„Tai nusiimkit tą vėliavą, kol visas namas nesudegė“, – taip skambėjo policininkų paraginimas.
Nors paviešinęs visas įvykio detales R.Zabarauskas sulaukė palaikymo, išpuoliai nesibaigė. Ketvirtadienio rytą vyras pasidalijo dar viena gąsdinančia patirtimi.
„Šiąnakt panašiu stiliumi padegtas butas mano name keliais aukštais aukščiau.
Policijos tyrėjai man paskambino pasiteirauti informacijos antradienį, po to kai tai tapo viešu skandalu. Gal dabar galėtų aktyviau apklausti daugiau mano kaimynų, o gal net suteikti šiam namui laikiną apsaugą?“ – „Facebook“ teiravosi režisierius.
Naujienų portalui lrytas.lt susisiekus su policija, paaiškėjo, kad apie 7 val. 23 min. pareigūnams paskambinęs vyras pranešė, kad po nakties rado apdegusias buto duris. Tuo metu ugnis jau buvo nuslopusi, degimas nevyko. Incidentas buvo 7 namo aukšte. Policija jau pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Ketvirtadienį policija išplatino pranešimą.
„Atsižvelgiant į pastarųjų metu įvykius, kuomet buvo padegti tam tikri objektai skirtingose sostinės vietose, Vilniaus apskr. policijos vadovybė šių įvykių kontrolę perduoda specializuotam policijos padaliniui – Vilniaus apskr. VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnams.
Šie pareigūnai padės ikiteisminius tyrimus atliekantiems sostinės antrojo ir trečiojo policijos komisariatų tyrėjams, suteiks jiems reikiamą pagalbą, koordinuos bendrus tyrimo veiksmus“, – buvo rašoma pranešime.
Į šį išpuolį dėmesį atkreipė ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
„Per savaitę dviejų tos pačios laiptinės butų durys padegtos galimai tik dėl to, kad jame gyvenantys laisvi žmonės išdrįso savo balkone pasikabinti LGBT vaivorykštės vėliavą.
Įpratome, kad neapykantos nusikaltimai vyksta Rusijoje arba Islamo valstybėje, bet jie negali vykti laisvame mieste. Policija neturi teisės siūlyti nusikabinti vėliavą – slėpdamiesi ir bijodami neapykantos nusikaltimų neišspręsime.
Šiame mieste visi jo piliečiai gali reikšti savo nuomonę ir pažiūras. Todėl raginu policiją dėti visas pastangas surandant šunsnukį padegėją ir apginant vilniečių teisę į laisvę.
Kabinkite vėliavas ir būkite laisvi, laisvės miesto piliečiai!“ – „Facebook“ rašė sostinės meras.
Sekmadienį R.Zabarauskas pasidalijo išsamiu pasakojimu.
„Tai nusiimkit tą vėliavą, kol visas namas nesudegė“ – taip vakar trečią ryto man tarė policininkė, laiptinėje dar jaučiant aitrių dūmų kvapą. Manau, kad toks pasakymas išduoda apie Lietuvos policijos nepasirengimą dirbti su neapykantos nusikaltimais ir jų aukomis, todėl noriu pasidalinti šia istorija. Naktį pabudau nuo gaisrininkų smūgių į mano aukšte įsikūrusį kaimynų butą.
Su chalatu išėjęs į laiptinę ėmiau stebėti situaciją. Užsienietis studentas buvo iškvietęs tarnybas, kai grįždamas namo pamatė degančias duris. Padėjau jam susikalbėti su gaisrininkais, kurie nekalbėjo angliškai. Iš pradžių atrodė, jog gaisras tęsiasi ir viduje – apėmė baimė.
Po kiek laiko, laimei, grįžo to buto nuomininkės. Atidarius duris, paaiškėjo, jog niekas pačiame bute nedegė, niekas nenukentėjo. Vadinasi, buvo specialiai padegta buto išorė – kilimėlis, durys, laiptinės grindys. Gaisrininkų darbą pratęsė policininkai.
Pasinaudodamas proga, norėjau policininkams išdėstyti savo kontekstą, kad tai būtų apsvarstyta jų tyrime. Juk visai neseniai buvo panašiai padegtas LGL ofisas ir Vladimir Simonko butas. Būtent iš solidarumo prieš savaitę iškabinau vaivorykštės spalvų vėliavą, paskelbiau apie tai viešai.
Neapykantos nusikaltimai yra žiaurūs tuo, jog įbaugina visą bendruomenę, kurią paliečia. Tad natūralu, jog ir aš pamatęs šį gaisrą, turėjau nuogastavimų. NETEIGIU, kad šis padegimas buvo skirtas mums, tuo labiau, kad šio buto langai išeina į kitą pusę. Vis dėlto sutikite, kad tokia versija, neradus kitų motyvų, gali būti verta dėmesio. Ypač turint omeny, kad LGL padegėjai kol kas nėra surasti.
Deja, policininkė nenoriai priėmė mano istoriją. Iš pradžių pertraukė, kvestionuodama, kaip tai susiję. Paskui tiesiog liepė man nusiimti vaivorykštės vėliavą. Pasakiau, jog jos komentaras nėra adekvatus. Ji pakartojo nusiimti vėliavą, nes jai rūpi namo saugumas, ir pasakė cituotus žodžius: „nusiimkit, kol visas namas nesudegė“.
Naktį pabudau nuo gaisrininkų smūgių į mano aukšte įsikūrusį kaimynų butą. Su chalatu išėjęs į laiptinę ėmiau stebėti situaciją. Užsienietis studentas buvo iškvietęs tarnybas, kai grįždamas namo pamatė degančias duris. Padėjau jam susikalbėti su gaisrininkais, kurie nekalbėjo angliškai.
Iš pradžių atrodė, jog gaisras tęsiasi ir viduje – apėmė baimė. Po kiek laiko, laimei, grįžo to buto nuomininkės. Atidarius duris, paaiškėjo, jog niekas pačiame bute nedegė, niekas nenukentėjo. Vadinasi, buvo specialiai padegta buto išorė – kilimėlis, durys, laiptinės grindys.
Gaisrininkų darbą pratęsė policininkai. Pasinaudodamas proga, norėjau policininkams išdėstyti savo kontekstą, kad tai būtų apsvarstyta jų tyrime. Juk visai neseniai buvo panašiai padegtas LGL ofisas ir Vladimir Simonko butas. Būtent iš solidarumo prieš savaitę iškabinau vaivorykštės spalvų vėliavą, paskelbiau apie tai viešai.
Neapykantos nusikaltimai yra žiaurūs tuo, jog įbaugina visą bendruomenę, kurią paliečia. Tad natūralu, jog ir aš pamatęs šį gaisrą, turėjau nuogastavimų. NETEIGIU, kad šis padegimas buvo skirtas mums, tuo labiau, kad šio buto langai išeina į kitą pusę. Vis dėlto sutikite, kad tokia versija, neradus kitų motyvų, gali būti verta dėmesio. Ypač turint omeny, kad LGL padegėjai kol kas nėra surasti.
Deja, policininkė nenoriai priėmė mano istoriją. Iš pradžių pertraukė, kvestionuodama, kaip tai susiję. Paskui tiesiog liepė man nusiimti vaivorykštės vėliavą. Pasakiau, jog jos komentaras nėra adekvatus. Ji pakartojo nusiimti vėliavą, nes jai rūpi namo saugumas, ir pasakė cituotus žodžius: „nusiimkit, kol visas namas nesudegė“.
Tai nepadėjo man pasijusti saugiau ar geriau. Pasijutau pažemintas už savo bandymą padėti policijai tirti nusikaltimą. Mano prašymu, policininkas visgi užsirašė mano vardą ir pavardę bei telefono numerį, kad esant reikalui, galėtų kreiptis. Aš atsisakau bijoti ir atsisakau tylėti. Vėliavos tikrai neketinu nusiimti. Kviečiu jus irgi išsikabinti vaivorykštės vėliavą savo balkone ar lange, kad palaikytumėte Lietuvos LGBT+ bendruomenę“, – socialinėje erdvėje rašė režisierius.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyriuje lrytas.lt informavo, kad incidentas įvyko naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Apie 2 val. 40 min. Vilniaus ugniagesiai gavo pranešimą, kad viename iš Savanorių pr. daugiabučių padegtos buto durys. Atvykę gelbėtojai pranešė, kad laiptinėje jaučiamas dūmų kvapas, o trečiame aukšte apdegė butų durys.
Pats Romas Zabarauskas sekmadienį telefonu kalbėdamas su lrytas.lt sakė, jog jo sprendimas pasidalinti šia istorija yra nukreiptas būtent į netinkamą policijos pareigūnų bendravimą.
„Aš jokiu būdu neteigiu, jog tai buvo nukreipta prieš mane, tuo labiau, kad ir butas padegtas yra ne mano. Tačiau aš pasidalinau savo įtarimais, o mano tikslas – tik padėti pareigūnams. Tikiuosi, kad šiuo pasidalijimu atkreipsiu dėmesį į problemą, kaip pareigūnams trūksta žinių tiriant neapykantos nusikaltimus“, – savo sprendimą paviešinti šią istoriją paaiškino režisierius.
Jis pasakojo, kad nerimas buvo jaučiamas po ankstesnio išpuolio, kuomet buvo kėsintasi į LGL biurą ir bendruomenės pirmininko butą.
„Policininkė galėjo kaip nors nuraminti mane. O dabar tas jos pasakymas buvo toks dviprasmiškas. Ar tas jos pasakymas, kad nusikabintume vėliavas, reiškia, jog ir ji tiki tuo, kad tai išpuolis būtent dėl jų? Tai kodėl ji nenori manęs išklausyti?“ – klausimus kėlė R.Zabarauskas.
Vyras sakė, kad su juo jau susisiekė Policijos departamento atstovai ir nurodė elektroninio pašto adresą, kuriuo galima apskųsti pareigūnų veiksmus. R.Zabarauskas teigia tai jau padaręs ir nurodęs visus argumentus, kodėl jo manymu policininkai buvo neteisūs.
„Dar kartą pasikartosiu, kad neteigiu jog esu įsitikinęs, kad išpuolis buvo skirtas būtent man. Tačiau tokiais atvejais išklausyti žmones pareigūnams yra būtina“, – lrytas.lt sakė R.Zabarauskas.