Pirštininių lėlių kūrėja Erika: „Aktorė Daiva Rudokaitė išgelbėjo mane nuo savižudybės“

2025 m. sausio 12 d. 14:52
Su aktore ir kūrėja Erika Laurinavičiūte-Šuklinskiene susisiekėme dar praėjusiais metais: norėjome pakviesti į darželį, kad moteris pravestų edukaciją vaikučiams: „Mielai, bet galiu užrašyti tik kitiems metams“, – nustebino tokiu atsakymu, taip išsyk sudomindama savo fenomenu: iš kur toks populiarumas? Apie tai rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (23)
Ji – kaunietė aktorė, savanorė, siuvanti pirštinines lėlytes ir užsiimanti daugybe kitų veiklų, suteikiančių prasmės, džiaugsmo ir noro judėti į priekį. Bet visa tai pasiekta tokiais išgyvenimais, kurie galėtų tapti scenarijumi perkamiausiam romanui ar net kino filmui, parodančiu, kad gyvenimo kelias gali būti visoks.
Dar vaikystėje ji nuolat patirdavo smurtą namuose, užaugusi – pasinėrė į gilią depresiją, neteko artimųjų, namų, bandė nusižudyti, bet pakilo tarsi feniksas iš pelenų ir dabar padeda kitiems.
Šiandien su menininke kalbamės apie gyvenimą, džiaugsmus, apie tai, kas skaudu, bei jos pirštininių lėlių gimimą ir kuriamą „Bobulytės“ personažą.
– Erika, gyvenate ir dirbate Kaune. Kur dažniausiai Jus galima sutikti?
– Tikra tiesa, gyvenu Kaune, bet būnu taip retai, kad nesutiksite. Nebent susitartume iš anksto, ir tai dar reikėtų porą kartų susitikimą nukelti. Esu varlė–keliauninkė: per metus apvažiuoju kone 80% Lietuvos.
– Tarp Jūsų ir savanorystės galime dėti lygybės ženklą. Kodėl savanoriaujate? Esate iš prigimties toks žmogus, kuris jaučiasi laimingas, padėdamas kitiems?
– Savanoriauti pradėjau dar jaunystėje. Nepamenu, kaip vadinosi organizacija, bet mano darbas buvo nešioti sriubas seneliams į namus. Tas jausmas, kai padarai kažką neatlygintinai, mane žavi iki šiol: šiurpuliukai per kūną ir dabar nueina. Kai Eigulių vidurinėje mokykloje įkūriau dramos būrelį „Zuikutis“ ir pastatėme pirmą spektaklį, iš karto organizavau pasirodymą internate: mat pas mus mokykloje mokėsi ir vaikai iš internato, o man jų būdavo taip gaila – labai norėjosi kažką gero jiems padaryti. Taip ir prasidėjo mano savanorystės kelias, kuris tęsiasi iki šiol.
Šiuo metu savanoriauju organizacijoje VšĮ „Gerumas gerumu“ ir šeimyniniuose vaikų globos namuose, kuriuose dirbu, ir visur, kur tik manęs paprašo. Yra ir spontaniškų gerų darbų, kurie įvyksta „čia ir dabar“. Dėl to niekada nesigailėjau. Šypsena ir „ačiū“ atperka viską. Buvo atvejų, kada mano gerumu naudojosi, bet dabar to nebėra, mokausi pasakyti „ne“. Manau, kad mano noras padėti kitiems kilo iš to, kad pati gyvenau skurdžiai, būdavo, kad neturėjau nei ką valgyti, nei kuo apsirengti. Todėl iki šiol teigiamai žiūriu į drabužių mainus, o nebetinkamą dėvėti tekstilę paverčiu savo sukurtomis pirštininėmis lėlėmis.
– Kaip gimė meilė pirštininėms lėlėms?
– Meilė pirštininėms lėlėms atsirado dar vaikystėje, kai pirmą kartą atlydėjau savo draugę į vaikų lėlių teatro „Nykštukas“ atranką. Paėmus į rankas pirmą lėlę – marionetę paršiuką – ir pradėjus ją valdyti, mane apėmė nenusakomas jausmas: juk aš lėlei įkvėpiau gyvybę! Tai mane žavi iki šiol. Tame teatre ir išmokau siūti pirštinines lėles. Pirma lėlė buvo žalias nykštukas, kuriam, kaip dabar pamenu, šiek tiek kreivai prisiuvau galvą, bet nuo to jis buvo dar žavesnis. Lėlių teatre praleidau penkerius metus, ten išmokau tikrai daug.
– Papasakokite plačiau: kaip kilo idėja siūti pirštininės lėlės?
– Dirbu ir vaidinu „Drakoniuko“ teatre. Siuvu kaukes, kostiumus ir nuo medžiagų lieka atraižų. Išmesti gaila – pradėjau kaupti. Medžiagų gabaliukų prisikaupė tiek, kad pradėjau galvoti, kur jas dėti. Tuomet ir prisiminiau pirštinines lėles. Pradėjau jas kurti, siūti ir taip atsirado visa kolekcija lėlių, įkūnijančių įvairius personažus. Kur jas dėti? Kilo mintis surengti parodą. Taip ir padariau: pirma paroda įvyko Kaune, „Vaikų literatūros“ muziejuje. Paroda sulaukė didelio susidomėjimo ir taip pradėjo keliauti po Lietuvos miestelių bibliotekas. Net nedrąsu džiaugtis, bet visi mėnesiai iki 2026 metų sausio jau rezervuoti.
– Ar tiesa, kad Jus tokias lėles paskatino pradėti siūti a.a. aktorė Daiva Rudokaitė. Koks buvo judviejų su ja ryšys?
– Su mylima aktore Daiva Rudokaite susipažinau lankydama jos vedamas psichodramos pamokas. Šių užsiėmimų metu mokėmės gyventi čia ir dabar, pasakyti kas negerai viduje, nebijoti pažvelgti į ateitį ir garsiai, užtikrintai svajoti... Per vieną užsiėmimą reikėjo sukurti etiudą, apie tai, kaip gyvensiu po penkerių metų. Užduočiai atlikti buvau atsinešusi porą pirštininių lėlių, norėdama parodyti savo ateities viziją: vaidinimas pavyko labai natūraliai. Stalas, vaikai su pirštininėmis lėlėmis ant rankų, ir mano svajonė vesti edukacijas vaikams su pirštininėmis lėlėmis... Tai, ką tuo metu spontaniškai suvaidinome, viskas išsipildė. O Daivos nepaprastai ilgiuosi. Iki šiol negaliu jos pamiršti ir labai skauda, kad mylimos aktorės nebėra, bet visada jaučiu jos palaikymą. Tai geriausia, kas gyvenime galėjo man nutikti. Daiva labai atsidavęs ir šiltas žmogus – padėjo kitaip pamatyti pasaulį, gelbėjo mane nuo savižudybės ir labai mylėjo tai, ką darė.
– Kaip pirštininės lėlytės padeda vaikams?
– Pati mintis, kad pirštininės lėlės gali padėti pažinti vaikų emocijas, gimė netyčia. Jas buvau atvežusi į Visagino „Country“ festivalį. Stebėdama, kaip vaikai su jomis elgiasi, pamačiau, kokios emocijos slypi vaikų viduje. Vieni prieina, apsikabina, pašnekina, o kiti paėmę nesvarbu kokią lėlę – kad ir patį taikiausią zuikį – rodo agresiją, mušasi. Tuomet ir supratau, kokią misiją turi atlikti mano kurtos lėlės.
– Jūsų lėlės keliauja po visą Lietuvą: keletas jų apsigyveno viename psichoterapijos kabinetų. Kaip manote, kodėl jos randa kelią į žmogaus vidų, gal net pasąmonę?
– Man džiugu, kad mano kurtos pirštininės lėlės eina tuo keliu, kuriuo ir norėjau, kad eitų. Jas įsigyja psichoterapeutai, logopedai, darželiai ar darželių grupių auklėtojos. Darželyje jos padeda vaikams lengviau adaptuotis grupėje, susitvarkyti žaisliukus, įsitraukti į bendras veiklas, lavina kūrybiškumą vaidinant ar žaidžiant. Psichologai lėlių pagalba padeda vaikams atsiskleisti, galima lengviau pamatyti, kokios emocijos būdingos vaikui. Lėlytės mažina agresyvumą, didina pasitikėjimą savimi. Mamos įsigyja lėlių žaidimams, mokymuisi valytis dantukus ar susitvarkyti žaisliukus, suvalgyti pietų porciją, dažnai ima į tolimas keliones, jų metu užimdamos vaikus. Logopedai moko taisyklingos kalbos ir raidžių tarimo: vabalas moko ž raidės tarimo, musė z ir t.t. Džiugu, kad lėlyčių nori ir užsienyje gyvenantys lietuviai, arba jos iškeliauja į užsienį kaip dovana.
– Kaip gimė Jūsų kuriamas „Bobulytės“ personažas ir kur jį galima pamatyti?
– „Bobulytės“ personažas atsirado visiškai netikėtai. Gavau užsakymą pasiūti bobulytę. Pasiuvau ir sugalvojau, kad reikia su ta lėle įrašyti video. Pats pirmasis buvo apie tai, kad pavasarį reikia išsivalyti langus. Jį patalpinau į soc. tinklus, žmonėms patiko ir taip viskas prasidėjo. Tuomet siuvau bobulytes tol, kol viena taip „prilipo“ (sutapo charakteriai), kad pasilikau ją sau. Ir ji jau tapo ta tikrąja „Bobulyte“ – personažu, kuris visur mane lydi. „Bobulytė“ visur vaikšto, diskutuoja, net reklamuoja prekes ar paslaugas, dalijasi savo gyvenimiška patirtimi. Beje, jei norite ją užsakyti – mielai prašom – juk reikia prie pensijos prisidurti.
– Kai kurios Jūsų lėlės yra tikrų žmonių kopijos. Kaip kilo idėja tokias siūti ir kas su jomis nutiks ateityje?
– Šiuo metu, paskatinta atlikėjo Virgio Stakėno, kuriu žymių žmonių lėlių kolekciją. Beje, jį patį pirmą ir pasiuvau. Jau esu sukūrusi rašytoją Tomą Dirgėlą, aktorę Nijolę Narmontaitę, dainininką Edmundą Kučinską, savo gimimo laukia atlikėja Arina, dainininkės Monika su Giulija, laidų kūrėja bei vedėja Rūta Lukoševičiūtė-Daudienė ir kiti. Turiu tokią svajonę, kad iki vasaros sukurčiau visą kolekciją ir pagaliau parodyčiau žmonėms.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.