Funkcionalesnė ir plačiau prieinama
Naujai atgimsiantis vienas ryškiausių miesto simbolių, „baltąja gulbe“ dažnai vadinama rotušė, ateityje dar plačiau atvers duris kauniečiams ir miesto svečiams, norintiems geriau pažinti miestą.
„Pradedama rekonstrukcija – ilgai planuotas darbas. Tokia reprezentacinė miesto erdvė turi būti prieinama kuo platesniam kauniečių ir miesto svečių ratui. Rotušė, kaip ir ją supanti aikštė, senokai prašėsi remonto. Sieksime, kad ši miesto puošmena ir aikštė aplink ją taptų dar stipresniu traukos centru.
Atlikus suplanuotus darbus, pastatas išsaugos savo autentiką ir tuo pačiu bus kur kas įvairiapusiškesnis. Čia pagaliau laisvai pateks žmonės su judėjimo negalia. Po vienu stogu įsikurs šiuolaikiškas ir modernus miesto muziejus, kavinė, parodų paviljonas, multifunkcinės erdvės renginiams bei edukacinėms veikloms, taip pat sugrįš Turizmo centras. Rotušėje ir toliau vyks kauniečių santuokos – galbūt, atnaujinus patalpas, jaunavedžių įžadai vienas kitam taps dar tvirtesni“, – šyptelėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, pristatydamas artėjančių darbų planus.
Jaunavedžių priesaikos – naujoje vietoje
Nuo vasario 24 d. civilinė metrikacija laikinai iš senamiesčio keliasi į vieną iš Kauno miesto muziejaus skyrių Žaliakalnyje – brolių Miko ir Kipro Petrauskų namą (K. Petrausko g. 31). Vasaros šeštadieniais alternatyvia vieta iškilmingoms santuokos ceremonijoms taps ir XIV a. vidurį menanti Kauno pilis.
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai pasirinkti neatsitiktinai. Čia ne tik gyveno žymieji broliai Petrauskai, bet ir vystėsi dviejų iškilių artistų – aktorės, poetės, dramaturgės Elenos Žalinkevičaitės ir Kipro Petrausko – meilės istorija.
Pasak muziejaus vadovo Gabrieliaus Sužiedėlio, ši vieta jaunavedžiams gali pasiūlyti ir daugiau unikalių patirčių – fotosesiją autentiškame tarpukario interjere bei teatralizuotą ekskursiją „Kai ponų nėra namie“, kurioje gausu tarpukarinių patarimų, kaip sukurti idealią ir visą gyvenimą trunkančią santuoką. Savo šventei kauniečiai galės išsinuomoti ir jaukų muziejaus kiemelį.
Santuokų registravimo ceremonijose galės nemokamai dalyvauti sutuoktiniai, liudytojai, fotografas, o esant poreikiui, ir vertėjas. Kiti lydintys asmenys į patalpas galės patekti už simbolinę kainą įsigiję muziejaus lankytojų bilietus.
Turistus pasitiks Laisvės alėjoje
Kauno turizmo informacijos centras artimiausius metus darbuosis „Kaunas 2022“ ofise (Laisvės al. 36).
Čia miesto svečių lauks išsami informacija apie „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ renginius, nemokami miesto žemėlapiai bei teminiai „It‘s Kaunastic“ serijos maršrutai, stilingi miesto suvenyrai ir galimybė užsisakyti apžvalgines ar individualizuotas ekskursijas.
Lankomiausia turistų vieta veiks darbo dienomis nuo 9 iki 18 val., šeštadieniais nuo 10 iki 16 val., o sekmadieniais – iki 15.00 val. Turizmo informacijos specialistus taip pat galima pasiekti telefonu 8 616 50991, el. paštu info@kaunasin.lt ir socialiniuose tinkluose.
Darbus kontroliuos paveldosaugininkai
Viešame konkurse dėl XVI a. statytos rotušės kapitalinio remonto ir vidaus patalpų atnaujinimo dalyvavo trys įmonės. Sutartis dėl projekto įgyvendino pasirašyta su bendrove „Kaminta“, pasiūliusia optimalią bendrą tvarkybos darbų kainą – 3,336 mln. eurų. Be to, rangovas įsipareigojo savo atliktiems darbams suteikti 10 metų garantą. Laimėtojo pasirinkimą taip pat lėmė sukaupta patirtis vykdant darbus kultūros paveldo objektuose.
Šiomis dienomis prasideda paruošiamieji darbai – Kauno miesto muziejus atlaisvins patalpas, išveš baldus saugojimui ir ruošis sugrįžimui į naujai atgijusias erdves su atnaujinta ekspozicija.
Rangovai dar kitą savaitę planuoja pastatą aptverti apsaugine tvora ir pateikti miestui detalų darbų planą bei grafiką. Pagal sutartį darbai turi būti baigti per 17 mėnesių. Jų eigą nuolat prižiūrės nepriklausomi paveldosaugininkai.
Atskiru projektu paruoštas ir rotušės fasado atnaujinimas bei dekoratyvinis apšvietimas. Viešo konkurso būdu atrinkus rangovą, tikimasi pastato išorės remontą atlikti lygiagrečiai su vidaus darbais.
Rotušės aikštės kapitalinio remonto pradžia numatyta 2023 metais. Projekte numatyta atkurti atvirą ir vientisą erdvę, sukuriant jaukias saleles su gėlynais ir želdiniais bei tuo pačiu atnaujinant mažąją architektūrą.
Nuo kavinės iki modernaus muziejaus
Paskutinį kartą didesni rotušės remonto darbai vyko 1836–1837 m., o restauracija – prieš pusšimtį metų (1969–1973 m.). Po tokio laikotarpio restauracijos laukia susidėvėję grindų ir sienų paviršiai, laikančiosios konstrukcijos, apdailos elementai. Numatyta atnaujinti sanitarinius mazgus, perkloti visus inžinerinius ir komunikacijos tinklus, nepažeidžiant pastato vertingųjų savybių.
Į nacionalinį kultūros paminklų sąrašą įtraukta rotušė istoriškai – išskirtinai vieša Kauno erdvė, todėl vienas pagrindinių tikslų – vėl atverti ją kasdieniam lankymui. Pagal architektų studijos „Processoffice“ parengtą projektą rūsyje numatoma įrengti modernias muziejaus ekspozicijas, o pirmajame aukšte įsikurs „Kaunas IN“ informacijos centras ir suvenyrų parduotuvė, muziejaus kasos, kavinė, multifunkcinės erdvės.
Baltojoje salėje, antrame aukšte, kaip įprastai, vyks santuokų registravimo ceremonijos.
Antrajame aukšte atliekami darbai – minimalūs. Dėmesys bus skiriamas patalpų ir reprezentacinių salių renovacijai, detalių ir spalviškumo atkūrimui bei menkaverčių dekoro elementų pašalinimui.
Nauja parodų erdvė palėpėje
Visiškai naujas paviljonas bus sukurtas palėpėje. Skaidraus stiklo, lengvų konstrukcijų objektas leis saugiai pasigrožėti autentiška pastogės erdve, tuo pačiu pritaikyta parodoms bei pristatymams.
Visame pastate numatyta demontuoti sovietmečiu atsiradusias pertvaras ir neautentiško plytų mūro sienas. Jų atvėrimas ne tik leis efektyviau išnaudoti pastato erdves, bet ir pasitarnaus pritaikant jas žmonėms su negalia. Rotušėje tarp visų aukštų bus įrengtas liftas, leisiantis be kliūčių judėti visame pastate.
Siekiant tinkamai valdyti srautus ir užtikrinti gaisrinę saugą, lankytojų patekimui į palėpę, išėjimui iš jos bei bokšto erdvių nedidelėje patalpoje į vakarus nuo pagrindinio holo suprojektuoti nauji laiptai. Jie derinami su esamomis interjero detalėmis, nepažeidžiant saugomų elementų pirmame bei antrame aukštuose ir rūsio skliautų.