Į šiuolaikišką bibliotekos erdvę netilpo visi norintys pamatyti juostą, atskleidžiančią tuometinių elitinių kriminalistų kovas su nusikalstamu pasauliu laukiniais 1990-taisiais.
Nemaža renginio svečių dalis buvo priversti filmą stebėti bibliotekos koridoriuje ant specialaus ekrano. Tarp susirinkusiųjų buvo nemažai praeities ir dabartinės epochos teisėsaugos pasaulio įžymybių.
Filmą stebėjusių žiūrovų minioje buvo galima pamatyti ir kruvinuosius 1990-tuosius filme vaizdžiai perteikusio laikotarpio herojų. Žiūrovų tarpe sėdėjo buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas, prokuroru tebedirbantis Gintaras Jasaitis, buvęs Aukščiausiojo teismo teisėjas, dabar - Lietuvos Konstitucinio teismo teisėjas Vytautas Greičius, buvęs prokuroras Egidijus Bičkauskas.
Būtent šie asmenys svariai prisidėjo prie filme pasakojamos žurnalisto Vito Lingio žmogžudystės išaiškinimo ir „Vilniaus brigados“ lyderių sutriuškinimo teisme.
Filmą stebėjo ir dabartinis Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas, gausus būrys garsiausių ano meto kriminalistų. Tarp jų ir filmo herojais tapę buvę „šeštokai“ - Alvydas Sadeckas, Visvaldas Račkauskas, Juozas Rimkevičius, Jonas Subačius, kiti.
„Tai daugiau nei filmas. Tai legendinių vyrų istorija, kelias, gyvenimas, drąsa ir kasdienybė, jų dėka mūsų šalis netapo nusikaltėlių oaze ir tarptautine grėsme visai Europai.
„Šeštajam skyriui”, taip tuomet vadintas elitinius pareigūnus vienijęs teisėsaugos organas, turime būti dėkingi už tai, kaip toli teisėtvarkoje valstybei pavyko nueiti šiandien”, – sakė filmą pristatantis septynių bestselerių autorius D.Dargis.
Filmo „Pirmieji kovotojai su mafija“ dėmesio centre – tuometinė Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos vyriausioji valdyba VRV. Paprasčiau, tai buvo kovos su organizuotu nusikalstamumu tarnyba, liaudis tos tarnybos pareigūnus vadino tiesiog „šeštokais“.
„Šeštojo skyriaus” istorija prasidėjo prieš 30 metų – 1989-ųjų balandžio 11 dieną. Tačiau ši tarnyba egzistavo pakankamai trumpai iki 1992-ųjų sausio, kai ją buvo nuspręsta išformuoti.
Po „šeštokų“ sužlugdymo Lietuvoje smarkiai išaugo nusikalstamumas, suklestėjo kriminalinės gaujos visoje šalyje, žudynės virto kone kasdieniu reiškiniu.
Pasak D.Dargio, jo ir Kęstučio Petkevičiaus filme aprėpiamo laikotarpio metu visoje Lietuvoje užregistruoti arti tūkstančio nužudymų, šimtai be žinios dingusių žmonių, sprogdinimai, vagystės bei turto prievartavimo aktai buvo tuometinė kasdienybė.
Šalyje veikė daugiau nei 100 organizuotų banditų gaujų. Vien tiktai Kaune buvo bemaž 40 grupuočių. Kiekvienai iš jų priklausė 10-20 asmenų.
„Jeigu ne trumpai trukęs, bet kasdienis ir aktyvus „šeštokų“ darbas, galėjo viskas baigtis kur kas liūdniau. Jeigu ne šie vyrai, sunku pasakyti, ar išvis šiandien galėčiau, kaip laisvas žurnalistas nagrinėti tokias sudėtingas kriminalines temas. Džiaugiuosi, kad šių vyrų dėka dabar galime tuos laikus prisiminti tik iš senų archyvinių kadrų, kurių netrūksta šiame filme“, - pasibaigus filmo premjerai kalbėjo D.Dargis.
Filmas „Pirmieji kovotojai su mafija“ nuo balandžio 25 dienos bus rodomas Kauno kino centro „Romuva“ ekrane.