Algis Kriščiūnas: „Savo mamai per Kalėdas dovanosiu žinias, ne daiktus“

2020 m. lapkričio 27 d. 09:48
Nenumaldomai artėja gruodis, kuomet visiems galvas susuks kalėdinių dovanų paieškos artimiesiems ir draugams. Šios šventės bus kiek kitokios dėl COVID-19 pandemijos – ne visos šeimos galės susiburti prie vieno vaišėmis nukrauto švenčių stalo. Tačiau net ir Kalėdas švenčiant virtualiai, daugelis neatsisako idėjos dovanoti.
Daugiau nuotraukų (2)
Projektas „Prisijungusi Lietuva“ kviečia prisijungti prie kalėdinės iniciatyvos #DovanokŽiniasNeDaiktus, kurios metu gyventojai raginami atsisakyti daiktinių dovanų ir vietoje jų artimuosius paskatinti įgyti naujų žinių nemokamai.
„Viso projekto laikotarpiu pastebėjome, kad nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių į skaitmeninio raštingumo mokymus atvyksta po to, kai juos užregistruoja jų artimieji – vaikai ir anūkai. Tai natūralu, nes vyresniame amžiuje neretai pritrūksta motyvacijos pradėti mokytis naujų dalykų.
Turime ne vieną atvejį, kai į užsiėmimus atvykę vyresni gyventojai prasitarė, kad baiminasi, jog išmokti naujų dalykų jiems nepavyks, o atėjo tik dėl to, kad vaikai įtikino. Tačiau pabandžius prisėsti prie kompiuterio jų baimė virsdavo atradimo džiaugsmu. Ir už tokį paskatinimą jie būdavo labai dėkingi savo šeimos nariams“, – apie tai, kaip kilo iniciatyvos mintis, pasakoja asociacijos „Langas į ateitį“ informavimo ekspertė Birutė Stanevičienė.
Mamai šiemet dovanos galimybę mokytis
Žinomas menininkas, dailininkas ir fotografas Algis Kriščiūnas, tapęs iniciatyvos veidu, sako, kad pritaria pagrindinei jos idėjai, mat dovanoti daiktai pasimeta, sulūžta, tampa nebemadingi, o žinios lieka ilgam.
„Žinios palengvina gyvenimą ar net atveria kelius naujoms galimybėms ir patirtims. Todėl ir nutariau savo mamą užregistruoti į skaitmeninio raštingumo mokymus. Ji mato, kaip tėtis kasdien naršo internete, ir jam pavydi. Gana pavydėti, laikas išmokti – tam nebus geresnio meto nei dabar, kai pasaulį sustoti privertė karantinas“, – pasakoja jis.
Nepaisant karantino ir pandemijos, menininkas šiemet siūlo neatsisakyti idėjos savo artimuosius nustebinti kalėdine dovana, nes svarbi ne pati dovana, o dėmesys ir rūpestis šeimos nariais.
„Neleiskime Covidui „pagrobti“ Kalėdas. Parodykime savo artimiesiems, bičiuliams ar žmonėms, kurie mums svarbūs, kad jie mums rūpi. Sakysite neturite tiek pinigų? Tačiau dovanos vertė yra ne jos kainoje, kaip kad kai kurie galvoja, o nuoširdume. Ir visai nesvarbu, kur dovanas perkame ar kuriame jas patys, o gal užregistruosime mylimus žmones į skaitmeninio raštingumo mokymus, kad pagaliau galėtumėme su jais bendrauti vaizdo pokalbiais ar padėtume jiems tobulėti“, – mintimis dalijasi A.Kriščiūnas.
Jo teigimu, pandemija turi ir teigiamą pusę. Ji skatina žmones mokytis, skaitmeninių žinių turėjimas tapo neišvengiama būtinybe bet kokio amžiaus žmonėms.
„Vyresniems žmonėms – tėvams, seneliams – būtina perprasti skaitmeninį pasaulį. Tik mokėdami naudotis kompiuteriu ir internetu jie neliks atskirti nuo šiandieninio pasaulio. Be to, nereikia manyti, kad baigus mokyklą ar universitetą sustoja poreikis ir būtinybė mokytis. Taip manantys labai klysta, nes pasaulis keičiasi kasdien, todėl mokytis turime visą gyvenimą, privalome nepasiduoti rutinai ir kartais apimančiam tinguliui“, – teigia A.Kriščiūnas.
Pats menininkas sako norintis išmokti naujų dalykų, pavyzdžiui, kaip sukurti internetinį puslapį, mat jam, kaip vizualiniam menininkui, tai būtų išties naudinga.
Atvirlaiškis su kvietimu užsiregistruoti į mokymus
Projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizatoriai kviečia apsilankyti svetainėje www.prisijungusi.lt, atsiųsti kalėdinį atvirlaiškį ir įrašius artimojo, kuriam skirta dovana, vardą jam nusiųsti specialų kvietimą užsiregistruoti į nemokamus skaitmeninio raštingumo mokymus. Iš viso šiuose mokymuose jau dalyvavo per 73 tūkst. įvairaus amžiaus šalies gyventojų.
„Šiandien 65 m. ir vyresni žmonės Lietuvoje sudaro 19 proc. visų gyventojų, tačiau Europos Komisija prognozuoja, kad iki 2070 m. vyresnio amžiaus žmonių mūsų šalyje, kaip ir visoje ES, bus daugiau – net iki 44 proc.
Tai reiškia, kad mokymasis visą gyvenimą vyresniame amžiuje taps dar aktualesnis tam, kad sparčiai besikeičiančios technologijos, atnešančios pokyčius į visas gyvenimo sritis, šiai visuomenės daliai nebūtų neįveikiamu iššūkiu.
Nuotoliniuose mokymuose antrojo karantino metu per mėnesį sudalyvavo daugiau kaip 3 tūkst. dalyvių, 72 proc. besimokančiųjų sudarė dirbantys Lietuvos gyventojai, 16 proc. senjorai ir 11 proc. ieškantys darbo asmenys. Projektu „Prisijungusi Lietuva“ siekiame sumažinti skaitmeninę atskirtį žmonių neturinčių arba stokojančių skaitmeninių įgūdžių ir padėti ugdyti mokymosi visą gyvenimą įprotį“, – sako B.Stanevičienė.
Nepaisant karantino, gyventojai kviečiami mokytis bei gilinti žinias internetu. Tai galima daryti dviem būdais: mokytis savarankiškai neišeinant iš namų, pasirenkant iš daugiau kaip 50 temų pradedantiesiems ir pažengusiems, arba registruotis į internetu vykstančius skaitmeninio raštingumo mokymus klasėse.
Daugiau galimybių nemokamai semtis žinių galima rasti www.prisijungusi.lt. Projekto komanda taip pat kviečia pasinaudoti galimybe užduoti klausimus apie skaitmenines technologijas ir gauti į juos atsakymus „Facebook“ grupėje „#Prisijungusi Lietuva pataria ir konsultuoja“.
Apie projektą „Prisijungusi Lietuva“ (www.prisijungusi.lt)
Projektu siekiama skatinti Lietuvos gyventojus įgyti reikalingų įgūdžių efektyviai, įvairiapusiškai, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, į šias veiklas aktyviai įtraukiant vietos bendruomenes.
Projektą įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.