Paroda, pavadinimu „Mes – romai, Mes Dievo duoti“, pasakoja apie šios tautybės žmones ir kviečia susipažinti su jais, atsisakant stereotipų.
Su neigiamomis nuostatomis apie romus susidūrė pati
Kalbant apie romus, deja, dauguma vis dar įsivaizduoja, kad jie yra nesąžiningi, gyvenantys skurde. Tačiau J. Anusauskienė tikino, kad tai – tik neteisingos išankstinės nuostatos. Fotoparoda siekiama parodyti, kokia nuoširdi, gabi, daininga ir turtinga savo tradicijomis ši tauta. Savo darbuose J. Anusauskienė užfiksavo skirtingas romų gyvenimo akimirkas, kuriose ir vestuvės, ir krikšto tradicijos, nerašytos romų paprotinės teisės – romanypen, kasdienio gyvenimo akimirkos.
Fotomenininkė neslėpė, kad, kilus idėjai surengti tokią parodą, jai pačiai teko pamatyti, kiek daug neigiamų nuostatų apie romus sklando visuomenėje.
„Daugelis nustebdavo, kai pasakydavau, kad ketinu surengti tokią parodą“, – neslėpė J. Anusauskienė. Tačiau tokia idėja jai kilo pačiai gyvenant romų kaimynystėje.
„Kai pakeičiau savo gyvenamąją vietą, romai tapo mano kaimynais. Pirmiausiai atkreipiau dėmesį į nepaprastai gražias merginas, kurios visos yra ilgaplaukės, vilki ilgais, spalvingais sijonais. Nejučia susimąsčiau, kad mes kasdieninėje aprangoje kažkodėl nepuoselėjame savo tautinių tradicijų. Romai dažnai vaikšto grupelėmis, garsiai šnekučiuodamiesi ir gestikuliuodami. Mane tai ypač žavėjo. Neverbaline kalba ėmiau domėtis dar kai fotografavau laukinę gamtą. Pavyzdžiui, dvi romės kalbasi apie paprasčiausias salotas, o tas pokalbis atrodo mažų mažiausiai kaip Maria Callas operos pasirodymas.
Tuomet su savo bičiuliais Ištvanu Kvik ir Vaiva Poškaite-Kovaliuk pasidalinau mintimis, jog norėčiau labiau pažinti šią tautą ir per fotografiją parodyti, kokie romai yra šiandien. Nes stereotipai, kad romai – tai taboras, skurdas ir narkotikai, kad jie asocialūs ir nepatikimi, yra pasenę ir atgyvenę. Stengiausi parodyti, kad laikai keičiasi, o romai yra nuostabūs ir labai gražūs žmonės“, – sakė J. Anusauskienė.
Svetimus įsileidžia nenoriai
Fotomenininkė neslėpė, kad įkalbėti romus dalyvauti tokiame projekte nebuvo lengva.
„Nepažįstamų žmonių romai neprisileidžia, jais nepasitiki. Manau, tai yra jų patiriamos diskriminacijos visuomenėje rezultatas. Tačiau, užsitarnavus jų pasitikėjimą, jie plačiai atveria ne tik savo namų duris, bet ir širdis.
Kad galėčiau pamatyti jų gyvenimą iš arti, pamatyti jų kasdienybę, vestuves, kitas tradicijas, žinoma, reikėjo jų bendruomenės narių pagalbos ir užtarimo. Mano kelionė buvo nepaprastai įdomi ir spalvinga. Joje labai daug sužinojau ir supratau. Romai iki šiol išsaugoję savo tradicijas ir identitetą, bet kartu yra šiuolaikiški ir modernūs.
Tai žmonės, vertinantys šeimą ir bendruomeniškumą, nepaprastai temperamentingi ir emocionalūs, išdidūs ir orūs. Jie pilni tikrumo, gyvybės ir gyvenimo, šviesos ir meilės! Visa tai norėjau perteikti savo darbuose. Kalbėti apie jų nuoširdumą, turtingas tradicijas, moterų ir vyrų vaidmenį, šeimos svarbą“, - kalbėjo moteris.
Parodos atidaryme – ir patys herojai
J. Anusauskienė įsitikinusi, kad visuomenėje įsivyravusius stereotipus apie romus laikas keisti. Ši darbų paroda – vienas iš žingsnių šiame kelyje.
„Apie romus vis dar gajūs stereotipai, kurie visuomenėje įsitvirtinę dar iš postsovietinio laiko. Ir tai yra ne jų, o mūsų problema. Nes mes net nepasivarginame peržiūrėti savo nuostatų. Suprantu, kad tokie pokyčiai greitai nevyksta. Bet jie priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Čia kaip su ekologija: norėdami spręsti globalias problemas, pirmiausiai pradėkime kiekvienas rūšiuoti šiukšles. Todėl kiekvienam vertėtų žengti pirmą žingsnį ir peržiūrėti asmenines dogmas. Kviečiu savo darbais žiūrovą būti atviram diskusijai“, – sakė fotomenininkė.
Kiekvienas, norintis ne tik pasigrožėti J. Anusauskienės darbais, bet ir pagalvoti apie parodos misiją, atidarymo metu galėjo pabendrauti su romų tautybės žmonėmis. Prie fotopaveikslų rinkosi ir įamžinti herojai.
„Esu patyrusi diskriminaciją ir žinau, kokios yra to pasekmės. Todėl noriu palaikyti tuos, kurie yra akivaizdžiai diskriminuojami. Džiaugiuosi, kad parodos atidarymo lankytojai maloniai bendravo su romais, klausė jų istorijų ir dalijosi savo gyvenimais, įžvalgomis. Tai – puikus pavyzdys, kad asmeninis santykis gali parodyti, kokios klaidingos visuomenės suformuotos nuostatos“, – teigė J. Anusauskienė.
Parodos atidarymo metu dalyvavo Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir VIlniaus miesto savivaldybės atstovai. Parodos atidarymui vaišes ruošė Lietuvos romų bendruomenės pirmininko, „Sare Roma“ vadovo Ištvano Kvik su Veslav Dudzinski valdomas restoranas „Salote Namoss“. Tarp vaišių buvo ir nacionalinis romų pyragas savijako, kuriuo svečius vaišino nacionaliniais romų drabužiais pasipuošusios romės.
Stereotipų atsisako pabendravę su romais
Baltijos regiono romių asociacijos vadovė Vaiva Poškaitė-Kovaliuk sako, kad stereotipais besivadovaudami žmonės dažniausiai juos pergalvoja, kai realybėje sutinka romų tautybės žmonių.
„Beveik dešimtmetį dirbu su romais ir dėl romų. Matau labai daug kasdieninės diskriminacijos, išankstinio nusistatymo ir neteisybės iš visuomenės, bet tuo pačiu matau ir tai, kiek daug žmonių myli romų muziką, jų išskirtinumą. Istorijų, kurios prasideda taip: „O žinote, mano kaimynai buvo romai, ir aš turėjau geriausią draugę iš jų šeimos…“, „Šalia gyveno romai, ir pas juos leisdavau pačias smagiausias vaikystės dienas...“ – tokių istorijų girdėjau labai daug. Todėl organizuojame daug renginių apie romų kultūrą, skelbiame tikrai daug informacijos, kad kuo daugiau visuomenės susimąstytų, o galgi jų nusistatymas yra tik dėl nežinojimo?
Ši Jurgos paroda man yra tokia atvira, šilta ir artima. Galvojau, gal todėl, kad asmeniškai pažįstu visus herojus, bet dabar matau, kad ir kiti parodos lankytojai jaučiasi panašiai – lyg pabuvę romų šeimoje, pabendravę su jais, kartu sudalyvavę šventėje ar kasdieniniame gyvenime. Tokie renginiai iš tiesų keičia pasaulį“, – kalbėjo V. Poškaitė-Kovaliuk.
J. Anusauskienės fotoparoda „Mes – romai. Mes Dievo duoti“ gruodžio 8 iki 30 d. – Vilniaus miesto savivaldybėje, II aukšte.