Unikalus eksperimentas Lazdijuose: siekė išsiaiškinti, kaip į ūkį pateko Afrikinis kiaulių maras

2024 m. spalio 25 d. 18:09
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
Afrikinio kiaulių maro (AKM) virusas išlieka grėsmingas Lietuvoje. Šios užkrečiamos ligos kontrolei ir plitimui suvaldyti pasitelkiamos įvairios priemonės. Aiškindamiesi, kaip AKM užkratas galėjo patekti į nedidelį kiaulių ūkį Lazdijų rajone, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai savaitgalį vykdė nuodugnų ūkio aplinkos vertinimą pasitelkiant netgi dronus.
Daugiau nuotraukų (2)
Viena iš AKM epizootinį tyrimą atliekančių specialistų prielaidų – kad AKM užkratas į ūkį pateko dėl neatsargumo ir biosaugos nesilaikymo, šeriant kiaules kukurūzų burbuolėmis iš greta esančių laukų. Spalio 19 d. bemaž 50 ha plote – su kiaulių ūkiu besiribojančiame didžiuliame kukurūzų lauke ir pievose su krūmynais, miškeliais ir melioracijos grioviais – atlikta šernų veiklos pėdsakų ir jų gaišenų paieška.
VMVT specialistai, atvykę iš Vilniaus ir Marijampolės apygardos Priežiūros departamento fiziškai „iššukavo“ šią teritoriją.
Bendradarbiaujant su Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Gyvosios gamtos apsaugos departamentu buvo pasitelkti dronai, ir didžiulė teritorija papildomai įvertinta iš oro. Tam buvo pasinaudota ne tik paprastomis kameromis, bet ir išmania termovizorine kamera, galinčia įvertinti objektų temperatūrą žemės paviršiuje. Tiriamame plote nebuvo pastebėta aktyvių šernų veiklos pėdsakų, taip pat nerasta ir nugaišusių šernų.
To paties epizootinio tyrimo metu buvo išsiaiškinta dėl netoliese aptiktos šerno gaišenos, kuriai buvo patvirtintas AKM ir pastebėtas gausus kranklių susibūrimas aplinkui. Todėl papildomai „iššukuota“ ir iš oro įvertinta dar 30 ha teritorija.
Nuoseklus teritorijos išžvalgymas buvo atliktas bendraujant ir derinant veiksmus su dronų operatoriais, jiems teikiant informaciją apie paukščių susitelkimo vietas ir galimas gaišenas.
Eksperimento metu išžvalgant didžiulę teritoriją nebuvo rasta šernų gaišenų, be to, nustatyta, kad šernų kukurūzų lauke taip pat nebūta, todėl viena iš prielaidų, kad virusas į kiaulių ūkį buvo atneštas su šeriamomis kukurūzų burbuolėmis – paneigta.
Labiausiai tikėtina, kad virusas į kiaulių laikymo vietą galėjo patekti kartu su pakratais, arba šeriant kiaules neapdorotomis maisto atliekomis. Epizootinis tyrimas tęsiamas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.