Sostinėje išdalyti „Lietuvos garbės“ apdovanojimai

2022 m. kovo 12 d. 00:06
Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, sostinėje įvyko jau tradicija tapę TV3 televizijos rengiami nacionaliniai apdovanojimai „Lietuvos garbė“. Jau septynioliktus metus iš eilės čia apdovanojami paprasti, skirtingai nuostabūs Lietuvos žmonės, kurie daro nepaprastus darbus. Ir nors savęs herojais jie nepavadintų, kiekvienam lietuviui jie yra ne tik pavyzdys, bet ir paskata elgtis taip, kad visiems savo šalyje gyventi būtų dar jaukiau.
Daugiau nuotraukų (52)
Nacionaliniuose apdovanojimuose žiūrovai išgirdo net 6 širdį veriančias, o kartu ir pasidžiaugti kviečiančias istorijas, kurios įkvepia tikėjimo, kad nors ir esame maža šalis, tikrai esame didelių žmonių šalis. O paskutinė, 7-oji istorija, šį vakarą tapo ypatinga. Apdovanojimą atsiėmė vienas žmogus, tačiau per pastarąsias savaites įrodėme, kad jo vertas kone kiekvienas lietuvis.
METŲ PILIETIŠKUMAS – Petras Matižonokas
Praėjusių metų lapkritį Petras padarė nepaprastą žygdarbį, tapusį įrodymu, kad abejingumas gali pražudyti, o rūpestis – nugalėti viską. Ant geležinkelio pervažos pamatęs sustojusį ir iš vietos negalintį pajudėti vilkiką, Petras ne tik nenusisuko, bet ir suskubo padėti. Išvydęs žalią šviesoforo signalą, kuris reiškia, kad netrukus iki pervažos atvažiuos traukinys, Petras darė viską, kad užkirstų tam kelią.
Išsitraukęs žibintą ir atsistojęs prie vilkiko, jis iš visų jėgų ėmė juo mojuoti, šitaip atkreipdamas dėmesį į gresiančią nelaimę. Traukinio mašinistas pastebėjo Petrą ir jam pavyko sustabdyti traukinį – nelaimės išvengta vos per plauką. Petras išgelbėjo nepažįstamus žmones bei padėjo išvengti didžiulės ekologinės nelaimės. Tačiau pats to žygdarbiu nevadina – tik eiliniu pilietišku poelgiu, kaip, jo galva, turėtų elgtis visi.
METŲ DRĄSA – Lukas Liutkus
10-metis Lukas užaugęs svajoja gelbėti žmones – nori tapti gaisrininku. O jo noras padėti matomas jau dabar. Gruodį su geriausiu draugu Pauliumi Lukas nerūpestingai laiką leido lauke.
Netrukus jie nubėgo prie tvenkinio – iš pažiūros storu ledo sluoksniu užklotas tvenkinys paviliojo patikrinti ledo stiprumą.
Tačiau vos po kelių sekundžių Paulius paniro į stingdantį vandenį. Lukas nedelsiant puolė kviesti pagalbos, o niekam aplink neatsiliepus, draugą gelbėti drąsiai ėmėsi pats. Luko dėka, Pauliaus mama dabar braukia džiaugsmo ašaras – ant plauko kabėjo ne vieno, o net dviejų vaikų gyvybė.
METŲ RYŽTAS – Marius Bložė
Savanorystė – užkoduota Mariaus kraujyje. Jis ne tik padeda gelbėjant Lietuvos žmonių gyvybes, bet inicijuoja ir organizuoja paramą Ukrainos piliečiams. O jaunųjų šaulių sąjungoje rengia pirmosios pagalbos kursus.
Marius įsitikinęs – jis žmonėms gali būti naudingas, o didžiausias jo tikslas – tapti gydytoju. Į mokyklą jaunuolis keliauja su dviem kuprinėmis. Vienoje – mokslams reikalingi daiktai, kitoje – medicinos priemonės.
Po pamokų jis savanoriauja Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotyje, o prireikus, nieko nelaukęs, vyksta pas nukentėjusį – net ir viduryje pamokų. Marius ir jo pilietiškumo suvokimas yra pavyzdys visiems jauniems žmonėms.
METŲ ATRADIMAS – Rytis Maskeliūnas ir Modupe Odusami
Alzheimeris – labai menkai pačioje pradžioje pastebima, tačiau kartu – labai baisi liga. Ankstyvas diagnozės nustatymas gali prisidėti prie ilgesnio visaverčio gyvenimo.
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai – Rytis Maskeliūnas ir doktorantė Modupe Odusami – sukūrė algoritmą, kuris ankstyvoje stadijoje leidžia diagnozuoti Alzheimerio ligą.
Algoritmas beveik 100 proc. tikslumu atskleidžia paveiktas smegenis ir yra tarsi pagalbinis įrankis medikams. R. Maskeliūno ir M. Odusami darbas gali tapti viltimi visiems šia liga sergantiems žmonėms, o kartu – galimybe kokybiškai ir pilnavertiškai gyventi ilgiau.
METŲ LIETUVOS ŠVYTURYS – Eivanas Maksvytis
Pasaulis atviras ir kupinas galimybių, bet Eivanas džiaugiasi grįžęs į Lietuvą ir galintis kurti čia, namuose. Nuo pat vaikystės technika ir kompiuteriais susidomėjęs Eivanas užaugęs sulaukė pasiūlymo dirbti Švedijoje, „Ericsson IT“ korporacijoje.
Tačiau namuose, Lietuvoje, jis visuomet jautėsi geriausiai, o grįžęs į Lietuvą, Šilutę, Eivanas čia įkūrė robotikos laboratoriją. Robotika – brangus mokslas, bet Eivanas galimybę mokytis užtikrina visiems.
Jei moksleivis yra talentingas, bet neišgali mokytis robotikos, Eivanas dės visas pastangas, kad jam šią galimybę suteiktų. Eivanas – „Lietuvos Švyturys“, kuris savo užsidegimu, energija ir prasmingais darbais nušviečia savo kraštą pačia ryškiausia šviesa. Eivaną apdovanojo pagrindinis renginio partneris „Švyturys nealkoholinis“.
METŲ ATSIDAVIMAS – Rimantas Marmantavičius
Karo policininkas Rimantas įsitikinęs – meilė tėvynei nepamatuojama ir neskaičiuojama valandomis, praleistomis tarnyboje.
Paramediko kvalifikaciją turintis ir įvairiose misijose su Šaulių sąjunga dirbantis vyras visuomet pasiruošęs padėti – net ir nusivilkęs uniformą, jis nenustoja ginti ir saugoti tėvynės. 2016 m. Rimantas sustabdė žmogų, kuris savo noru ketino pasitraukti iš gyvenimo, o prieš 4 metus su kolega išgelbėjo neblaivaus vairuotojo gyvybę.
O praėję metai lemtingais galėjo tapti motociklininkui – Rimantas išgelbėjo į avariją patekusį vyrą. Jei ne Rimantas, galbūt du baikerio vaikai būtų likę našlaičiais… Visi Rimanto išgelbėti žmonės gavo neįkainojamą dovaną – antrą šansą gyventi, o didvyriški jo poelgiai įkvepia ir aplinkinius.
METŲ INICIATYVA – Aurimas Mockus
Pastarosiomis savaitėmis paprasti Lietuvos piliečiai stipriai prisideda prie to, kad nuo karo siaubo bėgantys ukrainiečiai rastų, kur prisiglausti. Vienas jų – Aurimas Mockus.
Jis – žmogus, kuris yra neabejingas kito skausmui. Būdamas sąmoningu piliečiu, išgirdęs žiaurią žinią apie prasidėjusį karą Ukrainoje, Aurimas neliko abejingas ir ėmėsi veiklos. Subūręs bendraminčių komandą, į Kijivo sritį jis vežė medicininę pagalbą, šarvines liemenes, kurą ir kitas būtiniausias priemones. O visa tai nuvežus, jam ir jo komandai svarbiausia tapo evakuoti ukrainiečius bei saugiai atgabenti juos į Lietuvą.
Šitaip iš Kijivo srities į Lietuvą jiems pavyko parsivežti net 16 ukrainiečių. Aurimas didžiuojasi būdamas lietuviu, o šiuo laikotarpiu Ukrainai padeda ne jis vienas. Todėl Aurimo apdovanojimas primena, kad tokio paties yra vertas kiekvienas lietuvis.
„Lietuvos garbės“ šventė tapo šviesuliu mūsų kitokioje kasdienybėje. Ir nors šiandien Lietuvoje džiaugėmės savo herojais, renginio metu nenusigręžta ir nuo to, kas vyksta visai netoli – žiūrovai visa savo širdimi buvo su tais, kurie kovoja už laisvę Ukrainoje.
Apdovanojimų metu garsiausi šalies veidai skyrė savo pasirodymus ir palaikymą ne tik Lietuvai, bet ir Ukrainai.
Renginyje ukrainietiškai uždainavo „Sisters on Wire“, Stanislavas Stavickis-Stano pasirodė kartu su ukrainiete mergaite Alana, o „LT United“ perdainavo savo žymųjį kūrinį taip, kad jis taptų palaikymo Ukrainai daina.
Taip pat renginyje pasirodė ir kitos scenos žvaigždės – Justinas Jarutis, Jessicha Shy, lietuviškai uždainavęs „X faktoriaus“ nugalėtojas Antoine Wend bei daugelis kitų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.