„Asmeninis bankrotas – ne šou, o mano gyvenimas, kuris yra labai trapus. Tačiau bankroto nereikia laikyti ir praraja. Tai – vienintelė išeitis, nuimsianti nuo manęs skolos kuprą“, – prieš porą metų gana optimistiškai kalbėjo titulo „Mis Lietuva ‘96“ laimėtoja, diplomuota verslo vadybininkė, dainininkės karjeros siekusi 36-erių S.Chlevickaitė.
Tačiau Vilniaus miesto apylinkės teismas šią savaitę paskelbė, kad nutartis dėl asmeninio bankroto anuliuojama.
Pasiryžusi toliau kovoti
Išgirdusi šį teismo sprendimą S.Chlevickaitė buvo priblokšta, nes tikėjosi kitokios atomazgos, juolab kad mokumo planą jai sudarė teismo paskirtasis bankroto administratorius.
„Kol kas galiu pasakyti tik viena: net jei tas mokumo planas ir nebuvo tobulas, kodėl nebuvo pasitelktas žmogiškumas?
Juk esu vieniša dviejų vaikų mama ir tikrai šiame gyvenime stengiuosi iš paskutiniųjų ir aukojuosi. Emociškai labai sunku“, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo moteris.
Tačiau S.Chlevickaitė pasiryžusi nepasiduoti, nes per pastaruosius dvejus metus jau prarado nemažai pinigų: „Skųsiu teismo sprendimą, nes tai – kaip kilpa ant kaklo. Niekam nesvarbu, kad esu moteris ir turiu išlikti labai stipri. Negaliu palūžti.
O jei pradėčiau gerti, vartoti narkotikus... Nepaprastai sunku vienai viską panešti. Ačiū Dievui, turiu jėgų kovoti, nes labai myliu savo vaikus. Kas jiems nutiktų, jei nekovočiau? O jeigu mano vietoje būtų silpnesnė moteris?“
Vilnietė svarstė, kad jos mokumo planą galėjo pakoreguoti pats teismas.
Anot jos, pardavus visą jos turtą, galėtų būti kompensuota paskola, išskyrus palūkanas.
Nepatvirtino plano
Teismas dar 2015 metų balandį S.Chlevickaitei leido bankrutuoti, o sprendimas įsigaliojo tų pačių metų spalį. Tada jai buvo nurodyta pateikti savo mokumo planą.
Tačiau šis planas Vilniaus apylinkės teisme nebuvo patvirtintas.
Vadinasi, S.Chlevickaitę ir toliau slėgs skolos, o jas grąžinti moteris privalės įprastine tvarka. Moteris yra skolinga bankui DNB, bendrovėms ESO, „Vilniaus vandenys“, „Vilniaus energija“.
Ketinimus sujaukė krizė
Įvairiuose televizijos projektuose šmėžuojanti jauna moteris asmeniniam bankrotui ryžosi prieš dvejus metus, kai neįstengė grąžinti 145 000 eurų (tuo metu pusės milijono litų) paskolos, kurią paėmė prieš pat ekonominę krizę.
2008 metais sūnaus Emilio su gyvenimo draugu grupės „G & G Sindikatas“ reperiu Andriumi Glušakovu-Pushaz susilaukusi S.Chlevickaitė nutarė pagerinti ir gyvenimo sąlygas – iš buto persikelti į namą. Tačiau neilgai trukus paaiškėjo, jog tai buvo avantiūristiškas sprendimas.
Paskolą paėmusi ir naują būstą užmiestyje nusipirkusi moteris ketino parduoti sostinės centre esantį butą, kurio vertė tuomet buvo beveik kaip ir namo.
Taip ji planavo vienu mostu atsikratyti didžiosios dalies paskolos.
Bet staiga užklupus ekonominei krizei ir kritus būsto kainoms buto parduoti nebeapsimokėjo. Už jį moteris būtų gavusi gerokai mažesnę sumą.
Vėl apsigyveno bute
Name prie Žaliųjų ežerų jauna moteris gyveno penkerius metus, kol galiausiai finansinė našta tapo per sunki. Ji nebeišgalėjo kas mėnesį bankui mokėti po 5 tūkstančius litų (apie 1,5 tūkst. eurų) paskolos įmokų su palūkanomis.
Apsisprendusi buto nebeparduoti S.Chlevickaitė pardavė namą, bet tiktai už pusę ankstesnės kainos, o nenorėdama mokėti paskolos už orą nutarė skelbti asmeninį bankrotą. Moteris jau metus su dviem vaikais gyvena bankui įkeistame bute sostinės centre.
Vyresniojo sūnaus keturiolikmečio Augusto tėvas – praeityje garsus krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. Jis turi kitą šeimą, bet tvirtino visokeriopai padedantis šiam savo vaikui.
Š.Marčiulionis pasipiktinęs
Prieš porą metų „Lietuvos ryto“ žurnalistės Laimos Lavaste pakalbintas Š.Marčiulionis apgailestavo dėl padėties, į kurią pateko S.Chlevickaitė.
„Tai galėtų būti pamoka ir kitiems – prieš priimant rizikingus sprendimus, įsiskolinant bankui reikia gerai apgalvoti savo veiksmus, kad nepakenktum vaikams.
Taip išėjo, kad su sūnaus motina negalėjome kurti bendro gyvenimo. Visi darome klaidų. Bet yra vaikas, ji yra motina, aš esu tėvas, mes abu vienodai įsipareigoję savo vaikui. O dabar taip atsitiko, kad mūsų sūnus nebeturi namų, nes ir butą, kurį sūnui nupirkau tik jam gimus, motina, man nežinant, taip pat įkeitė bankui. Esu tikrai piktas“, – atviravo legendinis krepšininkas.
Gimus sūnui tėvas nupirko ne tik butą su baldais, kelias transporto priemones, kaip jis pats sako, motinai, bet ir sutarė kas mėnesį jai mokėti nemažą pinigų sumą.
S.Chlevickaitė gyveno savo gyvenimą – atsirado draugas, gimė sūnus, visi apsigyveno tame pačiame bute.
„Kad ir kaip ten būtų, sūnui sąlygos ir pablogėjo. Gal todėl jis daugiau laiko praleidžia pas mane. Dėl vieno neramu – atsirado melo, – prieš porą metų kalbėjo Š.Marčiulionis. – Vieną dieną Sandra paprašė raštelio, kad aš vaikui išlaikyti moku pinigus. Esą reikia bankui dėl paskolos, ji perkanti namą. Viena pati, draugas neprisidedąs.
Kaip, jūs juk šeima, yra ir vaikas? Puoliau ją atkalbinėti: banko paskola – tokia grandinė ant kaklo, kaip tu išsimokėsi? Gal užtektų nusipirkti didesnį butą?
Išgirdau – tu mums nepavydėk laimės, mes jauni, norime gyventi, aš dainuosiu, uždirbsiu. Parašiau tą pažymą. Nemaniau, jog tais vaiko pinigais bankui bus padengiama paskola ir bankui to užteks.
Tuomet dar nežinojau, kad motina vaiko butą jau buvo įkeitusi bankui. Vaikas liko be nieko. Aš nieko prieš, kad jauna moteris ieškotų sau laimės, bet tik ne vaiko gerovės sąskaita.“
Panūdusių bankrutuoti – jau per tūkstantį
* Fizinio asmens bankroto įstatymas Lietuvoje įsigaliojo nuo 2013 metų kovo. Bankroto procesas vyksta teisme, o žmogaus lėšas ir turtą valdo paskirtas bankroto administratorius.
* Norėdamas pateikti pareiškimą teismui gyventojas turi ne vėliau kaip prieš mėnesį apie tai raštu pranešti visiems savo kreditoriams. Be to, turi būti parengtas planas, kaip atkurti žmogaus mokumą, o šiam planui turi pritarti teismas ir kreditoriai.
* Tačiau jei kreditoriai nepagrįstai nepritaria planui, teismas gali tvirtinti planą ir be jų sutikimo.
* Bankrutuojantis fizinis asmuo galės verstis ūkine-komercine ar ūkininko veikla, jei tai numatyta plane.
* Bankroto metu nuo visų skolų žmogus atleidžiamas, tačiau negalima išvengti alimentų mokėjimo. Taip pat nenurašomos skolos, susidariusios dėl padarytos žalos kitam asmeniui.
* Pavyzdžiui, 50 tūkstančių eurų skolą turintis ir minimalų atlyginimą gaunantis žmogus, paskelbus bankrotą, turi iki trejų (iki šių metų – iki ketverių) metų mokėti trečdalį pajamų.
* Teoriškai per trejus metus jis sumokėtų tik 3,78 tūkst. eurų, o likusi skola būtų nurašyta. Tačiau kiekvienu konkrečiu atveju dėl įmokų dydžio ir termino sprendžia kreditoriai bei teismas.
* Pagal įstatymą, antrą kartą bankrutuoti fizinis asmuo galės ne anksčiau kaip po 10 metų po pirmojo proceso.
* Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos duomenimis, iš viso Lietuvoje šiuo metu vykdoma 1076 fizinių asmenų bankroto procedūros, daugiausia – Klaipėdos apskrityje (390).
* Jau baigtos 36 bankroto procedūros (daugiausia Kauno apskrityje – 12), nutraukta 218 (Vilniaus apskrityje – 77).
* “Creditreform Lietuva“ duomenimis, 2015-aisiais aktyviausiai privatūs asmenys bankrutavo Čekijoje (2,72 bankroto tūkstančiui gyventojų), Didžiojoje Britanijoje (1,42), Austrijoje ir Švedijoje (po 1,16).
* Lietuvoje tūkstančiui gyventojų pernai teko 0,14, Latvijoje – 0,8, o Estijoje – 0,51 fizinio asmens bankroto, skelbia „Creditreform Lietuva“
* Skolų prislėgti asmeninio bankroto procedūrą pasirinko ne vienas žinomas Lietuvos žmogus – aktorius R.Rudokas, dainininkai B.Petrikytė, A.Pilvelytė, D.Skinderis, A.Rimiškis.