Naujamiesčio gyventojų kantrybė trūko – kreipėsi į teismą: moka už vandenį, bet gauna teršalus Kompensacijos tokios mažos, kad kelia juoką

2021 m. rugsėjo 11 d. 10:03
Naujamiesčio gyventojams įmonė „Vilniaus vandenys“ siūlo pakentėti dar mėnesį ir vandens, kaip senais laikais, įsipilti iš statinės, o jeigu dėl drumzlių sugedo kokie nors prietaisai – kreiptis į teismą.
Daugiau nuotraukų (7)
Arogancija, nesikalbėjimas. Tuo „Vilniaus vandenų“ atstovus kaltina įpykę Naujamiesčio gyventojai, kai beveik mėnesį niekas niekam dorai nepaaiškino, kodėl iš čiaupų bėga drumzlinas vanduo.
Tik prieš gerą savaitę padėtis kiek pasikeitė.
Vandens tiekėjai ėmė atsiprašinėti, informuoti, kas įvyko ir kada tai baigsis.
Bet vėlgi nieko paguodžiančio – vandentiekio renovavimas vyks mažiausiai iki rugsėjo 26-osios. Tiek laiko vanduo bus murzinas, gadins buitinę techniką ir įrangą vilniečių namuose.
Sustojo visa namų įranga
Kaip ir kiti Birželio 23-iosios gatvės gyventojai, Sonata Tolvaišienė gali tiksliai pasakyti, kada iš čiaupų pasipylė drumzlinas vanduo, – liepos 28-ąją.
„Gyventojams patiems teko susirasti informaciją, kad tą dieną „Vilniaus vandenys“ pradėjo vandens tiekimo tinklų renovavimą. Kantriai laukėme savaitę, dvi, tris, – prisiminė vilnietė. – Dabar, kai pradėjo lyti, pastebiu, kad net balose vanduo švaresnis. Tas, kuris bėga iš čiaupo, – kaip iš pelkių.“
Rudu, pilnu juodų dalelių vandeniu Naujamiesčio gyventojai net rankų negali nusiplauti. Ką jau kalbėti apie dušą ar indų plovimą.
Anot S.Tolvaišienės, bėda ir tai, kad nustojo veikti indaplovė, o skalbimo mašina išsijungia nebaigusi skalbti. Priežastis ta pati – užsikemša filtrai.
Vilnietės namuose klozeto bakelis įmontuotas į sieną. Jo plūdė nustojo veikti, todėl bakelį teko ardyti.
Taip gyvena ir kaimynai. Atlikus gamtinius reikalus tenka atsukti vandens čiaupą, o nuleidus vėl užsukti.
Neveikia ir kavos virimo aparatas. Apskritai sumanius išgerti kavos ar arbatos tenka bėgti į parduotuvę vandens.
Išlaidų bus ir ateityje
„Gerai, kad mano vyras nagingas, tai bakelį išardė pats. O kiti kviečia santechnikus, už paprasčiausius darbus moka po 30–50 eurų“, – vardijo S.Tolvaišienė.
Tačiau ir tai negelbėja, nes jau reikia keisti detales, indaplovių, skalbimo mašinų vandens filtrus.
Be to, gyventojams tenka naudotis skalbyklų paslaugomis, o tai taip pat kainuoja.
Kol kas S.Tolvaišienė negali tiksliai pasakyti, kiek patyrė nuostolių, juolab kad jų dar bus. O „Vilniaus vandenys“ tik siūlo kaupti kvitus, sąskaitas, kurias pateikus svarstys apie kompensacijas.
Teko rūpintis statinėmis
Tik praėjusią savaitę Naujamiestyje pasirodė vandenvežiai, tačiau ir tuo S.Tolvaišienė pernelyg nesidžiaugia: „Aš gyvenu bute ir neturiu tiek statinių, kibirų, kad vandens įsipilčiau kelioms dienoms.“
Iš draugų ir pažįstamų ji pasiskolino kelias statines, prieš tai pasidomėjusi, kiek jos kainuoja parduotuvėse. Pasirodo, 10–20 litrų talpyklų kaina – 8–15 eurų. „Vandens tiekėjai sako: nesinaudokite tokiu vandeniu.
Bet juk tai trunka antras mėnuo“, – piktinosi Birželio 23-iosios gatvės gyventoja.
Prieš rugsėjo 1-ąją jai teko parduotuvėse ieškoti baltų marškinių sūnui, nes turėtus įdėjusi į skalbimo mašiną ištraukė parudavusius.
Tiesa, gyventojai pagaliau pradėjo gauti žinutes, informuojančias apie padėtį. Tačiau informacijos sulaukė tik tie, kurie buvo užregistravę skundus. Kiti ir toliau lieka nežinioje.
Daugiau – ne tik mangano
„Vilniaus vandenų“ komunikacijos vadovė Renata Saulytė pripažino, kad laikinas vandens kokybės suprastėjimas daugiau ar mažiau juntamas visame Naujamiestyje.
Mat pradėjus tinklų renovavimą vandeniui tiekti buvo įjungta alternatyvi trasa, kuri nebuvo tinkamai paruošta.
„Vilniaus vandenys“ paskelbė, kad rugpjūtį atliko 17 vandens kokybės tyrimų Naujamiestyje, rezultatai parodė padidėjusį vandens drumstumą, didesnį nei įprastai mangano ir geležies kiekį.
Darbus atlieka naktimis
Kad pagerėtų vandens kokybė, „Vilniaus vandenys“ magistralinius vamzdynus pradėjo plauti naktimis, vėliau ketinama pereiti prie smulkesnių į namus vedančių vamzdžių ir įvadų plovimo.
Iš viso planuojami keturių magistralinių tinklų plovimai. Trys iš jų vyko šią savaitę. Buvo išplauta vamzdynų atkarpa nuo Vingio vandenvietės iki Savanorių prospekto, nuo susidėvėjusių vamzdynų sienelių specialia aukšto slėgio įranga pašalinant susikaupusias geležies ir mangano apnašas.
Beje, šie didelės apimties magistralinio tinklo plovimai vyko daliai rajono gyventojų laikinai nutraukus vandens tiekimą.
„Vandens kokybės klausimas yra ypač jautrus gyventojams. Susidūrėme su iššūkiu, kuris būdingas senai, ilgus metus naudojamai infrastruktūrai, todėl sutelkėme visas mūsų bendrovės pajėgas, kad ši problema būtų kuo greičiau išspręsta.
Vandens kokybės atkūrimas neabejotinai yra mūsų bendrovės prioritetas. Tiesiog prašome gyventojų dar šiek tiek kantrybės, nes vamzdynus plauname etapais.
Kol pasieksime pačius namus, dar teks pakentėti, tačiau užtikrinu, kad į tai esame sutelkę visas jėgas“, – tikino „Vilniaus vandenų“ Gamybos tarnybos direktorius Tadas Kazlauskas.
Tinklas – prastos būklės
Dar vienas plovimas numatytas kitą pirmadienį. Jo metu nuo 22 iki 6 valandos vandens tiekimas bus nutrauktas Smolensko, Birželio 23-iosios, Statybininkų ir T.Ševčenkos gatvėse.
„Vilniaus vandenys“ tvirtina, kad Naujamiestyje vandentiekio tinklas yra itin prastos būklės, čia dažnai fiksuojamos vandentiekio avarijos, tad būtinus atlikti tinklų renovavimo darbus įmonė privalėjo organizuoti kaip įmanoma operatyviau.
„Naujamiestyje gyvenu trejus metus. Nė karto nebuvo sutrikęs vandens tiekimas, neįvyko avarijų“, – tikino S.Tolvaišienė.
Lauktų teismų maratonas
„Vilniaus vandenys“ jau sulaukė kelių šimtų prašymų kompensuoti patirtus nuostolius, tačiau vien tualeto bakelio ar indaplovės nuotraukos neužteks.
Įmonės atstovas Egidijus Anulis pripažino, kad padėtis išskirtinė, jos suvaldyti nepavyko, bet žalą pažadėjo atlyginti pagal civilinės atsakomybės principus.
Suprask – norėdami sulaukti kompensacijos vilniečiai bus priversti bylinėtis. Teisme teks įrodyti, kad būtent vanduo sukėlė įrangos gedimus, tad gali prireikti ir ekspertų išvados. Be to, reikėtų pateikti įrangos įsigijimo dokumentus, nustatyti, kaip ji buvo prižiūrima.
Juokas pro ašaras: „Vilniaus vandenys“ kaip kompensaciją siūlo už 1 kubinį metrą vandens mokėti po 1,32 euro, nors įprasta jo kaina – 1,36 euro.
Vanduo^InstantNaujamiestis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.