Lietuvos nacionaliniam transliuotojui M.Tyla siūlo kreiptis į Europos transliuotojų sąjungą (angl. EBU) su reikalavimu, kad Rusija nedalyvautų „Eurovizijoje“. Pasak prodiuserio, toks noras – pagrįstas, kadangi LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė yra ir Europos transliuotojų sąjungos vykdomosios valdybos narė.
Savo mintimis vyras pasidalijo socialiniame tinkle „Facebook“.
„Eurovizija“ ir Rusija
Reaguojant į šių dienų įvykius, LRT galėtų kreiptis į EBU su reikalavimu, kad Rusija nedalyvautų „Eurovizijoje“. Nes jau puikiai žinome, kaip jie bandytų politizuoti savo dalyvavimą.
Suprantame, kad tai nebūtų kažkokios super sankcijos, bet žinant jų pakazuchą, tai jiems būtų geras bizūnas. Na, o jei EBU nerastų būdo atsisakyti kelių rusiškų milijonų, tai būtų galima ir pasakyti, kad jei Rusija dalyvaus, mes – Lietuva – nedalyvausim.
Monika Liu, tikrai linkiu tau sėkmės Italijoje, bet jei taip nutiktų, kad šiais metais neišeitų ten nuvykti, tai tave Lietuva tikrai nusiųstų pirmu numeriu kitais metais. Monika Garbačiauskaitė-Budrienė – jei aš klystu, atleiskit. Bet, manau, LRT turėtų parodyti iniciatyvą ir pakviesti kitas šalis prisijungti!“, – skelbė jis.
Naujienų portalui lrytas.lt pavyko susisiekti su M.Tyla, kuris antrino, jog „Eurovizija“ jau seniai yra ne tik geriausios dainos konkursas.
„Eurovizijoje“ teko būti ne vieną kartą. Puikiai matėme, kad postsovietinėms šalims šis konkursas yra ir politikos dalis. Ir labai didelė. Propagandinės žinutės buvo nešamos ne vieną kartą ir ne vienais metais. Teko būti ir Maskvoje, kuomet ten vyko šis konkursas. Tik, galbūt, tuomet tai taip nesijautė, nes ir mūsų santykiai buvo kiti.
Vis dėlto, kiekvienais metais situacija darėsi vis įtemptesnė. Manau, jog šiuo metu kartu su šalimi-agresore dalyvauti renginiuose bei konkursuose būtų labai nekorektiška kenčiančių šalių atžvilgiu.
Kiti bando sakyti, kad Ukraina jau patvirtino savo dalyvius konkurse (Ukrainai šiemet „Eurovizijoje“ atstovaus grupė „Kalush Orchestra“, red. past.) – taip, jie patvirtino, kas laimėjo. Bet manau, jaučiu, kad gali iškilti klausimas: ar kariaujančios šalys šiandien gali susitikti kokiame nors konkurse? Bet koks konkursas yra savotiškos šalių varžybos, o kai kam tai yra ir karo dalis“, – lrytas.lt komentavo M.Tyla.
Prodiuseris prisiminė, jog Ukrainos ir Rusijos nesutarimai šiame konkurse ypač išryškėjo 2017-aisiais, kai Ukrainoje vykusioje „Eurovizijoje“ buvo uždrausta pasirodyti Rusijos dainininkei. M.Tyla savo ausimis girdėjo, kai po pirminio Rusijos konflikto su Ukraina 2014-aisiais buvo nušvilptos ir į konkurso finalą patekusios Rusijos atlikėjos.
Vyras išskyrė, kad būtini ne tik išoriniai, bet ir vidiniai pokyčiai.
„Galime sakyti, kad kultūra ir menas neturi būti surišti... Šiuo atveju, atsižvelgiant į tai, kas dedasi dabar, tai yra tiesiog mano asmeninė nuomonė. Kultūros ir meno žmonės galbūt mąsto kitaip, tačiau jie elgiasi pagal savo šalies nurodymus, sąlyginai pataikauja tam, jog išgyventų. Kol jie viduje nesukils, nepasakys griežtesnio žodžio – nieko nebus.
Taip, dėl to gali atsirasti aukų, įvykti daug negerų dalykų, bet kitaip šito teroro mes tikriausiai niekada nesustabdysime“, – pasakojo M.Tyla ir pridūrė, jog Rusijos žiūrovai konkursą stebės nepriklausomai nuo to, ar jų šalis ten dalyvaus, ar ne.
Visgi, kitų šalių reakcija Rusijos atžvilgiu daugeliui šios šalies piliečių galėtų tapti savotiška paskata kritiškiau pažvelgti į situaciją.