„Amerika man, pirmausia, vieta, kur gimė bliuzas. Norėčiau paklausyti autentiško bliuzo žymiausiose šio stiliaus baruose Amerikoje, o gal ir padainuoti kartu su muzikantais.
Norėčiau vieną dieną praskrieti banglente Kalifornijoje. Juk sakoma, kad būtent Kalifornijoje gyvena laimingiausi žmonės.
Kita stotelė būtų Niujorkas, kuriame virė pagrindinis legendinio serialo „Seksas ir miestas“ veiksmas. Norėčiau pajusti beprotišką šio, niekada nemiegančio miesto, ritmą.
Turbūt reiktų bent pusmečio visiems planams įgyvendinti, o gal ir metų“, – svarstė R. Kaušiūtė, prisijungusi prie amerikietiškų atostogų fotosesijos Žydų gatvėje.
Žvelgdama į didžiulį džinsinį JAV žemėlapį ant gatvės grindinio ji prisiminė vaikystėje skaitytas knygas apie indėnus ir vaizdingą, žmogaus rankų nepaliestą gamtą.
„Svajoju pamatyti ir Didįjį Kanjoną Arizonoje, – atskleidė dainininkė. – Anksčiau man Amerika atrodė paviršutiniškas savo kultūra kraštas, nepatrauklus dėl karaliaujančio greito maisto ir ilgo skrydžio.
Bet nuomonę pakeitė ten pabuvoję draugai, o ir pačios akiratis prasiplėtė“, – kalbėjo ji, žvelgdama į gausybę kelionių įspūdžių, išdėliotų ant žemėlapio.
Poroje jų – kūrybininkė, radijo laidos „Laimės dieta“ vedėja Rimantė Kulvinskytė, prieš aštuonerius metus Niujorke kalbinusi avangardinio meno kūrėją Joną Meką, o vėliau kartu stebėjusi rungtynes tarp Niujorko „Knicks“ ir Majamio „Heat“ krepšinio komandų.
Kitoje nuotraukoje Niujorke – grafikė Diana Zabielaitė, ten gyvenanti ir surengusi savo darbų parodą.
„Niujorkas – tai vieta, kur išorėje atrodai mažas ir bereikšmis, lyg spaustų tave tie pastatai, o viduje įvyksta magija, lyg grįžtum į vaikystę kur iš naujo atrandi gyvenimą“, – viešnagės šiame megapolyje įspūdžiais dainosi Vilniaus teatro „Lėlė“ rinkodaros vadovas Darius Vizbaras, Amerikoje lankęsis prieš pusantrų metų.
Niujorkas ir Kalifornija – bene labiausiai atvykusius traukiančios valstijos. Kai vieną dieną nukeliaus į Ameriką, Vilniaus senamiestyje gyvenantis kalnų entuziastas tiesiu taikymu trauks būtent Kalifornijos link, kur Josemitų nacionaliniame parke stūkso 914 metrų aukščio įspūdinga granito siena – El Capitan.
„Tai – visų alpinistų svajonė“, – nedaugžodžiavo jis ir papozavo fotografui Stefano Ruffini prisėdęs šalia džinsinės Kalifornijos vakarinėje Amerikos žemėlapio dalyje.
Dėl didingų uolų, kanjonų, dangų remiančių mamutmedžių ir kitų gamtos perlų į JAV sugrįžti ir keliauti trokšta fotografas Paulius Jankevičius, ketverius metus ten praleidęs su šeima ir praėjusį rugsėjį sugrįžęs į Lietuvą.
„Nereali šalis. Gamta ten visai kitokia nei Europoje – labai puoselėjama ir vertinama. Pasiilgstu to krašto“, – sakė P. Jankevičius. Jo nuotraukos ant žemėlapio iš džinso skiaučių – tarsi tobuli atvirukai, pasakojantys apie vis kitus nacionalinius parkus vakarinėje ir centrinėje šalies dalyse.
„Ilgiuosi Lietuvos!“ – tarsi teniso kamuoliukas atgal atskriejo žinutė su keliomis nuotraukomis iš Washingtono valstijos Amerikos šiaurės vakaruose, kur gyvena lietuvių kilmės profesorius Arūnas Ošlapas, prieš pusmetį viešėjęs Lietuvoje ir Vilniaus dailės akademijoje dėstęs žiedinės ekonomikos ir tvaraus dizaino kursą.
Pasidalinti savo mėgstamiausiomis nuotraukomis iš Amerikos ir šitaip prisijungti prie vietinio turizmo skatinimo projekto „Amerikietiškos atostogos Vilniuje“ savo bičiulius, kaimynus, pažįstamus pakvietė tekstilės dizainerė Milda Paukštė.
Trijų metrų ilgio džinsinį JAV žemėlapį ji sukūrė iš džinsų, kuriuos vilniečiai paliko daiktų dalinimosi stotelėse „Dėkui“.
Iš beveik septyniasdešimt per savaitę atkeliavusių nuotraukų, pusšimtis išsirikiavo ant miniatiūrinių medinių molbertų, bet neilgam – stipriau gatvelėje įsisukęs vėjas stovelius išguldydavo lyg kortų namelį.
„Panašiai juk yra ir su kelionių prisiminimais mūsų atmintyje – kasdieniai rūpesčiai juos vis nupučia, bet malonu nors akimirkai vėl atstatyti ir pasigėrėti“, – sakė M. Paukštė.
Ji džiaugėsi, kad kiekvieno unikalūs įspūdžiai ne tik labai papuošė jos kurtą džinsinį JAV žemėlapį, bet ir įkvėpė praeivius ištrūkti iš kasdienybės, pakeliauti mintimis ir pasvajoti.