Buvusio dainininkės Mios vyro suburta gauja pasišovė tuštinti bankus
Gediminas Pilaitis
„Lietuvos rytas“
2018-07-21 17:29Buvęs dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Mios vyras Nerijus Antanavičius sukūrė planą, kaip susižerti gražaus pinigo nesitepant rankų. Jo suburtos gaujos taikiniu tapo bankai.
Klaipėdos apygardos teisme vakar trys kaltinamieji, išklausę nuosprendį, gerokai pralinksmėjo.
Nors prokuroras 34 metų vilnietį N.Antanavičių, palangiškius Simoną Paulauską ir Darių Petrutį siūlė įkalinti, jiems skirtos lygtinės bausmės.
Dar vienas veikėjas – tris kartus teistas 50-metis kaunietis Artūras Venslauskas, buvęs Kraujo donorystės centro vadovas, apie nuosprendį sužinojo būdamas už grotų.
Turės atlyginti ieškinius
Gauja buvo kaltinama siekusi apgaule pasiglemžti didelės vertės bankų turtą.
Gaujos organizatoriumi pripažintam N.Antanavičiui paskirta pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmė atidėta trejiems metams, jis įpareigotas neišvykti iš gyvenamosios vietos be priežiūros įstaigų leidimo, pervesti 941 eurą į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų (NNNA) fondą.
D.Petručiui ir S.Paulauskui skirtos dvejų metų ir trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmės taip pat atidėtos dvejiems metams – abu NNNA fondui turės pervesti po beveik 600 eurų. Už kitus nusikaltimus jau nuteistas kalėti, tačiau apskundęs ankstesnius nuosprendžius Šiaulių tardymo izoliatoriuje laikomas A.Venslauskas į teismą Klaipėdoje nebuvo vežiojamas. Pastarąjį nuosprendį jis išklausė nuotoliniu būdu.
A.Venslauskui, irgi įvardytam nusikalstamos grupuotės organizatoriumi, skirta galutinė subendrinta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Visi nuteistieji turės atlyginti bankų ir mobiliojo ryšio operatorių civilinius ieškinius – dėl aferistų veiklos patirtą žalą jie įvertino 10 tūkst. eurų.
Tikslas – tuštinti bankus
A.Venslauskas ir N.Antanavičius 2016-ųjų pabaigoje siekė įsigyti kelias Lietuvoje veikiančias įmones, paskirti naujus direktorius vien tam, kad užvaldytų jų elektroninius banko kortelių skaitytuvus ir galėtų sudarinėti apgaulingas sutartis.
D.Petrutis ir S.Paulauskas sutiko vykdyti N.Antavičiaus nurodymus – suvedinėti į elektroninius kortelių skaitytuvus mokėjimo kortelių duomenis, išgryninti pinigus.
Aferistai siekė, kad iš mokėjimo kortelių sąskaitų pagal neteisėtai įgytus elektroninių mokėjimo priemonių duomenis nurašytos svetimos lėšos tarsi legaliai atsidurtų jų kišenėje.
Tam reikėjo banko kortelių skaitytuvų.
Pernai kovo mėnesį N.Antanavičius Šiauliuose rado pagal skelbimą parduodamą įmonę „Geldara“, įsigijo visas jos akcijas, perėmė buhalterijos dokumentus, elektroninį banko kortelių skaitytuvą, mikliai įregistravo naująjį direktorių D.Petrutį.
Palangoje, S.Paulausko namuose, N.Antanavičius perimtą banko kortelių skaitytuvą iškart prijungė prie interneto prieigos suvedė 25 užsienio piliečiams išduotų DNB banko mokėjimo kortelių bei vienos Lietuvoje išduotos „Swedbank“ kortelės duomenis.
Manipuliuodami skaitytuvu ir užsienio piliečių mokėjimo kortelių duomenimis bendrininkai tikėjosi iš tuomečio DNB banko (dabar „Luminor“) pagrobti 195 tūkst. 562 eurus.
Greitai pajuto apgaulę
Pajutęs apgaulę bankas vykdytinais pripažino tiktai 13 su svetimomis mokėjimo kortelėmis susietų nurodymų – 51 tūkst. 750 eurų sumą.
Pervestus į „Geldaros“ sąskaitas pinigus N.Antanavičius nurodė paimti ir atiduoti jam.
Užsukęs į Klaipėdos prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ esantį DNB banko skyrių D.Petrutis išgrynino tik 8230 eurų.
Kitų pinigų pasiglemžti nepavyko – bankininkams kilo pagrįstų abejonių dėl finansinių operacijų teisėtumo, todėl „Geldaros“ sąskaitos buvo užblokuotos.
Pirko dar vieną įmonę
Maždaug tuo pat metu aferistai kėsinosi ir į „Swedbank“ pinigus. Buvo susitarta, kad N.Antanavičius, tarpininkaujant teisininkui Sigitui Živoltui, įsigis dar vieną Šiauliuose parduodamą įmonę „Laikonta“ ir perims elektroninį banko kortelių skaitytuvą.
Vilniuje S.Paulauskas ir N.Antanavičius susitiko su A.Venslausko esą nurodytu, bet nenustatytu asmeniu. Būtent jis ir perdavė neteisėtai įgytus svetimų banko kortelių duomenis.
Vėl prisijungę prie interneto ir naudodami kortelių skaitytuvą bendrininkai mėgino iš „Swedbank“ išpumpuoti dar 37 tūkst. 960 eurų.
Penkis nurodymus dėl 4900 eurų išmokėjimo bankininkai pripažino vykdytinais, bet pinigai į įtartiną sąskaitą neįplaukė.
Teismo salėje N.Antanavičius jam pateiktus kaltinimus pripažino iš dalies, o bendrininkai D.Petrutis ir S.Paulauskas – visiškai.
A.Venslauskas visus kaltinimus neigė.