolinėms pamokoms ir neformaliam mokymuisi, todėl muziejininkai tikisi ir mokytojų, dėstytojų, mokinių, studentų dėmesio.
Muziejai virtualioje erdvėje pasiruošę priimti lankytojus iš viso pasaulio – turai parengti lietuvių ir anglų kalbomis. Juos lydi ir įspūdingi vietovių vaizdai iš paukščio skrydžio.
Tokių įrašų galima pamatyti ir kultūros paveldo skaitmeninimo paskyroje „YouTube“ platformoje.