„Šiandien asmeniui padėti papildomai įgyti praktinio vairavimo įgūdžių gali tik šeimos nariai. Man nesuvokiama, kodėl mama ar brolis gali padėti mokytis vairuoti, tačiau profesionalas ar draugas, turintis stažą ir vairavimo patirties, – ne“, – teigia įstatymo pataisą įregistravęs J.Požela.
Dabar galiojančios Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo nuostatos apibrėžia šeimos narių, galinčių padėti papildomai įgyti praktinio vairavimo įgūdžių ar juos patobulinti, sąvoką.
Tai – sutuoktiniai, tėvai, vaikai, įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai. Globėjų ar rūpintojų šeimų nariais laikomi vaikai, kuriems pagal įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.
Kaip pastebi J.Požela, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba dar 2010 m. buvo pateikusi pažymą, kurioje teigiama, jog būtina atsisakyti ydingos praktikos, kai tik šeimos nariams suteikiama nepagrįstai prioritetinė teisė šeimos narius mokyti praktinio vairavimo.
Tarnyba taip pat pabrėžė, jog būtina nustatyti vienodas galimybes ir sąlygas visiems asmenims, nepaisant socialinės padėties, įgyti vairavimo pažymėjimą tokiomis sąlygomis, kad praktinio vairavimo įgūdžius įgyjančio asmens vairavimas nekeltų pavojaus jam pačiam bei kitiems eismo dalyviams.
„Eilinį kartą galvojama ne iš tos pusės. Tikrai sutinku, kad vairuotojų mokymą privalo vykdyti profesionalai, tačiau, jeigu leidžiama papildomai mokytis savarankiškai, prižiūrintis asmuo turėtų būti pasirenkamas ne dėl to, kad jis yra brolis ar sesė, o dėl to, kad turi vairavimo patirties. Be to, ką daryti tiems, kurie neturi šeimos narių ar globėjų?“ – sakė J.Požela.
Priėmus J.Poželos pasiūlytą projektą, Susisiekimo ministerija ir jos įgaliotos institucijos turėtų parengti vairuotojų mokymo tvarkos pakeitimus ir nustatyti konkrečius reikalavimus, kas gali papildomai mokyti praktinio vairavimo įgūdžių.