Ką turi padaryti kiekvienas vairuotojas
Automobilių alyva yra būtina jų priežiūros dalis, tačiau panaudotą alyvą svarbu tinkamai perdirbti.
Net litras alyvos patekęs į aplinką, gali užteršti milijoną litrų vandens, tai yra plaukimo baseino dydžio plotą. Deginant alyvą ne specialiose filtruotuose krosnyse, o buitiškai, į orą bei dirvą patenka sunkiųjų metalų dalelės, kurios kaupiasi organizme ir gali sukelti vėžinius susirgimus.
Tačiau yra keli dalykai, kuriuos kiekvienas galime padaryti apsaugodami mūsų orą, dirvą ir vandenį.
Rinkitės sąraše esančius autoservisus
Rinkitės tik tuos servisus, kurie atsakingai tvarko atliekas ir yra įtraukti į sąrašą.
„Lietuvoje oficialiai registruota apie 4,2 tūkst. autoservisų, o užsiregistravusių priduoti susidariusias atliekas – yra apie 2,8 tūkst. Tai reiškia, mažiausiai kas trečias autoservisas netvarko atliekų legaliai – tad svarbu pasidomėti, ar servisas yra šiame GPAIS sąraše, nes tik taip užsitikrinsite, kad ten tinkamai utilizuos jūsų atliekas ir neteks teršalais kvėpuoti ar jų gerti jums ar jūsų vaikams“, – sakė Autogamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė Rita Zdanevičienė.
Perdavus autoservisui ar įmonei, kuri neturi teisės tvarkyti atliekų – žmogui gresia bauda iki 560 eur.
Atliekas palikite servisuose
Automobilių servisai privalo priimti iš jūsų po remonto susidariusias atliekas. Alyvas, tepalus, filtrus, amortizatorius, akumuliatorius ir padangas palikite autoserviso įmonėje, kuri suteikė šias paslaugas.
Perdirbant akumuliatoriai išardomi, atskiriamos švino plokštės, plastikiniai korpusai, elektrolitas. Iš švino ir plastikinių korpusų gaminami nauji akumuliatoriai, o elektrolitas gali būti naudojamas trąšoms gaminti. Alyva gali būti perdirbta ir panaudojama pakartotinai. O iš padangų gumos gaminamos granulės asfaltui ar guminėms dangoms.
Savarankiškai keisdami – priduokite atliekų tvarkytojams
Keisdami alyvą savarankiškai, būtinai ją laikykite uždaruose konteineriuose ir perduokite autorizuotiems atliekų tvarkytojams.
„Jei automobilį remontuojate patys, susidariusias atliekas galite atiduoti ir į stambiagabaričių atliekų aikšteles, jas rasite per paiešką arba Aplinkos apsaugos agentūros svetainėje. Prieš vežant atliekas į artimiausią aikštelę, reikėtų pasitikslinti, kokias atliekas ji priima, nes skirtingose aikštelėse priimamos skirtingos atliekos“, – sakė AGIA vadovė.
Taip pat įmonės neretai skelbia akcijas, kai tokias atliekas surenka iš gyventojų. Sekite naujienas AGIA puslapyje.
Perdirbti alyvą svarbu ir dėl to, kad išvalius ji toliau gali būti naudojama ta pačia paskirtimi, taip pat iš jos galima gaminti aukštos kokybės bazines alyvas arba rafinuoti į variklinę alyvą.
Nedeginkite alyvos
Jokiu būdu nenaudokite alyvos deginti ar šildytis: tai yra ne tik draudžiama įstatymu, užtraukia baudą iki 540 eurų, bet ir itin pavojinga sveikatai.
„Degant išsiskiria sunkiųjų metalų kietosios dalelės, o tai sukelia pavojų jums, jūsų šeimai, kaimynams ir aplinkai. Mat dalelės linkusios kauptis organizme bei gali sukelti vėžinius susirgimus. Ar gertumėte vandenį su švinu, nikeliu ar tepalų pelenais? O pildami panaudotą alyvą į šildymo įrenginį, kai kurie apie tai nesusimąsto“, – akcentavo R.Zdanevičienė.
Ji taip pat priminė, kad alyvos negalima ir išpilti į dirvožemį, kanalizaciją ar vandens telkinius. Kitaip ji gali užteršti didžiulius plotus ir paversti juos kone dykvietėmis.
Tuo tarpu perdirbant panaudotą alyvą – tausojama vertinga energija: rafinuoti jau panaudotą alyvą reikia tris kartus mažiau energijos nei sukurti alyvą iš žaliavinės naftos.
Praneškite apie pastebėtus pažeidimus
Aplinkos apsaugos bei sveikatos specialistai ragina visuomenę pranešti apie nelegalų atliekų deginimą, nes taip saugote ne tik gamtą, bet ir save bei savo artimuosius nuo kenksmingų teršalų.
Už neskirtų kūrenimui medžiagų ar atliekų deginimą, asmenims taikoma administracinė atsakomybė iki 300 eurų, o juridinių asmenų vadovams iki 1170 eurų. Pakartotinai nusižengus baudos didėja trigubai ir gali siekti 3 tūkst. eurų plius žalos gamtai atlyginimą.
Kasmet aplinkosaugininkai daro tikrinimo akcijas, kuomet tikrina autoservisų įmones dėl atliekų tvarkymo ar deginimo.
Lietuvoje kasmet į rinką patenka apie 21 mln. litrų alyvos, tačiau šiuo metu į perdirbimą grįžta mažiau nei trečdalis. Jau žinome, kad vienas litras alyvos gali užteršti milijoną litrų vandens. Jau nekalbant apie orą ir dirvožemį, kai alyva deginama ar išpilama.
Kiekvienas vairuotojas gali padaryti bent šiuos keturis dalykus, kad apsaugotų orą, kuriuo kvėpuojame ir vandenį, kurį geriame.