Juo buvo apdovanotas Panevėžio teatro įkūrėjas ir vadovas, režisierius, aktorius Juozas Miltinis (po mirties), fotografijos metras Antanas Sutkus, Vilniaus miesto teatro OKT įkūrėjas režisierius Oskaras Koršunovas, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas ir ekonomistas, vertėjas bei leidinių apie gyvensenos kultūrą autorius, profesorius Eugenijus Skerstonas.
Tačiau į iškilmingą vakarienę Valdovų rūmuose, surengtą Lietuvoje praėjusią savaitę viešėjusio Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono ir jo žmonos Brigitte garbei, buvo pakviesti A.Sutkus, O.Koršunovas ir V.Grubliauskas, o E.Skerstonas – ne. Kodėl?
„Nesu arogantiškas, tačiau nepraradęs pilietinio orumo. Todėl, prisimenant iškilmingą vakarienę Prancūzijos prezidento ir jo žmonos garbei, aš – tikrai nebūčiau buvęs „visi“. Nejaugi visi iškilmingo vakaro dalyviai apdovanoti Prancūzijos ordinais? Kuo mano ordinas skiriasi nuo kito, daugiau žinomo nei aš, renginio svečio O.Koršunovo visiškai tokio paties ordino“? – neslėpė apmaudo E.Skerstonas.
Jis apgailestavo, kad Prezidentūra, sudarinėjusi išskirtinės vakarienės svečių sąrašą, pažemino ne tik jo pilietinį orumą: „Mano asmenyje buvo parodyta didelė nepagarba Prancūzijos Respublikos apdovanojimui, suteiktam lietuviui, kuriuo jis įvertintas Prancūzijos vyriausybės, prezidentu esant ponui E.Macronui“.
Prancūzijos Meno ir literatūros ordinu E.Skerstonas buvo apdovanotas 2018 m. rugsėjį. Šis garbingas apdovanojimas jam buvo įteiktas Prancūzijos ambasadoje Vilniuje.
E.Skerstonas ne vienerius metus yra dirbęs bendruose Lietuvos-Prancūzijos, Lietuvai ir Vilniui svarbiuose Europos Sąjungos projektuose. Jis dažnai veda Prancūzijos-Lietuvos prekybos rūmų labdaros vakarus, trejus metus dirbo Liuksemburge veikiančiame Europos Komisijos Vertimų departamento, Lietuvos skyriaus vertėju. Šiuo metu jis skaito paskaitas Prancūzijos institute ir Vilniaus Dizaino kolegijoje.
„Prezidentūra man paaiškino, kad į valstybinės reikšmės renginius, tokius kaip iškilminga vakarienė Prancūzijos prezidento ir pirmosios ponios garbei, žmonės kviečiami taikant tam tikrus kriterijus.
Bet nejaugi tik žinomumas gali būti laikomas kvietimo kriterijumi? Ar jis prezidentūrai – svarbiausias? Matyt, aš neatitikau to kriterijaus. Drįsčiau manyti, kad Prancūzijos prezidento kanceliarijoje taikomi konkretūs kriterijai, kurių sąraše tokiais atvejais kaip šis žinomumo kriterijaus tikrai nėra“, – įsitikinęs E.Skerstonas.
Jis taip pat svarstė, kiek iš daugiau nei šimto pakviestųjų į vakarienę Valdovų rūmuose laisvai ar bent neblogai kalbėjo prancūziškai arba angliškai?
Kiek iš jų galėjo nevaržomai bendrauti su prancūzais ir pasidalinti savo, kaip lietuvių, žiniomis apie jų šalies kultūrą arba suprasti juos?
„O juk mums taip pat malonu, kai svetimšalis ką nors žino apie Lietuvą, jau nekalbant apie gebėjimus prabilti lietuviškai“, – svarstė E.Skerstonas, puikiai įvaldęs prancūzų kalbą.
Apie aplinkybes, nulėmusias, kodėl negavo kvietimo į išskirtinį renginį Valdovų rūmuose, kur galbūt būtų buvusi proga bent jau pasilabinti su E.Macronu, E.Skerstonas bandė kalbėtis su Prezidentūra.
„Net jei Prezidentūra ir nebūtų sudarinėjusi iškilmingos vakarienės svečių sąrašo, jos Protokolo skyrius tiesiog privalėtų žinoti, kokie žmonės yra kviestini. Klausiau Prezidentūros, kodėl nebuvau kviestas. Tačiau gavau labai formalų atsakymą, kad dėl COVID-19 pandemijos buvo taikomi tam tikri apribojimai. Prezidentūros atsakyme man buvo tik formalus apgailestavimas. Atsiprašymo, kad neatsiuntė pakvietimo, taip ir nesulaukiau“, – apgailestavo E.Skerstonas.
Prezidentūros atstovai portalui lrytas.lt sakė, kad su profesoriumi E.Skerstonas buvo susisiekta ir jis buvo informuotas, kad dėl viruso grėsmės, buvo apribotas šventinės vakarienės dalyvių skaičius.
Taip pat Prezidentūros atstovai tikino apgailestaujantys dėl susidariusios situacijos ir susiklosčiusių aplinkybių.
Režisierius O.Koršunovas nustebo, kad jo kolega, Prancūzijos Meno ir literatūros ordino riteris E.Skerstonas nebuvo pakviestas į iškilmingą vakarienę: „Man tos aplinkybės tikrai nėra žinomos. Tačiau būtų buvę labai gražu, jei visi, kam Lietuvoje yra įteiktas šis aukštas apdovanojimas, būtų turėję progos dalyvauti tokiame neeiliniame renginyje.
Juk prancūzai bet kam šio ordino tikrai nedalina. Su prezidentu E.Macronu man nebuvo galimybių bent trumpai pabendrauti, nes vakarienės metu buvo paisoma tam tikrų saugumo reikalavimų. Tačiau jis pastebėjo mano švarko atlape ordiną ir šypsena leido suprasti, kad jam tai – svarbu“.