Vienintelė Lietuvoje vieta, skirta rinktis LGBTQ+ bendruomenei, jau 15 metų yra ne tik pasilinksminimo vieta, bet ir žmogaus teisių gynimo bastionas. Deja, panašu, kad šiuo metu klubo veiklos tęstinumui kyla rimta grėsmė. 2019 m. UAB „Tavela“ pateikė prašymą keisti virš „Soho“ esančių ofisų paskirtį ir įrengti ten gyvenamus butus – ir jų prašymas buvo patenkintas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) priėmė sprendimą, kad naktinio klubo veikla niekaip netrukdys virš jo įsikūrusių 13-os butų gyventojams. Tuo tarpu statytojo architektai MB „Vilniaus architektai“ priėmė sprendimą gyventojus nuo naktinio klubo skleidžiamo triukšmo apsaugoti viso labo 3 paketų langais.
„Mes puikiai supratome, kad tokios garso izoliacijos tikrai nepakaks, patys samdėme nepriklausomą įmonę, kad ji išmatuotų garso lygį, tačiau mūsų argumentai neveikė nei NVSC, nei UAB „Tavela“, nei, galiausiai, teismų,“ – sako „Soho“ savininkas Artur Tyškevič. Pasak jo, net ir patys naujųjų butų savininkai teisme tikino, kad po jų namais veikiantis LGBTQ+ bendruomenę suburiantis klubas nekelia jokių problemų.
Trejus metus trukę teismų procesai, rodos, baigėsi šių metų kovą – klubui „Soho“ nepavyko įrodyti, kad virš jo butai įrengti nesilaikant galiojančių higienos normų. Pasak NVSC, Vilniaus miesto savivaldybės, architektų MB „Vilniaus architektai“, UAB „Tavela“ ir teismų – naktinio klubo veikla gyventojams netrukdo ir butuose triukšmo lygis yra leistinas.
Rodos, čia temą būtų galima baigti, tačiau nepraėjus nei dviems dienoms po galutinio teismo sprendimo, NVSC lyg ir netikėtai sulaukė skundo – viena virš „Soho“ esančio buto savininkė pasiskundė, kad iš klubo sklindantis triukšmas jai trukdo miegoti. Tiesa, dar tebevykstant teismams, tos pačios buto savininkės atstovas tvirtino, kad triukšmo nėra ir gyventojams klubas niekaip netrukdo.
NVSC atlikus garso matavimus, jų išvados jau labai skyrėsi nuo tų, kurios buvo padarytos prieš teismų maratoną – klubui „Soho“ nurodyta gerokai mažinti garsą, o tai nelabai įmanoma, turint omenyje, kad naktinis klubas nėra tas pats, kaip, pavyzdžiui, knygų klubas.
„Ėmėme domėtis garso izoliavimo galimybėmis, tačiau preliminariais skaičiavimais mums tai atsieitų apie 100 000 eurų,“ – sako „Soho“ savininkas A. Tyškevič. Ir tai išlaidos, kurios turėjo būti įtrauktos į sąmatas įrengiant butus ir dengiamos UAB „Tavela“, o ne 15 metų veikiančio klubo, bandžiusio net teismų keliu įrodyti, kad tokia garso izoliacija yra būtina.
Galiausiai dėl NVSC tyčinio ar netyčinio aplaidumo, atsainaus Vilniaus miesto savivaldybės požiūrio, klubui „Soho“ šiuo metu vėl tenka kreiptis į teismą ir bandyti išsaugoti ilgametę LGBTQ+ bendruomenės susibūrimo vietą.