– Kodėl jums svarbu rūpintis gamta ir aplinka?
– Gamtoje aš labai dažnai atrandu ramybę. Joje praleidžiu daug laiko.
Rūpintis gamta, man atrodo, yra savaime suprantamas dalykas, nes taip galiu atsidėkoti už galimybę atrasti savo vidinę ramybę, už galimybę pažinti įvairausius netikėčiausius pasaulio kampus ir stebuklus.
Tai tarsi natūralus mainas. Gamtoje matau daug panašumų su žmogaus gyvenimu.
Manau, kad mano meilė gamtai didelė, bet rūpintis ja aš dar tik mokausi.
– Baigėte studijas Anglijoje, ar ten žmonės labiau rūpinasi atsakingu vartojimu ir tausoja aplinką?
– Negaliu teigti, kad visi be išimties tai daro, bet manau, jog ten šiek tiek daugiau žmonių kalba apie tausojimą, o tuo užsikrečia ir kiti.
Apie tvarumą iš esmės pradėjau galvoti gyvendama Londone, tad, tikriausiai, esu pavyzdys, kad šia tema tikrai kalbama atvirai ir daug.
Bet Lietuva, kiek žinau, yra viena pirmaujančių šalių, kurios perdirba plastiką!
Apie plastiko žalą tikrai kalba vis daugiau žmonių, o dar smagiau girdėti, jog apie tai kalba ne tik žmonės, bet ir dideli prekybos tinklai.
Gera žinoti, kad prekybos tinklui, kuriame kasdien apsiperku, yra svarbu, kaip mūsų planeta atrodys ateityje.
– Ar maisto gaminimas jums yra kūryba, ar tam reikalingas įkvėpimas?
– Iš tiesų laiko gaminti, kad galėčiau paimprovizuoti, ne visada turiu. Ir, tiesą sakant, labai gera rasti kokybiškų produktų, kuriuos reikia tik pašildyti arba mažai laiko ruošti!
Randu labai daug skanių produktų, kuriems užtenka trumpų improvizacinių momentų pasidaryti kažką tikrai skaniai, bet greitai! Mano atradimas – čili spagečiai su nerealiai skaniu vyno ir pomidorų padažu bei kietuoju sūriu. Kai esu laisva, labai mėgstu gaminti, niekur neskubėti, pasikviesti vakarienei draugų ir pasimėgauti skaniu maistu.
– Kokia daina geriausiai atspindėtų jūsų rūpinimąsi aplinka ir šią pasaulėžiūrą?
– Manau, kad daina būtų „Here Comes The Sun!“ .
– Ar dainuojate gamindama maistą?
– Gamindama dažniausiai dainuoju! Man gaminant labai patinka klausytis Anne-Marie!
– Kodėl jums svarbu apsipirkti prekybos tinkle, kurio vertybės sutampa su jūsų?
– „Lidl“ prekybos tinklą pažinau gyvendama Londone. Labai jį pamilau! Visada rasdavau šviežio, skanaus ir kokybiško maisto, o ir piniginė man plodavo rankytėmis!
Mėnesio gale mėgdavau paskaičiuoti, kiek apytiksliai sutaupiau pinigų, kuriuos būčiau išleidusi kitam prekybos tinkle.
O tada save apdovanodavau. Stengiausi, kad tai būtų sąmoningos dovanos: daugkartinis kavos puodelis ar šiaudeliai, pietų dėžutė, knyga.
Grįžus į Lietuvą, ši meilė niekur nedingo, tik dar labiau sužibo. Pradėjau domėtis vidine šio prekės ženklo politika, vertybėmis, ir klausimų tiesiog visiškai neliko.
Man net šio prekybos tinklo pardavėjai prie prekystalio, atrodo, šypsosi dažniau ir nuoširdžiau.
Londone buvau įpratusi net persimesti keliais žodžiais su jais. Stengiuosi, kiek tai įmanoma, vartoti sąmoningai, apgalvoti pirkinius – man gera žinoti, kad remiu verslą, kuris yra pozityvus.
– Patarkite, kaip žengti pirmąjį žingsnį ir nuo ko pradėti rūpintis aplinka?
– Aplinka rūpintis pradėjau nuo paprasčiausio dalyko – įsigyjau daugkartinį pirkinių maišelį.
Pažiūrėjau keletą informatyvių vaizdo įrašų, juose išsiaiskinau realią plastiko žalą.
Visa ši informacija šokiravo, tad norėjau mažais žingsniais pradėti keisti savo įpročius.
Tikrai nesu visiška plastiko atsisakiusi vartotoja. Be abejonės, kad jo pasitaiko ir mano kasdienybėje, bet šiandien realiai stengiuosi įvertinti ir mėginti rinktis alternatyvas, kurios padėtų to plastiko atsisakyti kuo įmanoma dažniau.
Kai sužinojau apie prekybos tinklo apsisprendimą atsisakyti plastikinių pirkinių maišelių ir apie akciją „Banginio dydžio dėkui“, visą dieną šypsojaus!
Viskas prasideda nuo mažų žingsnių, o šiuo atveju žingsnis net labai didelis!
– Kaip apsipirkti atsakingai?
– Manau, kad tikrai galime atsisakyti vienkartinių plastikinių maišelių, puodelių, šiaudelių. Iš esmės, šie gaminiai tikrai visiškai lengvai pakeičiami. Pati tai sėkmingai darau!
Kai pamirštu maišelį, prekes parduotuvėje kartais tiesiog susirenku į rankas. Jei pamirštu savo puodelį, dažnai kavos tiesiog tą popietę atsisakau.
Tai net visai naudinga mano sveikatai. Manau, čia tokie nesudėtingi praktiniai patarimai, nuo ko galima pradėti ir kas nėra sunkiai įgyvendinama.
Dideli darbai įvyksta į juos žengiant mažais žingsniais. Svarbu – pradėti!