Judėjimas – sveikatos pagrindas
„Judėjimas – fizinės ir emocinės sveikatos pagrindas, o vyresniems žmonėms – pagrindinis vaistas. Daugybė žmonių skundžiasi nugaros skausmais – ar gydytojas skiria vaistų? Paprastai jis rekomenduoja stiprinti nugaros raumenis. Įrodyta, jog judesiu galima išgydyti 45 neuždegimines ligas. Dirbdama su vyresnio amžiaus moterimis pastebiu, jog jos vis dažniau rūpinasi savo sveikata ir geresne savijauta. Supratimas, jog jei nebūsi fiziškai aktyvus, nieko nedarysi, greitai apims tinginystė, o tai – tiesus kelias į depresiją, užsisėdėjimą ir senatvę, taip pat vis auga“, – kalbėjo J.Bartaškienė.
Kadangi pašnekovė ne tik sportuoja su senjorėmis, bet ir savaitgaliais keliauja po Lietuvą – Trečiojo amžiaus universitete skaito paskaitas, jose taip pat rekomenduoja rasti laiko apsilankyti baseine, išbandyti treniruotes, o, jei tik yra galimybių, bent savaitę per metus praleisti sveikatos centre, pasimėgauti sveikatinimo procedūromis.
Pašnekovės žodžiais, jei žmogus žiemą nesportavo, šiltasis metų sezonas – puikus metas pradėti treniruotes gamtoje. Paprasčiausia būdas tą daryti – žygiai su šiaurietiškomis lazdomis. Įrodyta, jog, pavyzdžiui, kelių valandų pasivaikščiojimas pajūriu padeda išvalyti odą, sinusus, pagerinti emocinę sveikatą. Dar vienas būdas daugiau judėti ir leisti laiką gryname ore – važinėjimas dviračiu pajūriu ar pušynais. „Nemažai manančiųjų, jog, norint būti fiziškai aktyviam, užtenka pavedžioti augintinį, tačiau taip nėra, nes svarbu judėti vienu ritmu, sustoti, pakvėpuoti, sulaikyti kvėpavimą, kad padidėtų plaučių tūris, o ne stebėti augintinį ar skubėti paskui jį“, – atkreipė dėmesį J.Bartaškienė.
Pašnekovė, pati mielai bet kuriuo metų laiku besiilsinti pajūryje, o sveikatos centre „Energetikas“ išbandžiusi specialistų rekomenduotą masažą, vandens procedūras baseine, perlines vonias ir kineziterapijos užsiėmimus pritaria: sveikatai – tiek fizinei, tiek psichologinei – pagerinti tikrai padeda sveikatostogos, kuomet derinamas poilsis ir stiprinama sveikata, o pajūris – puiki vieta tiek pasivaikščiojimams, aktyviam poilsiui, tiek sveikatinimo procedūroms.
Atvykus į sveikatos centrą „Energetikas“, sveikatos būklę, tinkamiausias procedūras net iš 150 padės išsirinkti čia dirbantys aukštos kvalifikacijos sveikatingumo specialistai. Konsultacijos metu gydytojas specialistas įvertins sveikatos būklę ir paskirs individualų gydymą, atskiras procedūras, kurios atliekamos prižiūrint medikams. Dauguma „Energetiko’’ gydytojų – plataus profilio specialistai, todėl su jais konsultuotis galima dėl įvairių su sveikata susijusių klausimų.
Norintiems sustiprėti po ligų ar atgauti jėgas, pailsėti, atsipalaiduoti rekomenduojami masažai, pavyzdžiui, sausas povandeninis, mankštos, perlinė vonia su levandų arba pušų ekstraktu, vandens procedūros – apsilankymas baseine ir saunoje, kineziterapijos užsiėmimai, aromaterapija ar muzikos terapija, purvo vonios, aplikacijos ar įvyniojimai.
Masažas suaktyvina kraujotaką, atpalaiduoja nervus ir raumenis, padeda sustiprinti imunitetą, pagerinti sveikatą. Norintiems jaustis energingesniems, pagerinti emocinę būklę, mažinti nuovargį ir stresą, kas taip pat svarbu stiprinant organizmo imuninę sistemą, tinka kineziterapija, įvairios mankštos, purvo vonios, kurios taip pat suaktyvina kraujotaką, stiprina imuninę sistemą.
Vieta – poilsiui ir geresnei savijautai
Sveikatos centras „Energetikas“ įsikūręs itin patogioje vietoje – vos 10 kilometrų iki Palangos centro ir tik 100 metrų iki Baltijos jūros – ši vieta įtiks ir išsiilgusiems kurorto šurmulio, ir ramybės paplūdimyje ar pasivaikščiojimų kopose.
Šiuo metu sveikatos centre vyksta Pavasario sveikatinimo programa: galima rinktis nuo vienos iki keturių nakvynių, keliolika įvairių procedūrų, žinoma, svečių laukia puikus maistas ir jauki nakvynė atnaujintuose kambariuose, atvykusiems taip pat siūlomas švediško stalo maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienės.
Šviesiuose standartiniuose kambariuose paruošta viskas, ko reikia puikiam komfortiškam poilsiui, o liukso numeriuose svečių laukia du atskiri kambariai miegui bei poilsiui. Sveikatos centre veikia baseino ir saunos erdvė, vaikų žaidimų aikštelė, galima pažaisti biliardą, tenisą ir krepšinį, atskirame korpuse įrengtas modernus SPA centras.
SPA centre „SPA Amber Palace“ svečių laukia pramogos baseino ir pirčių komplekse. Baseinas su povandeninėmis ir masažinėmis srovėmis grąžins jėgas, pakels nuotaiką, sustiprins sveikatą, o nuovargį akimirksniu užmiršite pasikaitinę saunoje, infraraudonųjų spindulių ar turkiškoje pirtyje. Įvairios SPA procedūros, pavyzdžiui, sausas povandeninis masažas, kūno šveitimas ar įvyniojimas su braškėmis, šiltų aliejų vonelė rankoms su medetkomis arba levandomis, veido masažas baltąja gintaro pudra – grožiui ir gerai savijautai puoselėti.
Atstatyti prarastas jėgas ir geriau jaustis padeda ir natūralūs sveikatos gerinimo šaltiniai: palankus mikroklimatas, švarus oras, gražūs gamtos vaizdai. Saulės spindulių vonios, gaivus ir švarus pajūrio oras, šiltas ir sausas pušynų oras – puiki sveikatinimo priemonė, o reabilitacijos centras „Energetikas“ – įsikūręs sveikatai palankių sąlygų apsuptyje: visai šalia jūros ir pušynų apsuptyje.
Buvimas pajūryje gydo
Moksliniai tyrimai taip pat patvirtina: jūros bangų mūša teigiamai veikia žmonių smegenis, plūduriavimas vandens paviršiuje atpalaiduoja kūną, pagerina širdies darbą, suaktyvina kraujotaką, pajūrio oras – prisotintas organizmui būtino jodo, bromo, natrio, jame gausu neigiamų jonų, padedančių lengviau įsisavinti deguonį.
Pagerėja žmonių, laiką leidžiančių pajūryje, medžiagų apykaita, nuotaika, žmogus jaučiasi žvalesnis. Jūros vandenyje gausu kalcio, kalio, magnio, natrio, chloro, silicio – šie mikroelementai būtini kiekvieno žmogaus organizmui. Pasivaikščiojimas prie jūros bet kokiu oru padeda išvalyti odą, sinusus, pasikeičia bendras organizmo tonusas, miegas, normalizuojasi nervų sistema, pagerėja raumenų būklė ir nuotaika.
„Pakeitę aplinką, pailsėję žmonės patiria daugiau laimės, malonumo jausmo, pasikrauna geros energijos – svarbiausia bent kuriam laikui atsiriboti nuo įprastos aplinkos ir būti fiziškai aktyviems“, – mano pašnekovė.
Laikas, praleistas pajūryje, pagerina psichoemocinę žmogaus būklę, kuri turi įtakos ir fizinei sveikatai. Vaikščiodamas pajūriu kone kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, bent kuriam laikui pamiršta negalavimus ar sunkumus.
Pradėti sportuoti – ne vėlu
Kai kurios moterys kartu su J.Bartaškiene sportuoja daugiau kaip dvidešimt metų. Ne tik dėl geresnės fizinės sveikatos, bet ir emocinės: treniruotės – puiki proga susirasti bendraminčių. „Bendraudamos moterys atranda naujų veiklų. Vienos pradeda šokti, kitos plaukti – draugystė, buvimas kartu su bendraminčiais, bendravimas – ypač svarbus vyresniame amžiuje, ir jo labai trūksta. Žmonės vis labiau vertina galimybę pabendrauti, pasidžiaugti, pasiguosti ar apsikabinti. Tai yra šių laikų būtinybė ir sykiu – prabanga“, – kalbėjo pašnekovė.
Kai kurios moterys sportuoti pradeda sulaukusios 50 ar 70 metų, todėl treniruotėse J. Bartaškienė derina jogos, tempimo pratimus, įtraukia šokių judesius – viskas tam, kad raumenys kuo labiau sutvirtėtų, tačiau moterys per daug nepervargtų.
Kaip juokavo J.Bartaškienė, didžiausias jos pastangų įvertinimas, kuomet medikai 75–80 metų moterį pagiria, jog jos kūnas vis dar tvirtas. „Tikrai žinau, jog fizinis aktyvumas ne tik padeda sumažinti lėtinių ligų tikimybę, bet ir vyresniame amžiuje išlikti lankstiems, judriems, ilgiau gyventi savarankiškai. Žinoma, sveikata būtina rūpintis ištisus metus: sveikai maitintis, kasdien judėti, skirti sau pakankamai dėmesio, atsisakyti blogų įpročių“, – pabrėžė pašnekovė.
Buvimas pajūryje padeda įveikti nerimą ir stresą, pagerinti sveikatą, tad šiltasis metų laikas – puikus metas pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiais, pasidžiaugti saule, jūros bangomis ir pajūrio pušynais.