Palūšė jau kurį laiką vadinama mažąja Nida. Kaimelis unikalus savo užliūliuojančia gamta, ramybe, čia pat telkšo Lūšių ežeras, susijungiantis su kitais ežerais. Palūšėje stūkso ir garsioji medinė Šv.Juozapo bažnyčia, kurios varpinė buvo pavaizduota 1 lito banknote. Nors turizmas čia visada buvo populiarus – atvykėliai važinėdavo dviračiais, išsinuomodavo baidarę, vandens dviratį ar valtį, tačiau pramogų išties labai trūko, tad jaunimas retai kada pasirinkdavo atostogas Palūšėje.
Patikėjo išskirtiniu gamtos grožiu
Jos atgijimo istorija prasidėjo 2019-aisiais. Tuomet A.Barniškis-Blėka ieškojo festivaliui „Galapagai“ naujos vietos. Įprastai šis festivalis vykdavo Zaraso ežero saloje, tačiau tuo metu joje vyko remonto darbai, tad vietos teko pasidairyti aplink kitus nedidelius miestelius, apsuptus gamtos.
„Pamenu, susitikau su Ignalinos savivaldybės atstovais, kurie norėjo, kad ten organizuotume festivalį. Ir netyčia pravažiavome Palūšę. Niekada nebuvau joje buvęs. Atrodė kurortinis, gražus miestelis. Neradome niekaip tos vietos festivaliui ir aš pravažiuodamas pro Palūšę pastebėjau tokią pievą, kuri man pasirodė tinkama. Ji buvo privati nuosavybė, tad bandėme derinti su tų žemių savininkais. Ir kažkaip visi susikalbėjome“, – prisiminė Algirdas.
Pro jo akis nepraslydo Palūšės valtinė, kuri matyti nuo pagrindinio kelio. Šalia – naujai renovuotas pastatas valtims, palei kurį išsidėsčiusios įvairiausios valtys.
„Paklausiau žmonių, kas čia vyksta. Tačiau man pasakė, kad praėjo tie laikai – turizmo ir verslo prasme niekam netinka ši vieta. Aš tuo netikėjau. Iškart pamačiau kultūrinę erdvę, potencialą“, – kalbėjo vyras.
Valtinę atrado ryškiausios žvaigždės
Netrukus Algirdas išsinuomavo Palūšės valtinę. Iš pradžių tai buvo viena iš festivalio „Galapagai“ scenų. Iš minėtosios pievos muzikos mylėtojai ją galėjo pasiekti vandens transporto priemone. Tuomet ant ežero išdygo plaukiojanti scena, į kurią Algirdas pradėjo kviestis įvairiausius Lietuvos ir užsienio atlikėjus.
Ligi šiol šią sceną aplankė tokios muzikos žvaigždes kaip Justė Arlauskaitė-Jazzu, Vidas Bareikis, „Baltasis Kiras“, grupė „The Roop“, Alina Orlova.
„Jau per pirmus metus pamatėme, kad žmonės nori kultūrinių renginių“, – džiaugėsi Algirdas.
O ir patys atlikėjai į Palūšę traukia ne tik pakoncertuoti, bet ir pailsėti ar pasisemti kūrybinių idėjų.
„Ir dideli, ir maži atlikėjai čia atranda daugiau vietos savo kūrybai. Turiu atlikėjų kontaktus, su jais dirbu. Iš pradžių, jiems reikėjo įrodyti, kad čia puiki vieta, o dabar Jazzu ir kiti čia kasmet atvyksta. Justė yra minėjusi, kad vienas iš geriausių koncertų vyksta mūsų valtinėje. Tai artima atlikėjams vieta“, – pasidžiaugė jis.
Kadangi Palūšės valtinės scena įsikūrusi ant ežero, Algirdui ne kartą teko pasukti galvą dėl iškrečiamų gamtos išdaigų.
„Tenka ir tvirtinti labiau sceną... Bet, įpratome“, – nusijuokė jis.
Užmojai – patys didžiausi
Kelis metus rengęs koncertus, Algirdas nesėdėjo sudėjęs rankų. Praėjusią vasarą jis nusprendė plėstis ir atvykstantiems pradėjo siūlyti apsigyventi „Palūšės kopos“ nameliuose ar skaniai pavalgyti restorane.
„Atvažiuodavo žmonės iš kitų miestų, džiaugdavosi veikla, tačiau jiems trūkdavo nakvynės vietų. Ieškojome vietos, kur galėtų žmonės apsigyventi kelioms paroms. Suradome erdvę, kurioje, kartu su partneriu, įkūrėme apartamentus ir restoraną“.
Palūšė atgijo šiltuoju sezonu, tačiau A.Barniškis-Blėka norėjo, kad ją turistai lankytų visais metų laikais. Šį sezoną „Palūšės kopoje“ organizuojamos taip vadinamos grupinės darbostogos – vyksta veiksmo stovyklos, kuriose galima derinti darbą ir pramogas Palūšėje.
„Visą gyvenimą sieju su muzika, tad ir buvo ta mintis, kad susijungtų gamta ir muzika“, – šypsojosi Algirdas.
Algirdas sako, kad idėjų tiek daug, kad paroje tiesiog trūksta laiko.
„Planai labai dideli. Turiu ir didelių partnerių, kurie anksčiau savo vaikystę leisdavo čia. „Palūšės kopa“ yra pagrindinis mūsų tikslas. Stengsimės įvesti sporto, meno ir net sveikatingumo, o gal net maisto ir gėrimų degustacijų klubą“, – sakė jis.
Idėjas palaiko vietiniai
Palūšė turi stiprią bendruomenę. Kurortiniame kaimelyje gyvena vyresnio amžiaus žmonės. Algirdas prisiminė, kaip prieš organizuojant koncertus, nusprendė užeiti pas kiekvieną ir pasiteirauti, ar šie sutinka, kad savaitgaliais visas kaimelis skambės nuo muzikos.
„Mes pranešėme, kad bus daug muzikos ir triukšmo. Nežinojau, ką užėjęs į namus sutiksiu. Turėjau vienoje kišenėje ausų kamštukus, kitoje – saldainių. Man buvo keista ir stebino, kad visi žmonės sutartinai tik džiaugėsi“, – sakė jis.
Prieš pat šventes A.Barniškis-Blėka planuoja kalėdiškai apšviesti kaimelį. Visi bendruomenės nariai tik palaiko kylančias idėjas.
„Tokių koncertų vietiniai tikrai nematė. Nors senbuviai kalba, kad labai seniai Palūšę aplankydavo turistai iš Rusijos, buvo daug linksmybių. Tad, manau, jie išsiilgo to“.
Atrado gyvenimą kaime
Pats Algirdas visada save laikė miesto, asfalto žmogumi. O dabar net ir artimiausi draugai stebisi, kad vyras pusę savaitės praleidžia Palūšėje.
„Man norisi būti Palūšėje, gamtoje. Atradau visus gamtos privalumus. Net ir pačiam keista, kaip mane tai paveikė. Jei anksčiau man būdavo smagiau būti didmiesčiuose, tai dabar gyvenime atsirado balansas. Gyveni ten, kur dirbi.
Galiu pasakyti, kad per tuos ketverius metus nekilnojamas turtas Palūšėje pabrango 30 procentų“, – šypsojosi jis.