Iš Afrikos grįžusi Marija Dubickienė skundžiama policijai: „Netapkime žvėrimis“

2020 m. kovo 26 d. 11:13
Lrytas.lt
Nuo kovo 16-osios Lietuvoje gyvenimas sustojo – dėl koronaviruso grėsmės šalyje paskelbtas karantinas. Jau jam įsigaliojus, labdaros ir fondo „Saulės smiltys“ steigėja Marija Dubickienė su keliautoju Vyčiu Požėla tik per plauką grįžo iš ilgos kelionės po Afriką.
Daugiau nuotraukų (8)
Susidūrė su iššūkiais
Ši kelionė jiems pateikė nemažai iššūkių. Pirmiausia, kovo pradžioje nuo maliarijos mirė su kitu automobiliu kartu keliavęs bičiulis verslininkas Žilvinas Kriaučiūnas. Tuo tarpu jo bičiulis Kęstutis buvo sunkios būklės paguldytas į ligoninę.
Nepaisant to, Marija ir Vytis tęsė savo kelionę. Vis dėlto, tai truko neilgai. Dėl skelbiamo karantino visos šalys užsidarinėjo sienas, tad keliautojams teko pasukti galvas, kaip sprukti į Lietuvą.
Kai jų lėktuvas nusileido Lietuvoje, šalyje jau buvo įsigaliojęs karantinas.
Už saviizoliacijos nesilaikymą – baudos
Primename, kad SAM buvo nutarusi, jog iš bet kokios užsienio šalies grįžę šalies gyventojai privalo vyktydi keturiolikos dienų saviizoliaciją. Buvo pabrėžiama, kad per šias dienas visi keliautojai liktų namuose, nesilankytų parduotuvėse ar kitos viešose erdvėse. Per šias dienas stebėtų savo kūno temperatūra ir sveikatos būklę.
Kiek vėliau visos taisyklės tapo dar griežtesnės. Buvo nutarta, kad elgesys, kai nesilaikoma saviizoliacijos sąlygų, gali užtraukti ir administracinę, ir baudžiamąją atsakomybę, jeigu tai sukeltų sunkius padarinius platinant ligą kitiems žmonėms. Už tai gresia bauda, areštas ar net laisvės atėmimas iki trejų metų.
Baudos fiziniams asmenims siekia iki 560 eurų, o bendrovėms – iki 3000 eurų, jei tai kelia grėsmę žmonių sveikatai. 
Karantinas – savivaldybių patalpose
Dar iki praėjusio trečiadienio vakaro sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu visi iš užsienio grįžę asmenys privalomai 14 dienų bus izoliuojami savivaldybių patalpose. Taip pat numatyta, kad į tokias patalpas turi būti gabenami ir lengva koronaviruso forma sergantys gyventojai.
Po tokio nutarimo kilo didžiulis skandalas. Patalpose apsigyvenę keliautojai skundėsi sąlygomis, maistu. Negana to, kilo muštynės. 
O jau trečiadienį prieš vidurnaktį Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą apie parengtus Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimus, kuriais keičiama neseniai įsigaliojusi ir daug priekaištų iš savivaldybių sulaukusi tvarka.
Nurodoma, kad į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose, tik prieš tai jiems bus paimti jų tepinėliai tyrimams dėl koronaviruso infekcijos.
„Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose. Visi į Lietuvą grįžtantys žmonės bus tikrinami dėl koronaviruso infekcijos – pasienio kontrolės punktuose mobilios brigados paims jų nosiaryklės tepinėlius bei vėliau juos informuos apie turimų rezultatus.
Tiek transporto neturinčius iš užsienio grįžusius žmones, kuriems leista izoliuotis jų pasirinktoje vietoje, tiek tuos, kurie bus izoliuoti savivaldybės patalpose, į izoliacijos vietas turės parvežti savivaldybės transportas“, – rašoma pranešime.
Skundžia kaimynai
Šiuo metu visuomenė į viską žiūri daug jautriau. Policija vos spėja priiminėti visuomenės skambučius dėl saviizoliacijos pažeidėjų. 
Keliautoja M.Dubickienė savo feisbuko paskyroje rašė, kad suėjo penkios dienos, kaip ji nekelia kojų iš namų, tačiau kaimynai nerimsta. Sulaukė ir policijos patikrinimo.
„Karantine pirmą kart suvokiau kaip, kaip skiriasi žiūrovo ir aktoriaus statusas. Būt stebėtoju, kas vyksta už lango ir nekritikuot kitų – tai bile koks savikontrolės išbandymas. Na bet pagaliau vėl noriu pasidžiaugt – po mėnesio atsiranda tarpusavio tarnybų susikalbėjimas ir kažkokia kontrolė.
Po penkių dienų sulaukiau skambučio iš policijos – tikrino ar mes saviizoliacijoje. Tikėtina, jog šitos tarnybos pradeda veikt. Ir ne tik mūsų – tie, kurie iš tikrųjų izoliavęsi ir laikosi tos tvarkos atžvilgiu, bet kitų mažiau sąmoningų kontrolei.
Ir užjaučiu policininkus, kurių varomoji jėga – namuose likę profesionalūs sekliai... Kurie mato viską. Dėl mūsų keturi anoniminiai skambučiai, jog vedžiojam šunį (kurio bet neturim), malamės laiptinėj (į kurią net nebuvom išėję), būnam mieste, kurį pravažiavom paskutinį kartą prie penkias dienas, savo automobiliu tiesiai į požeminį garažą.
Bet džiaugiuosi, jog, žmonės stebi vieni kitus ir labai tikiuosi, jog nekils priešprieša tarp tipo sveikų (nes jau kiekvienas, net nebuvęs užsienyje gali būt užsikrėtęs) ir atvykėlių (kurie gali būt sveiki ir saviizoliacijoj, daugiau dėl savo apsaugos).
Netapkime žvėrimis, nes vakar kolegė pasakojo kaimynų reakciją, kai jos sergančiai angina mergaitei iškvietė greitąją – kaimynai šaukė, jog jūs virusiniai turit išsikelti.
Nesilygiuokim į Afrikos pavyzdį, kur akmenimis negyvai užmėtė žmogų, nes jis svirduliavo gatvėje, nors po to paaiškėjo, jog jis nėra sergantis... Būkim nors kažkiek pozityvūs ir draugiški.Net karantino metu turim fantastinį pavasarį...“ – rašė ji.
 
 
 
karantinasSaviizoliacija^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.