Maždaug 200 – tiek moterų Lietuvoje kasmet miršta nuo gimdos kaklelio vėžio. Anot medikų, šie skaičiai galėtų būti kur kas mažesni, jeigu Lietuvos moterys būtų dėmesingesnės sau ir laiku kreiptųsi į gydytojus dėl prevencinių tyrimų.
Tad siekiant atkreipti moterų dėmesį į šią ligą, asociacija „Onkologija.lt“, kūrybininkė Dovilė Filmanavičiūtė – Miss Sheep ir kompanija „Roche Lietuva“ suorganizavo išskirtinę dokumentinio filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ („Someone You Love: The HPV Epidemic“) peržiūrą.
Tai filmas apie penkias moteris ir jų kovą su gimdos kaklelio vėžiu. Filmo peržiūroje dalyvavo ir Nacionalinio vėžio instituto gydytoja onkologė ginekologė Birutė Intaitė, kuri atsakinėjo į visus kylančius klausimus. Su ja svečiai diskutavo apie gimdos kaklelio vėžį, ji pasakojo moterų, su kuriomis susiduria kasdien, istorijas.
„Normalios bobos yra tik tada normalios, kai jos atjaučia viena kitą, palaiko, solidarizuojasi ypatingai jautriais klausimais, o galų gale primena viena kitai, kad laikas pasirūpinti savo sveikata.
Man ne vis vien mano draugių, kolegių, kaimynių sveikata. Rūpi tiek emocinė, tiek fizinė jų būklė. Štai kodėl pradedu apie tai kalbėti ir darysiu tai garsiai“, – sako D. Filmanavičiūtė.
Kovo 21 d. kartu su Dovile Filmanavičiūte išeiti out kviečiamos klaipėdietės, kurios susitiks „Kultūros fabriko“ kino salėje, o kovo 22 d. – kino centre „Romuva“ kviečiamos rinktis kaunietės.
Klaipėdoje su moterimis diskutuos Klaipėdos universitetinės ligoninės Akušerijos-ginekologijos departamento Ginekologijos dienos chirurgijos skyriaus vedėja Irena Šlepavičienė, Kaune – LSMU Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Onkoginekologijos sektoriaus vadovė prof. dr. Daiva Vaitkienė.
Visų renginių pradžia – 19 val., renginiai – nemokami.
Asociacijos „Onkologija.lt“ prezidentė Zita Zamžickienė sako, kad asociacija, tokiu būdu kalbėdama apie opią problemą, siekia įkvėpti Lietuvos moteris domėtis savo sveikata ir dažniau lankytis pas medikus.
„Tai būtina tam, kad nepražiūrėtume savęs, kad vieną dieną nebūtų skaudžiai per vėlu. Moterys visuomet lekia ir rūpinsi kitais, atrodo, kad niekas kitas to nepadarys. Tuomet jos pamiršta pasirūpinti pačioms savimi, tam tiesiog nebelieka laiko. Tai nėra teisingas požiūris. Pirmiausia turime pasirūpinti savimi ir tai turime daryti tam, kad po to turėtume jėgų ir galėtume pasirūpinti kitais“, – sako Z.Zamžickienė.
Lietuvoje gimdos kaklelio vėžiu kasmet suserga maždaug 500 moterų, o miršta – apie 200. Tai viena dažniausiai pasitaikančių onkologinių ligų, kuri neretai diagnozuojama jaunoms, 35-44 metų, moterims, tačiau pasitaiko ir itin jaunų merginų, kurios vos prieš kelis metus atšventė dvidešimtmetį.