Floristas Modestas Vasiliauskas: rudeniniai lapai – nemokamos puošmenos ir trąšos

2017 m. spalio 21 d. 17:31
Krintantys spalvoti lapai romantikus nuteikia maloniai, o privačių valdų, kuriose gausu medžių, savininkus verčia sukti galvą, kur šį rudens auksą dėti. Išradingi kauniečiai žino, kaip lapais ne tik gėrėtis ar kaip jų atsikratyti, bet ir panaudoti praktiškai.
Daugiau nuotraukų (14)
Ryškiai geltona, sodriai raudona, šviesiai ruda ar oranžinė. Tokiomis spalvomis rudenį nusidažę medžių lapai nepalieka abejingų.
Nors trumpam stabtelėti ir pasigėrėti jų grožiu, pajusti šlamėjimą bei čežėjimą po kojomis knieti ne vien poetams ar įsimylėjėliams. Tai mielai daro daugelis praeivių gatvėse ir parkuose.
Kiemsargiems ar nuosavose erdvėse vaismedžius ir kitus lapuočius medžius auginantiems žmonėms rudeninių lapų paklotas dažnai kelia nemažai rūpesčių. Tačiau, pasirodo, reikia tik trupučio pastangų ir noro, kad lapai netaptų našta, o būtų nauda.
Kaunietis floristas Modestas Vasiliauskas tikino, jog pasitelkus fantaziją iš rudeninių lapų galima sukurti įvairiausių puokščių, kompozicijų, kitų interjero dekoracijų, net stilingų drabužių – suknelių, bikinių, skrybėlių teminiams vakarėliams.
,,Daugelis floristų labiausiai vertina klevų lapus dėl jų formos, spalvų gamos ir lankstumo. Iš susuktų, sulankstytų, suvertų, suklijuotų šių medžių lapų bene lengviausiai galima išlankstyti ir pagaminti įvairiausių formų puošmenų: rožių, kankorėžių, eglučių. Tačiau gana įdomiai atrodo ir spalvoti kitų medžių lapai – ąžuolų, tulpmedžių, vijoklių, liepų, skroblų, drebulių.
Tik nuo išmonės priklauso, ar dekoracijas, kitus gaminius kursite iš ką tik surastų, ar pačių sudžiovintų lapų", - kalbėjo floristas.
Jis parodė, kaip iš rudeninių lapų sukurti stalo dekoracijas. Floristas tikino, jog pririnkus spalvotų  lapų per gana trumpą laiką galima nemokamai papuošti pietų ar vakarienės stalą.
,,Rudens lapai pakeis gėles, servetėles, ant jų galima klijuoti vardų korteles. Tik nebijokite eksperimentuoti", - kalbėjo kaunietis.
Jis taip pat patarė atkreipti dėmesį, kad nukritę  medžių lapai - puiki ir svarbiausia natūrali trąša gėlėms ir kitiems augalams.
Medžių lapai fantaziją kursto ir kitiems kauniečiams, Kaunietės dailininkės Rasos Staskonytės erdvėje prie nuosavo namo auga daugybė medžių, kurie rudenį kiemą užkloja margaspalviu lapų kilimu. Moteris žino, kaip spalvotus lapus galima paversti natūraliomis trąšomis ir išskirtinėmis dekoracijomis.
„Pradėjus kristi lapams imame grėblius į rankas ir kimbame į darbą. Lapus krauname į krūvas. Tai – pati natūraliausia trąša. Ji puri ir derlinga“, – kalbėjo menininkė.
Anksčiau R.Staskonytė su vyru lapus kompostuodavo kasdami jiems duobes ar kaldami dėžes. Tačiau įsitikino – geriausia lapus sukrauti į kelias ne itin dideles krūvas, kur jie nekaista, nepelija ir greičiau supūva.
Menininkės sode lapai kompostu pavirsta per 1–3 metus. Tai priklauso nuo medžio rūšies, krūvos dydžio, kaip dažnai jie perkasami.
Medžių lapus R.Staskonytė naudoja ne tik trąšoms ruošti. Išradinga menininkė iš jų gamina įvairiausias dekoracijas.
„Iš klevo lapų lengvai galima pagaminti nuostabią rožę ar visą jų puokštę. Tam reikia kantrybės, ką tik nukritusių, geriausia – drėgnų, spalvotų medžių lapų, siūlo ar juostelės ir smeigtukų. Tokios natūralių lapų puošmenos puikiai tinka dovanoti ar pagražinti namus, biurą“, – kalbėjo kaunietė, kuri iš kelių klevų lapų akimirksniu sugeba susukti rožės žiedą.
Moteris žino paslaptį, kaip rudeninių medžių lapus panaudoti audiniams dažyti.
Medžių lapų nuovirą pagaminti galima surinktus įvairiaspalvius lapus pavirinus vandenyje. Gelsvą ir rausvą spalvą R.Staskonytei geriausiai pavyksta išgauti iš klevų lapų, rusvą – iš ąžuolų.
Kaunietė edukologė Rasa Miliūnienė su šeima dažną rudens dieną taip pat apsiginkluoja grėbliais ir šluotomis.
Šalia nuosavo namo esančiame kieme daugiausia prikritę obelų, kriaušių ir slyvų lapų.
„Medžiai apnuoginti šakų neskuba. Juos grėbti tenka kone visą mėnesį. Rudeninių lapų nedeginame, nekrauname į maišus ir nemetame į buitinių atliekų konteinerius. Iš jų ruošiame kompostą gėlynams, šiltnamiams, vejoms, lysvėms“, – sakė moteris.
Kaunietė tikino, jog nukritusių lapų paklotas žiemą – puikus apdangalas augalams. Jais dengia bijūnus, hortenzijas, rožes, raganes ir kitas gėles.
„Ant gėlyno rudenį nukritusių lapų galima ir visai negrėbti. Tačiau mes gėles prieš tai aptvarkome, po to uždengiame lapų sluoksniu, pašaliname jį tik pavasarį“, – teigė R.Miliūnienė.
Kaunietę rudenį žavi ir šalia namų lapais nukloti miško takai.
Su dukterimis trylikamete Vilte ir šešiamete Milda moteris dažnai eina į greta augantį Romainių ąžuolyną, kur drauge renka margaspalvius ąžuolų, liepų ir klevų lapus, kaštonus, giles, kankorėžius.
„Įvairių spalvų medžių lapai džiūsta ne vienoje senoje mano knygoje. Vėliau juos naudoju dekoracijoms kurti. Išskirtinių kompozicijų pavyksta pasigaminti ir iš ką tik nukritusių lapų. Rudenį namuose netrūksta spalvotų paveikslų, puokščių, vainikų, net esame suklijavę raudonų klevų lapų staltiesę“, – sakė R.Miliūnienė.
Dar vaikystėje kaunietė išmoko iš sudžiovintų augalų žiedų ir rudeninių lapų gaminti atvirukus, juos mielai dovanodavo artimiesiems ir draugams.
Atvirukus moteris mėgsta daryti iki šiol ir dukteris šių rankdarbių išmokė.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.