Kas yra saulės smūgis?
Saulės smūgis, arba hipertermija, atsiranda, kai šuns kūno temperatūra pakyla aukščiau nei normalios ribos (virš 39 laipsnių Celsijaus), dažniausiai dėl karščio ar pernelyg intensyvios fizinės veiklos karštomis dienomis, kaitriausiomis valandomis (11–15h). Šunys neturi tokių efektyvių „aušinimo“ mechanizmų kaip žmonės – jie negali prakaituoti per odą, todėl jų pagrindinis vėsinimosi būdas yra intensyvus kvėpavimas, lekavimas. Kai aplinkos temperatūra yra aukšta, šuo daug juda, lekavimas gali tapti nebe toks efektyvus, ir šuns kūno temperatūra pradeda kilti.
Perkaitimo ir saulės smūgio požymiai
Svarbu žinoti, kaip atpažinti pirmuosius perkaitimo požymius, kad galėtumėte laiku imtis veiksmų ir apsaugoti savo augintinį nuo rimtesnių pasekmių. Štai pagrindiniai simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:
1. Gausus seilėtekis ir intensyvus kvėpavimas – jei šuo neįprastai smarkiai kvėpuoja ir seilėtekis yra intensyvus, tai gali būti pirmasis perkaitimo ženklas.
2. Letargija ir silpnumas – šuo gali tapti vangus, neturėti noro judėti ar žaisti, bendrauti net ir su šeimininku.
3. Raumenų drebulys – raumenų drebulys gali rodyti rimtą hipertermiją formą.
4. Vėmimas ir viduriavimas – šie simptomai dažnai pasireiškia perkaitusiam šuniui.
5. Gleivinių paraudimas ar mėlynavimas – šuns burnos ir akių gleivinės gali tapti raudonos arba melsvos dėl deguonies trūkumo.
6. Kūno temperatūra viršija 40°C – jei šuns kūno temperatūra viršija šią ribą, reikia nedelsiant imtis veiksmų.
Kaip padėti perkaitusiam šuniui
Jei pastebite, kad jūsų šuo perkaito, būtina nedelsiant imtis šių veiksmų, kad sumažintumėte kūno temperatūrą ir išvengtumėte rimtų komplikacijų:
1. Perkelkite šunį į vėsią vietą – nedelsiant nuneškite šunį į šešėlį arba į vidų, kur yra vėsiau.
2. Naudokite šaltą vandenį – švelniai apipurkškite šunį šaltu (ne ledo šaltumo) vandeniu, ypatingą dėmesį skirdami pilvo, kojų ir galvos sričiai. Venkite ledinio vandens, nes tai gali sukelti kraujagyslių susiaurėjimą ir sumažinti atvėsinimo efektyvumą.
3. Duokite vandens – pasiūlykite šuniui gerti mažais gurkšneliais šalto vandens, bet neverskite jo gerti per daug iš karto.
4. Naudokite vėduoklę, ventiliatorių – jei turite vėduoklę ar ventiliatorių, naudokite juos, kad padidintumėte oro cirkuliaciją aplink šunį.
5. Stebėkite simptomus – nuolat stebėkite šuns būklę ir, jei jis nepagerėja per kelias minutes, nedelsdami kreipkitės į veterinarą.
Kada kreiptis į veterinarijos gydytoją?
Saulės smūgis gali būti mirtinas, jei nesuteikiama tinkama pagalba. Todėl labai svarbu žinoti, kada kreiptis į veterinarijos gydytoją:
1. Kūno temperatūra nesumažėja – jei po pirmosios pagalbos šuns kūno temperatūra nesumažėja arba vėl pradeda kilti.
2. Sunkūs simptomai – jei šuo vėmia, viduriuoja, šuniui prasideda raumenų drebulys.
3. Gleivinės spalvos pokyčiai – jei pastebite, kad šuns gleivinės tampa melsvos arba stipriai raudonos.
4. Nesąmoningumas ar sąmonės praradimas – jei šuo tampa neaktyvus arba praranda sąmonę, nedelsiant vežkite į veterinarijos kliniką.
Kaip išvengti perkaitimo
Prevencija visada geriausias būdas išvengti pavojų. Štai keletas patarimų, kaip apsaugoti savo šunį nuo perkaitimo:
1. Ribokite fizinę veiklą karštomis dienomis – venkite ilgo pasivaikščiojimo ar intensyvaus žaidimo karštomis dienomis, ypač tarp 11h ryto ir 15h popiet. Geriausia vedžioti šunį anksti ryte arba vėlai vakare, kai temperatūra yra žemesnė.
2. Visuomet užtikrinkite, kad šuo turėtų prieigą prie šviežio, šalto vandens.
3. Jei šuo yra lauke, užtikrinkite, kad jis turėtų šešėlį ir pakankamai oro cirkuliacijos.
4. Niekada nepalikite šuns uždarytame automobilyje – net jei langai yra atidaryti ir stovi pavėsyje, automobilis gali greitai įkaisti ir tapti mirtinu spąstu.
Rūpindamiesi savo keturkoju draugu vasaros metu, galite užtikrinti, kad jis išliktų sveikas ir laimingas. Atminkite, kad jūsų atsakomybė yra apsaugoti jį nuo pavojų, kuriuos gali atnešti karštos dienos. Laikykitės šių patarimų ir mėgaukitės saugia vasara kartu su savo keturkoju šeimos nariu. Begemoto veterinarijos klinika Vilniuje perkaitusius ar kitus kritinės būklės gyvūnus priima be eilės ir išankstinės registracijos. Visa naujausia įranga padeda ne tik palaikyti kvėpavimą, tačiau ir specialistų ilgametė patirtis užtikrina geriausius reanimavimo metodus.