„Mūsų namas – blogas pavyzdys kitiems vilniečiams, kurie sumanys renovuoti savo būstą“, – atsiduso Antakalnio gatvės 95-ojo namo bendrijos pirmininkas Antanas Černiauskas.
Jam su kaimynais seniai įkyrėjo žiūrėti, kaip dirba daugiabutį renovuojantys darbininkai: jų atvažiuoja arba vienas kitas, arba ištisais mėnesiais išvis nepasirodo.
Gyventojai jau pradėjo baimintis, kad dėl vilkinamų darbų jiems gali tekti už atnaujinimą pakloti didesnes pinigų sumas. Juk statybinių medžiagų kainos kone kasdien kyla į aukštumas.
Agentūra tik rekomendavo
„Būsto energijos taupymo agentūros veikla – skatinti daugiabučių namų ir savivaldybių viešųjų pastatų modernizavimą. Bet tai ir problema, kad tik skatinti. Kai namą pradeda renovuoti, paaiškėja, kad skęstančiųjų gelbėjimas – jų pačių reikalas“, – įsitikinusi namo gyventoja Giedrė Grigėnaitė.
Antakalnio gatvės 95-ojo namo gyventojai šiai agentūrai pasiskundė, kad nevyksta pastato balkonų stiklinimas, šildymo sistemos modernizavimo darbai tik pradėti, sienų šiltinimo darbai irgi tiktai pradėti.
Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistai patikrino, kaip vyksta darbai. Ir ką? Sulaukė rekomendacijų rangovui greičiau baigti darbus.
Anot BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus specialisto Vasilijaus Lachadinovo, statybos darbų vadovas jiems paaiškino, kad šiame objekte yra darbo jėgos trūkumas.
„Rekomendavome projekto įgyvendinimo administratoriui viešajai įstaigai „Atnaujinkime miestą“ sudaryti su rangovu patikslintą darbų vykdymo grafiką ir organizuoti gyventojų susirinkimą pristatant šio renovacijos projekto tolesnio įgyvendinimo spartą“, – tikino tikrintojas.
Taip pat jis pasiūlė kaip galima greičiau užbaigti visus uždelstus renovacijos darbus, sutvarkyti dokumentus ir pateikti objektą priėmimo naudoti komisijai vertinti.
„Tik po teigiamo renovacijos darbų priėmimo komisijos vertinimo mes galėsime gyventojams išmokėti numatytą valstybės paramą“, – įspėjo V.Lachadinovas.
Pradėjo trūkti medžiagų
A.Černiauskas sakė, kad gavę tokias rekomendacijas namo gyventojai susitiko su rangovo bendrovės „A & T statyba“ iš Šalčininkų atstovais, sudarė darbų grafiką.
„Bet jeigu nurodyta, kad tą dieną sienas turi šiltinti penki darbininkai, o dirba tik du“, – piktinosi A.Černiauskas.
Iš rangovo jis išgirdo jau kitokį pasiteisinimą: esą ne darbo jėgos, o statybinių medžiagų trūksta. Prie jų išsirikiavusi įmonių eilė.
Todėl jeigu nėra medžiagų, nėra prasmės ir daugiau darbininkų siųsti. „Tai negalėjo jie iš karto daugiau dažų nusipirkti?“ – stebėjosi bendrijos pirmininkas.
Grafiką keitė du kartus
Sutartis su rangovu „A & T statyba“ pasirašyta dar praėjusių metų rugsėjį, bet pastoliais namą įmonė apraizgė tik šių metų vasarį.
Pavasarį darbai vos judėjo, o kartais pasirodydavę darbininkai aiškino, kad rangovas turėjo baigti kitą objektą, todėl beveik visas jėgas metė ten.
„Renovacija turėjo būti baigta birželio mėnesį, bet vis buvome maitinami pažadais. Paskui įstaiga „Atnaujinkime miestą“ grafiką pratęsė iki rugsėjo, o dabar iki gruodžio 1-osios“, – vardijo bendrijos pirmininkas.
Jis netryško optimizmu – jeigu tokiais tempais darbininkai dirbs, iki gruodžio jie tikrai nespės atnaujinti daugiabučio.
Nepradės šildymo sezono?
G.Grigėnaitė pridūrė, kad iš „Atnaujinkime miestą“ gavus sutartį su rangovu, paaiškėjo, kad net draudimo polisai yra galiojantys tik iki balandžio.
„O čia mus dar gąsdina, kad jei dar reikšime pretenzijas, rangovas paskelbs bankrotą ir mes liksime su pusiau luptu namu“, – kalbėjo G.Grigėnaitė.
Jos žodžiais, verčia baimintis ir tai, kad tik dalis šildymo sistemos pakeista.
„Kas bus, jeigu iki šildymo sezono pradžios ji nebus sumontuota? Už tai niekas nėra finansiškai atsakingas“, – stebėjosi gyventoja.
Maža to, projekto nepavykus įgyvendinti iki gruodžio 31-osios, pasikeis valstybės paramos dydis.
„Už pabrangimą nuostolių patirs tik gyventojai“, – sakė G.Grigėnaitė.
Per smarkų vėją nuvirto statybininkų pastoliai
Antakalnio gatvės 95-ojo namo pastoliai per smarkų vėją nuvirto gegužės 3 d. Laimė, nei gyventojai, nei darbininkai nenukentėjo.
Sukrito pastoliai nuo penktojo iki antrojo aukštų. Dėl to atskubėję ugniagesiai gelbėtojai kelis žmones evakavo, o kitus įspėjo laikytis saugumo.
Nelaimės priežastis galėjo būti ne tik smarkus vėjas, bet ir tinkamai nepritvirtinti pastoliai.