Nelaukia, kol liga įsismarkuos
Simona iš tų žmonių, kurie net ir niekuo nesiskundžiant, sistemingai atlieka profilaktinį sveikatos patikrinimą, bendrus kraujo tyrimus. O štai sunegalavus ir sužinojusi to priežastį, S.Nainė tikino greičiau pasveikstanti.
„Apžiūri šeimos gydytojas, padaro reikalingus tyrimus ir paskiria efektyviausią gydymą. Taip vietoj savaitės ar daugiau laiko lovoje, „ant kojų“ atsistoju per keletą dienų“, – naujienų portalui lrytas.lt kalbėjo Simona.
Ji – itin veikli moteris, tačiau stengiasi nepasiduoti stresui ir atrasti balansą tarp darbų ir poilsio.
„Galbūt, ne visada pavyksta taip, kaip norėčiau, bet tikrai negaliu skųstis. Dirbu mėgstamą darbą ir pati nusistatau, kiek savęs atiduodu visai veiklai“, – kalbėjo S.Nainė.
Pastaruosius metus daug dėmesio skiriama COVID-19 pandemijai. Moteris prisiminė, kad šis virusas jos šeimą buvo pakirtęs tik pandemijos pradžioje.
„Paskutiniais metais susirgimų neturėjome. Ir tuo džiaugiuosi“, – tarstelėjo ji.
Šaltuoju metų laiku daug dėmesio skiriama imuniteto stiprinimui. S.Nainė mąstė, kad kartais žmonės vartoja vitaminus, kurių net nereikėtų.
„Su vitaminais, manau, žmonėms taip pat nereikėtų persistengti. Man atrodo, kad geriausia būtų pasidaryti kraujo tyrimą, kuris parodytų kokių vitaminų galbūt trūksta ir tik tada imti juos vartoti. Geriausia, manau, neužsiimti savigyda“, – pasakojo Simona.
Moteris paskutinius kelis metus savo sveikatą patiki Vilniuje, Užupyje, įsikūrusiai „P9 Klinikai“. Čia ji sveikatą tikrinasi profilaktiškai ir į specialistus kreipiasi, kai pasijaučia prastai.
„Čia išties labai malonus personalas, jauki aplinka ir, svarbiausia, kad ten dirba žmonės, išmanantys savo darbą. Viską aiškiai ir nuodugniai išaiškina“, – džiaugėsi verslininkė.
Su gydytojo rekomendacija „P9 Klinikoje“ Simona yra išbandžiusi ir vitaminų lašelinių terapijas.
„Jas paskiria gydytoja tada, kai reikia. Iš pradžių įvertina būklę, atlieka tyrimus. Jei gydytoja pasako, kad reikia, tuomet naudojuosi šia galimybe. Ir kiek turėjau paskirtų vitaminų lašelinių terapijų, visas gydymas buvo efektyvus. Tiek nuo peršalimo ligų, tiek nuo perpūtimo“, – kalbėjo Simona.
Kamavo uždegimas
Ji prasitarė, kad neseniai sirgo tarpšonkaulinių nervų uždegimu, kurį greitai pavyko išgydyti būtent su teisingai parinktu gydymu.
„Toks peršalimas atsitinka tuomet, kai pertraukia skersvėjai ar peršali. Man tai pasikartoja dažnai. Tuomet jaučiu didelį skausmą net kvėpuojant, sunku judėti. Gydymas priklauso nuo to, kaip stipriai susergama šia liga“, – sakė Simona.
Ligą sąlygoja daug veiksnių
„P9 Klinikos“ vidaus ligų gydytoja Augustė Urbutė tėigė, kad tarpšonkaulinių nervų uždegimą lemia daugybė priežasčių. Šią ligą, pasak gydytojos, gali sąlygoti buvusios krūtinės ląstos operacijos, buvusios traumos. Dažnai šia liga galima susirgti po intensyvių krūvių buityje, kai patempiami krūtinės ląstos, pečių ar nugaros raumenys. Taip pat ši liga gali pasireikšti, kai yra stuburo patologija ar po infekcinių ligų, pavyzdžiui, herpeso sukelta juosiančioji puslelinė, kuri pažeidžia šiuos nervus.
„Iš stuburo išeina poriniai nervai, kurie eina palei šonkaulių eigą aplink krūtinės ląstą link krūtinkaulio. Atsiradus šių nervų uždegimui, tai yra vadinama tarpšonkauline neuralgija“, – kalbėjo gydytoja A.Urbutė.
Svarbu išsiaiškinti priežastį
Gydymas, pasak gydytojos, priklauso nuo to, kas buvo šios ligos sukėlėjas.
„Jei nervų uždegimą sukėlė buvusi operacija, mechaninis nervo pažeidimas, tai tokiu atveju reikia šalinti pačią priežastį. O jei susergama, kaip atsitinka dažniausiai, po intensyvaus krūvio, kai atsiranda raumenų patempimai, tokiu atveju gydymas yra trumpesnis. Dažniausiai užtenka kelių dienų.
Pats nemaloniausias šio nervo uždegimas yra, kai lieka po herpes viruso sukeltos infekcijos. Po jos uždegimai linkę kartotis visą likusį gyvenimą. Žmonės su krūtinės ląstos skausmais judant ar kvėpuojant susiduria nuolat pablogėjus sveikatos būklei“, – pasakojo „P9 Klinikos“ vidaus ligų gydytoja.
Pasak A.Urbutės, šios ligos priežastimi, kaip skersvejį ar peršalimą žmonės linkę įvardinti, kai atsiranda raumens pažeidimas ir spaudžiamas nervas. Tokiu atveju formuojasi nervų uždegimai.
Kadangi šią ligą dažniausiai sukelia raumenų pakitimai, buitinės traumos, ekstremalus sportas, fizinis krūvis, gydytoja patarė įsivertinti savo gyvenimo būdą ir vengti tokių persitempimų.
„Svarbu stiprinti nugaros raumenis, kad jie nebūtų silpni ir nedidelis krūvis nepakenktų, neprasidėtų tarpšonkaulinės neuralgijos. Taip pat pabandyti išvengti infekcijų, po kurių gali likti nervų pažeidimai“, – sakė A.Urbutė.