„Įdomus jausmas, kai prabundi ryte ir girdi kirų skleidžiamus garsus. Atrodo, lyg prie kokios ežero ar jūros gyventum“, – patirtimi dalijosi portalo lrytas.lt skaitytoja.
Apie tokį atvejį sužinojęs Lietuvos ornitologų draugijos narys ornitologas Gediminas Petkus paaiškino, kad šie paukščiai kartais aptinkami ir neįprastose vietose. „Rudagalviai kirai lankosi ir miestuose. Įprastai Vilniuje jie maisto sau ieško aplink Neries upę“, – sakė G. Petkus.
Nors Šeškinė kiek toliau nuo vandens telkinių, rudagalviai kirai neretai būriuojasi ten, kur yra maisto, pavyzdžiui, prie buitinių atliekų konteinerių, daug jų susirenka ir už miesto esančiuose sąvartynuose.
Specialistas teigė, kad į kiemus jie užsuka „nemokamo maisto“. O tokį mielai parūpina senjorai, kurie ne tik paukščius, bet ir kitus gyvūnus, pavyzdžiui, kates, pašeria.
„Žmonės turėtų žinoti, kad negalima ir net gi draudžiama tokiu metų laiku lesinti bet kokius paukščius. Nes nuolatos lesinami paukščiai pripranta gauti maisto ir nebesugeba natūraliu būdu jo susirasti. Gamtoje tokiems gyvūnams daug sunkiau išgyventi“, – pasakojo G. Petkus.
Užfiksuotame vaizdelyje matyti, kad daugiabučių namų kieme ant pievos išpiltos maisto atliekos. Jas mielai kapsto balandžiai ir kiti paukščiai, tačiau netrukus susirenka ir nemažas būrys rudagalvių kirų.
Nerekomenduojama lesinti paukščių perėjimo ir dauginimosi laikotarpiu, nes jie prijaukinami, nutraukiamas natūralus ekologinis ciklas, jie nebenori grįžti į įprastas perimvietes.
„Pavyzdžiui, Klaipėdoje kirai jau ir ant daugiabučių namų stogų peri“, – pridūrė ornitologas.
Jo teigimu, pastaraisiais metais rudagalviai kirai miestuose įsikuria vis dažniau.
„Klaipėdoje kirai – nieko įprasto, juk šalia yra jūra. Štai Kaune jie sukiojasi aplink Nemuną, peri Nemuno saloje. Kirai skraido ir aplink kitus vandens telkinius, ežerus. Dažnai juos galima pamatyti ir Žirmūnų mikrorajone Vilniuje, kur visai netoli yra miškingos teritorijos, teka upė. Tačiau labai stebėtis, kad daugiabučių kiemuose buriuojasi kirai, nereiktų. Vis tik vyksta migracija ir jie gali atskristi ten, kur randa daugiau maisto“, – tikino G. Petkus.
Kirinių paukščių šeimai priklausantys rudagalviai kirai – tai maždaug varnos dydžio sparnuočiai. Jų galva tamsiai ruda, už akių turi baltą juostelę. Rudagalvių kirų nugara ir sparnai pilki, snapas ir kojos – raudonos.
Rudagalviai kirai yra labiausiai Lietuvoje paplitusi kirinių rūšis. Gyvena netoli vandens telkinių, pelkėtose teritorijose. Minta įvairiais bestuburiais, taip pat lesa varliagyvius, įvairias atliekas. Dažnai atskrenda maitintis į sąvartynus, ariamus laukus, ganyklas, pievas. Rudagalvių kirų maistas labai priklauso nuo metų sezoniškumo ir gyvenamosios vietos.