Spalvotoji viktorina pasidalins tvaraus gyvenimo receptais

2022 m. balandžio 15 d. 15:25
Vos prieš mėnesį Įdomiojoje pamokoje susipažinome su dirvožemiu ir supratome, kaip reikia saugoti šį gyvybės šaltinį. Ir kaip mūsų žemei reikia pagalbos, nes neatsakingai ūkininkaujant užteršiama žemė, vanduo, maistas, pereikvojami gamtos produktai. Todėl dabar pats laikas išmokti padėti mūsų gyvybės šaltiniui ir aplinkai, todėl kviečiame į spalvotą viktoriną „Kaip elgiuosi? Ogi tvariai!“. Pradėkime keisti pasaulį.
Daugiau nuotraukų (2)
Pamoka, papasakojusi apie dirvožemio kilmę, žiedinės ekonomikos principus, taršą, bendrystę su gamta, sulaukė didžiulio dėmesio. Trečių – ketvirtų klasių moksleiviai sužinojo daug svarbių ir įdomių dalykų apie mūsų didžiausią turtą, sudarantį sąlygas visai gyvybei žemėje. Todėl jos organizatoriai vėl nori pasidalinti svarbiomis žiniomis.
VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra kartu su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija kviečia ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus, pradinio ugdymo moksleivius ir jų pedagogus dalyvauti viktorinoje „Kaip elgiuosi? Ogi tvariai!“, kurioje paaiškins vaikams ir moksleiviams besaikio vartojimo pasekmes, klimato kaitą, apie atsakingą ūkininkavimą, pagarbą aplinkai, ekologiją.
Viktorina yra Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programos, kuriai skirta Europos Sąjungos finansinė parama, dalis. Plačiau www.pienasvaisiai.lt ir facebook.com/pienasvaisiai.
Pirmoji tvarumo pamoka
Tačiau prieš pradedant smagią ir spalvotą kelionę visiems reikės pasiruošti. Ir jei vyresnieji jau supranta tvarumo prasmę, jauniausiems dalyviams reikės pasukti galveles. Smagi žinia ta, kad jiems padės visiems gerai pažįstami herojai Asta ir Mikas, kurie paaiškins, kaip atsiranda maistas, kodėl reikia rūpintis maža sėklyte ir ją prižiūrėti, kol išaugs daigelis, subrandinantis agurkėlį. Beje, Miko močiutė, kuri augina daržovių – morkų, pomidorų, raudonųjų burokėlių sau ir artimiesiems, dalijasi išaugintomis gėrybėmis su kaimynais, kurie duoda cukinijų bei moliūgų. Taigi pirmoji tvarumo pamoka – būkime labai draugiški ir užauginto pertekliaus neišmeskime, o pasidalinkime.
Paprastai maistą perkame parduotuvėse – tai, ką dideliais kiekiais užaugina ūkininkai, kurie turi techniką, įvairias dideles mašinas, kurios padeda greičiau atlikti darbus. Tiesa, mūsų taip mėgstamas pienelis laukuose neauga – jį mums duoda karvutės. Jos rupšnoja žolę, šienainį, kurį taip pat mums duoda žemė, todėl juo ji sveikesnė, tuo žolė sultingesnė, o iš pieno pagaminti sūriai, sviestas, grietinė, jogurtas yra skanesni. Todėl vis daugiau ūkininkų galvoja, kaip užauginti derlių nekenkiant aplinkai ir dirvožemiui.
Kas sužeidžia žemę?
Sužeisti mūsų žemę gali ir įvairi ūkininkų naudojama technika, taip pat agresyvus ir neapgalvotas žemės dirbimas. Todėl susirūpinę ūkininkai mažina arimo intensyvumą arba sėja į neįdirbtą dirvą, naudoja dirvožemio derlingumo palaikymo priemones, tokias kaip ilgalaikiai biologiniai preparatai, augalinės liekanos ir žaliosios trąšos. Tai vadinama tvariu ūkininkavimu.
Dažnai ūkininkai purškia pasėlius chemikalais – taip stengiasi savo derlių apsaugoti nuo kenkėjų. Tačiau tai nėra tinkamas būdas, nes nuo chemikalų žūva ir kiti gyvi organizmai, kurie padeda augalui augti. Tarkim, augalams labai svarbios bitės – jos šiuos apdulkina, ir taip gaunamas gausesnis derlius. Jei ūkyje bičių bus daug, mes valgysime sočiai, turėsime daug vaisių, daržovių, grūdų.
Draugiškame ir tvariame ūkyje boružės yra labai svarbios ir naudingos ūkio gyventojos. Jos minta amarais ir kitais ūkio kenkėjais. Tai žinodami ūkininkai stengiasi, kad boružių būtų kuo daugiau, net įrengia joms namus savo ūkyje. Taigi ūkininkai padeda boružėms, o boružės – ūkininkams.
Draugiškame ir tvariame ūkyje visi vieni kitais rūpinasi ir vieni kitiems padeda. Tokiame ūkyje gyvuliai ir paukščiai yra sveiki ir laimingi, laisvai vaikšto pievose ir gali rupšnoti šviežią žolę. Taip ūkininkas gauna skanios, sveikos, maistingos mėsos, pieno bei kiaušinių. Tokiame ūkyje gaunami ekologiški, sveiki produktai, ir čia atvykę žmonės gali jų įsigyti. Geriausias apdovanojimas ir darbo įvertinimas yra atvykstantys ir ūkininko produkcija besidžiaugiantys pirkėjai.
Nuo ko pradėti?
Pirmiausia vertėtų suprasti, kad turime saugoti mūsų žemę, gamtą, rinkti šiukšles, jas rūšiuoti. Rūšiuojant šiukšles jos gali būti perdirbtos ir iš jų gaminami kiti dalykai. Tarkim, iš nebenaudojamų pakuočių galima pagaminti paukščiams lesyklėlę.
Ir dar, vaikai, tvariai gyventi nėra sunku. Tereikia, kad valydamiesi dantukus, užsuktumėte vandens čiaupą, nes reikia taupyti ir vandenį. Taip pat išeinant iš kambario nepalikite įjungto šviestuvo. Taip saugosime ne tik gamtą, bet ir jos išteklius. O pirkiniams naudokite ne plastiko, o medžiaginius maišelius, kurie yra daugkartiniai. Juos galime išskalbti, vėl naudoti, taip mažiname plastiko naudojimą ir sutaupome pinigų, nes nebeperkame maišelių kiekvieno apsipirkimo metu.
Taigi tokios paprastos tvarumo taisyklės, tačiau jos gali duoti labai daug – taupome resursus, vadinasi, tausojame planetos sveikatą. Kitus tvarumo principus sužinosite ruošdamiesi viktorinai. Tad pirmyn į spalvotą kelionę.
Viktorina „Kaip elgiuos? Ogi tvariai!“ vyks balandžio 18 – gegužės 1 d. Dalyvių registracija jau aktyvi ir ji vyks iki viktorinos pabaigos. Visa informacija skelbiama svetainėje www.maistataupyk.lt.
Plačiau apie taisykles galite sužinoti https://www.maistataupyk.lt/lapai/taisykles. Paruošta medžiaga padės pasiruošti viktorinai https://www.maistataupyk.lt/lapai/pasiruoskite.
Dalyvaukite viktorinoje, patikrinkite savo žinias, laimėkite vertingus prizus sau ir savo ugdymo įstaigos draugams!
viktorinamaisto švaistymas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.